Multiplicare cheie - Pls. need info

Cum se rezolvă diverse probleme
Cosmo
Posts: 13
Joined: 03 Nov 2007, 13:00
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Multiplicare cheie - Pls. need info

Post by Cosmo »

Salutare,

In urma unui incident nefericit in urma caruia am ramas fara cheie la masina am facut o comanda la service in baneasa.
Pe langa faptul ca la tel mi-au spus un pret fara TVA, si alte info ciudate, acum cand m-am dus sa o ridic m-am trezit in fatza unei alte situatii care mie mi se pare incredibila. Partea buna a fost ca cica s-a ieftinit (asa deodata) ceea ce m-a facut sa respir usurat ca m-a scutut de inca 200 RON. Insa a venit imediat si partea rece a situatiei.
Mai exact mi-au dat o cheie rabatabila bruta si mi-au spus sa ma descurc sa o multiplic si dupa aia sa ma intorc la ei sa mi-o programeze ca si cum ar fi fost vorba de o cheie de broasca chinezeasca care se poate face in piatza. Am fost pe la Carrefour si Bricostore insa nimeni nu m-a putut ajuta.

Va rog sa ma ajutati daca stiti un loc unde as putea sa imi inscriptionez bruta de la service. Mentionez ca este vorba despre varianta rabatabila cu telecomanda.

Daca pentru o problema asa de simpla service-ul autorizat nu a fost in stare sa imi dea o cheie "la cheie" nu vreau sa imi inchipui ce as pati pentru lucruri mai complicate.

Va multumesc anticipat
Kia Cee'd 1.6 DSL MT BEST, Machine Silver + Optionale.

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Cat a costat acea cheie bruta? si cat costa programarea dupa ce o multiplici?

La Obor nu au de multiplicat cheii auto?
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

Cosmo
Posts: 13
Joined: 03 Nov 2007, 13:00
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Cosmo »

@cristian

La telefon mi s-a spus asa:
30 EUR pt cea simpla - nu aveau termen de livrare
91 EUR pt cea rabatabila cu 3 butoane - termen de livrare max 2 sapt
130EUR !!!!!!! pt cea nerabatabila cu 2 butoane (culmea nu?) - pe stoc

Cand am ajuns la ei am optat pentru cea de 91 de EUR la care am aflat ca se mai aplica TVA --> 108 EUR. Am dat avans 190 RON urmand sa achit restul cand ridic cheia. Nu mi-a spus nimeni atunci ca va veni bruta si eu va trebui sa alerg sa o multiplic.
Acum cand am ridicat-o (nu am fost eu personal ci am rugat pe altcineva sa mearga) brusc nu mai era nevoie de restul de bani pt ca se ieftinise (nu a spus cu cat de ce etc).
Programarea au spus cei de la service ca nu costa nimic. Sper sa nu aflu altceva cand ma intorc cu cheia.

Nu stiam ca exista la Obor. Poti sa imi spui mai exact unde anume?

Merci
Kia Cee'd 1.6 DSL MT BEST, Machine Silver + Optionale.

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Incredibil ce se intimpla in RO. Oare Kia Romauto stie de situatia ta? Iti recomand sa ii informezi. Nu se poate ca dealerii astia sa isi bata asa joc de noi si de marca Kia!

Situatia ta e de-a dreptul ridicola!!!
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Culmea e ca in Baneasa este importatorul. :twisted:

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Cosmo
Posts: 13
Joined: 03 Nov 2007, 13:00
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Cosmo »

Hehehe, am rezolvat cu multiplicarea. Am gasit la CORA Lujerului insa surpriza ce am luat pe mere am dat pe pere adica ma cosa 120 RON multiplicarea. Timp - 15 min . . .Phiu de asta am scapat
Acu sper sa nu imi mai ia bani la programare ca atat le trebuie. . . ii pun sa imi deconteze carburantul insa ma tem ca vor trebui sa imi mai dea bani :P

Imi pare foarte rau ca serviciile sunt atat de proaste in Romania (nu doar la Kia) si ca acest lucru ne costa timp si bani tot pe noi cei care am platit deja pentru a beneficia de ele.

Se pare ca nu au nevoie inca de clienti multumiti ca sa adopte o strategie customer oriented. O sa le ajunga insa cutitul la os si vor fi nevoiti sa o faca.
Pana atunci rabdare si tutun.

O zi excelenta in continuare
Kia Cee'd 1.6 DSL MT BEST, Machine Silver + Optionale.

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

Sincer, cred ca ai fost mult prea soft cu ei. Cred ca trebuie luati mai tare ca sa-si faca treaba. Trebuia sa le faci scandal, pentru ca tu nu ai comandat o cheie bruta, ci una pe care sa o poti folosi.

Din pacate, serviciile lasa mult de dorit la Kia. Si asta din cauza oamenilor care sunt inca acolo si care sunt slab pregatiti. Noi putem sa ne ajutam si sa scapam de acesti oameni facandu-le reclamatii. Cum acest Timotei a fost schimbat tot datorita clientilor nemultumiti, asa cred ca putem scapa si de acestia. Eu cand am fost nemultumit de Jeler Ionut, am dat mail directorului de vanzari si imediat a reactionat. Asa ca nu va temeti sa apelati la reclamatii...


Bafta!
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Post by Joco »

Cosmo

Ești sigur c? exist? cip ?n cheie și este virgin, adic? programabil?
Mulți și-au luat chei brute, care pur și simplu nu aveau transponder, și bine?nțeles nici nu s-au putut programa....

