Scut motor

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

chiar nu au nici o treaba picioarele sau alte parti ale corpului cu garantia. In cel mai rau caz pot motiva ca in caz de impact masina se v-a comporta altfel decat fara scut.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

exact la asta ma refeream.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Macar de s'ar gasi o solutie cu scutul asta ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

etienne
POSEDAT
Posts: 122
Joined: 22 Jul 2007, 12:38
Auto:
Location: Cluj Napoca

Post by etienne »

http://www.kiaclub.cz/gallery_detail.ph ... b_model=22
pe site-ul cu galeria de poze e poza la un model cu scut...alte delatii nu am...ideea este ca se poate

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

arka wrote:chiar nu au nici o treaba picioarele sau alte parti ale corpului cu garantia. In cel mai rau caz pot motiva ca in caz de impact masina se v-a comporta altfel decat fara scut.
Apropo de asta, am vazut in curte la AutoPerugia, acum juma' de an, un GP facut tandari si vorbeau oamenii pe acolo ca pasagerii n-au avut nimic. Unul dintre ei motiva acest lucru prin faptul ca in momentul impactului motorul a cazut sub masina in loc sa contribuie la storcirea habitaclului, lucru care banuiesc ca nu se intampla daca exista scut. Nici nu stii cum e mai bine. :?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

etienne wrote:http://www.kiaclub.cz/gallery_detail.ph ... b_model=22
pe site-ul cu galeria de poze e poza la un model cu scut...alte delatii nu am...ideea este ca se poate
Scutul din poza aia e de pe crdi ... si e de plastic. Ezac acelasi material cum e si bucatica de scut care'o are si 1.4'le. Deci, practic, scutul ala ajuta doar pentru a nu intra mizerie la motor, in nici un caz nu apara de lovituri de dedesubt ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

foto scut motor

Post by mihai_is »

21-PUI

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ala e scutul de la variantele diesel. La benzina (cel putin la 1.4) ... arata asa (exista acelasi cadru metalic, din cate vad eu, numai ca plasticul acopera doar f putin din spatiul delimitat de cadru)

Image
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Referitor la scutul de la CRDI am aflat ca intr-adevar este de plastic si are rol de ANTIFONARE. Seful de service de la IMG mi-a explicat ca trebuia ca masina sa se inscrie intr-o anumita norma de sunet, acel scut reduce din decibelii produsi de motorul diesel.
In schimb mi-a aratat cum motorul sta mai sus cu aproape o palma fata de cadrul motor fiind protejat de majoritatea loviturilor cu solul... fata de pietre sau bolovani va poate salva doar norocul.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

hai nu mai fiti asa prapastiosi !! la prima masina - dacie 1400 aveam asa numitul "sutien" care era ff sumar ! :D nu am avut nici o problema si credeti-ma ca am mers pe niste coclauri...deh, ca pescarii !! :wink:

in ce priveste un scut care sa acopere toata partea inferioara, da e fain in ce priveste zgomotul si protectia de praf/noroi, am avut la wv passat diesel si era tot din fibra...a fost bun, dar l-am spart intr-o buturuga :P.

... am avut un coleg care s-a dat peste cap si si-a pus scut la masina de la un anume tuning auto (asa e cu piticii)... a facut poze si le-a trimis la producator sa intrebe daca e ok ce a pus la masina!

raspunsul a venit destul de rpd: "tocmai v-ati montat la masina o aripa care va va ajuta sa decolati de pe strada!!!"

adevarul este ca dpdv aerodinamic caroseriile sunt proiectate astfel incat sub masina sa se creeze DEPRESIUNE care contribuie la stabilitate pe sosea..asha ca va mai ganditi voi... :arrow:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Eu va recomand sa va puneti scut.
Nici a mea nu are si la ATS sunt 2 variante, cel deplastic (care e cam apa de ploaie si costa 2 mil) si cel metalic, care e 9 mil.

Protejeaza de praf, bolovani,lovituri,etc.

Nu stiu daca are si rol antifonant, s-ar putea, si daca il captusesti cu burete sau material fonoabsorbant e si mai bine.

PS: pentru antifonare la ATS mai exista o pasla antifonanta care se pune pe capota (cum au maj masinilor diesel) Si asta ajuta.
Intrebati la Kia (la ATS e 2 mil pasla asta)

Oricum, nici cee`d nici c4 nu sunt zgomotoase, dar mie imi place linistea :)

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pai da ... la C4 e oferit de importator. La Cee'd ... nu prea :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Nu cred ca are importanta, scuturile se pot face si custom.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Mai trebe sa'l si prinzi cumva. Si daca nu sunt gauri in cadrul respectiv ... e cam mare bataie de cap. Oricum, daca nu ma insel, atata timp cat esti pe drumul public (deci nu prin padure sau pe camp sau la pescuit :D), CASCO'ti acopera orice pagube ... deci si daca iei un bolovan.
Eu unul, in 6 ani de cand am permisul, nu am atins decat de vreo 3 cu scutul de pamant si asta din neatentie si graba. Insa cum la Cee'd oricum componentele motorului sunt ami sus decat cadrul, nu prea exista risc la lovire
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Si cu mizeria care se depune peste tot,sub capota,ce facem ?Nu cred ca trebuie sa fie farmacie la motor,dar nici cocina de porci :x ,ori,in timp,dupa multe drumuri pe ploi,noroaie,etc,asa cred ca va arata ceed-ul sub capota.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”