Stergatoare cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

Mersi Boglaw,

tu ai dat 120 ron pe amandoua de pe fata sau numai pe unul? sunt exact la fel ca cele de pe cee'd sau sunt asemanatoare?
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

boglaw wrote:.....eu va sfatuiesc pe toti sa va scoateti stergatoarele noaptea
da' de roti ...ce parere avetzi ? :D oops! puschea....

Image
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

amandoua costa 120 ron, diferentele sunt foarte mici, cel mare e un pic mai lung si cel scurt un pic mai scurt (parca), per total se anuleaza si merg si sterg perfect
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

Am sunat azi toata ziua pe la distribuitorii Bosch si se pare ca nici unii nu mai au. Nu am ajuns la PORO ca nu am avut timp insa mi-au spus unii de prin Militari ca s-ar putea sa aiba dar sa sun maine.
Am sunat si la Kia in baneasa (ca numai acolo au piese) si cica stergatoarele de pe Cee'd sunt de 2 feluri si tre sa ma duc cu masina acolo sa vad de care am nevoie. Dar la cum ploua sigur nu am sa ajung; m-am mai programat si pt maine la Seleniu pt o alarma dar se pare ca fara stergatoare nici acolo nu ajung;
preturile de la Kia : 163 ron cel mare; 135 ron cel mic si 25 ron cel de la luneta (fara TVA).deci cu vreo 380 ron pot sa ma echipez cu noi stergatoare.si cred ca am sa merg la politie sa fac reclamatie si ma duc si la omniasig ca deaia platesc Casco si iau de la astia pana la urma. casco ma despagubeste in 30 de zile (daca nu cumva gaseste politia stergatoarele :shock: :lol: :evil: ) si ma fac cu 2 pereche de stergatoare.
cate belele din cauza unora care nu au ce face noapte;
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

un pik cam off topic,dar spre stiinta: antena "originala" de la distribuitorii de piese auto costa cam 130 ron, livrare in aprox 7 zile...am fost in talcioc si la o dugheana de accesorii auto am gasit imediat ceea ce imi lipsea ( partea de la antenna care se desurubeaza usor) cu 8 ron ! si omu' avea un manunchi pe alese !! hm...sa fie oare un "circuit al apei in natura" ?? :twisted:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

@ida01ro cert se poate vorbi de asa ceva!!! :P :shock: :o
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..pai stii de ce...am impresia PERSISTENTA ca mi-am cumparat chiar antena mea inapoi !!! :D :D

chiar ma gandesc sa ii fac un semn (antenei) , cumva ! asta apropos de cum se marcau prin poansonare jentile ,. once upon the time!! poate ca nu e rau sa facem asta si acum :roll:

PS: acu' imi pare rau ca nu am intrebat si de stergatoare ! poate ca gaseam stergatoru' lui florinhim... :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Pentru cei interesati, am vazut stergatoare care se potrivesc la autoturismele KIA in supermarketul REAL. Preturile erau rezonabile 16 - 20 RON / buc. Nu stiu insa daca aveau tot sistemul de prindere sau daca era doar lama.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

Am cumparat stergatoare la sf sapt trecute de la Volksparts din Militari (strada Dezrobirii). Sunt Bosch model 979S pt Golf 5. Dimensiuni : 600 mm cel mare si 475 mm cel mic. Pret 140 Ron. Nu le aveau pe stoc dar au fost aduse intr-o zi.
Stiu ca erau mai ieftine la PoRo dar nu am avut timp sa ajung acolo.
Cel de pe spate inca nu l-am cumparat pt ca nu aveau ceva sa se potriveasca la Volksparts. Probabil daca am timp il iau de la Mit Baneasa (25 Ron).
Nu cred ca exista stergatoare sa se potriveasca la Cee'd cu 20 Ron la vreun supermarket.
ida01ro de unde anume ai luat antena ca as face o vizita pe la ei cu ceva prieteni. :evil:
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

florinhim wrote: ida01ro de unde anume ai luat antena ca as face o vizita pe la ei cu ceva prieteni. :evil:
...aaa ..... vrei sa faci comanda de piese de schimb/accesorii ! :D

PS: cred ca retzeaua e mult prea mare...astia sunt doar ...terminale! CPU este in alta parte... :roll:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

EXTRAORDINAR!
Dupa ce toata saptamana trecuta am facut de toate in afara de dat acatiste pentru cei care mi-au furat stergatoarele astazi ce sa vezi: le gasesc aliniate pe capota!!!!!!Cineva le-a pus inapoi dupa mai bine de o saptamana. Din pacate numai pe cele 2 din fata. cel din spate probabil a fost mai util. Tot din pacate am observat ca cel mic din partea pasagerului nu mai sterge bine.
Imi pare rau acum ca nu m-am mai complicat si nu am fost la politie.
Ce pot sa spun: traim in Bucuresti si asta ne ocupa toata saptamana. Macar ne-a mai ramas weekend-ul.
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Macar acum ai rezerva. Noaptea monteza'le p'alea care sterg mai prost :P

Nu stiu cat de calitative sunt, insa in Carrefour au stergatoare care eu zic ca merg la Cee'd, la preturi incepand de la 16.99ron (link - la Catalog auto - pagina 11)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

florinhim wrote:EXTRAORDINAR..... astazi ce sa vezi: le gasesc aliniate pe capota!!!!!!.....

si eu care credeam topicu' inchis ! =D> ..auzi...da' la "prieteni" te-ai gandit ? cred ca a constatat ca nu se potriveste la el sau te-a pedepsit ca l-oi fi blocat vreodat, parcat pe locul lui, etc ... :lol: ....see the bright side of life :twisted:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

@andrei0241: stergatoarele din carefour au alt sistem de prindere din pacate. Astea pt Cee'd se gasesc deocamdata numai la dealerii Kia (in Buc numai in Baneasa) iar cele de Golf 5 (Bosch 979S) sunt putin mai raspandite.
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Incredibil! :shock:
Adica vrei sa spui ca dupa o saptamana, dupa ce s-a prins ca nu se potrivesc la nici o masina ti le-a pus inapoi?
Iti dai seama ce procese de constiinta a avut respectivul hot?
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”