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

luka
Posts: 14
Joined: 14 Mar 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti

Post by luka »

Eu am multiplicat o cheie simpla undeva pe la Universitate( am avut nevoie de o cheie simpla fara chip pt a o da la banca). E la et1 in scara unui bloc intre un magazin de piese auto si o casa de schimb valutar vizavi de Intercontinental
Cee'd 1.4 Best -Machine Silver ODO 36.500

luka
Posts: 14
Joined: 14 Mar 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti

Post by luka »

Cam mult te-a ajuns la Cora Lujerului. Eu am dat 30 lei cu tot cu cheia bruta
Cee'd 1.4 Best -Machine Silver ODO 36.500

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

De acord cu Suzzy! Daca sinteti tratati gresit, mirlaneste, cu indolenta si neprofesionalism, faceti reclamatii la Kia Romauto si chiar mai sus la Kia Motors. Lucurile nu se vor imbunatati niciodata daca nu facem ceea ce sta in puterea noastra, adica: reclamatii!

Atitudinea dealerilor romani nu are nici o legatura cu viziunea si filozofia Kia! "The phylosophy that drives Kia Service is based on providing customer satisfaction by 'fixing it right the first time'".

Va recomand sa cititi "Cultura Respectului", un articol din blogul Emag.
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

Cosmo
Posts: 13
Joined: 03 Nov 2007, 13:00
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Cosmo »

Joco wrote:Cosmo

Ești sigur c? exist? cip ?n cheie și este virgin, adic? programabil?
Mulți și-au luat chei brute, care pur și simplu nu aveau transponder, și bine?nțeles nici nu s-au putut programa....

Joco
Pai ei asa au spus. Daca nu merge atunci chiar o sa ajung pana la CEO ca ar fi prea de tot.

Din pacate ca sa ii raspund si lui Suzzy, nu am fost personal acolo. Sora mea s-a luat de ei insa nestiind discutia initiala nu a putut face mare lucru.
De aceea am si postat aici tocmai pentru a avertiza pe cei care vor ajunge sa comande o cheie sa stie ce intrebari sa puna sa nu se friga.

Va tin la curent cu urmatoarea etapa.
Kia Cee'd 1.6 DSL MT BEST, Machine Silver + Optionale.

Suzzy
Securistu
Posts: 259
Joined: 13 Oct 2007, 14:54
Auto:
Location: Oltenita, Bucuresti

Post by Suzzy »

Ok, insa acum daca te duci acolo intra tare in ei. Nu este posibil asa ceva. Ai comandat o cheie, trebuie sa fac tot ce trebuie sa-ti aduca cheia asa cum trebuie.
Cum ar fi sa te duci sa cumperi paine si sa-ti dea o mana de coca (nu d-aia de se trage pe nas :) ), sa te puna sa o prajesti tu si sa vi cu ea inapoi sa ti-o ambaleze.

Bafta si asteptam vesti!
Mandru posesor de Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue

B 999 PNA

ODO: >100.000 Km

cristi_p2005
Posts: 19
Joined: 01 Jul 2008, 17:16
Auto:

Post by cristi_p2005 »

Sunteti in pampersi, credeti-ma.
Daca mai aveti cateva zile pentru citit va mai trimite nenea si altele.
In data de 02.08.2007 am comandat ( cu mare greutate deoarece preturile sunt secrete probabil pentru personalul dvs, doar unii angajati stiindu-le) o a treia cheie de contact simpla, urmand ca aceasta sa soseasca in 10 zile, moment in care trebuia sa fiu contactat in vederea programarii pentru codarea cheii pe masina. Poate la Renault, Skoda sau alte reprezentante auto, dar nu la Kia. Dupa doua zile de telefoane ( in care sau nu raspunde nimeni sau este ocupat la service, “ va rugam reveniti” ) am reusit o programare in data de 15.08.2007 la ora 08:00. In ziua respectiva la ora 07:55 eram la service, insa doar la 08:25, domnul de acolo a reusit sa scoata cheia de la magazine, moment in care am fost trimis la Carrefour sa prelucrez cheia, deoarece este bruta. La intrebarea : De ce am fost programat la ora aceasta daca stiati despre ce este vorba ( la magazinul de prelucrat chei deschide la ora 09:30 ) si de ce trebuie sa prelucrez eu in alta parte o cheie pentru care mi-ati cerut si serie sasiu, pe cheltuiala mea si riscul meu ( costa 180 RON prelucrarea, iar magazinul respective nu isi asuma responsabilitatea daca nu functioneaza cheia dupa prelucrare ), raspunsul a fost : Asta este sistemul !
Dumneavoastra considerati ca este normal sa platesc 106.44 RON pentru cheie, 180 RON pentru prelucrare in alt magazin si cine stie cat mai era si manopera si sa nu am garantia ca in final voi beneficia de acea cheie ?

Cosmo
Posts: 13
Joined: 03 Nov 2007, 13:00
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Cosmo »

Credeam ca sunt singurul care a trecut prin asta. Oricum ca sa termin povestea, mi-au mai cerut bani si pt codare 70RON daca nu ma insel.

Pe cat de mult imi place masina si de satisfacut sunt de alegere pe atat sunt de scarbit de calitatea serviciilor de la dealerul Kia.
Este strigator la cer sa achizitionezi un obiect de 15000 de euro si sa isi bata joc de tine in halul asta si sa iti mai ia si o caruta de bani suplimentar pt asta.
Kia Cee'd 1.6 DSL MT BEST, Machine Silver + Optionale.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”