Pilot automat pe versiunea 1.4 Best benzina

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
NoKs
Posts: 56
Joined: 04 Oct 2007, 17:26
Auto:
Location: CONSTANTA

Post by NoKs »

@adi_g_s

in primul rand....... salut tuturor forumistilor ca nu v-am mai vorbit de mult :D ........... in al doilea rand. te contrazic adi. nu cred ci sunt sigur ca mersul cu cruise control este mai rentabil la consum. nu am mers mult cu o astfel de masina (constanta-bucuresti si retur X2 cu un seat altea) dar este de ajuns sa-mi dau seama cum se comporta masina cu acest instrument pe ea. totul se simte in puterea masinii(a motorului) la 140-160 Km/h ca sa mentina aceeasi viteza masina cand se intalnea cu o rafala de vant mai mica sau mai de durata simteam cum "cruise control"- accelereaza motorul ca sa mentina viteza constanta. la denivelari aceeasi discutie. la inclinatii ale soselei (nu stiu sa va spun cu cate grade ca doar n-or fi multe :P pe autostrada ) pe distanta de ....... nu stiu .. poate pe alocuri 500-1000 metri din nou se simtea cum sistemul forteaza motorul ca sa-si mentina viteza. in schimb daca ai talpa pe pedala altfel te comporti cu masina (parerea mea, eu nu o fortez in momentul in care intervin astef de forte). per total cred ca la un drum intins (autostrada) nu prea cred ca este mai rentabil...... nu ma intrebati cat a mancat cu cruise si cat fara ca nu am facut o comparatie deoarece masina era si in rodaj (cam brutal rodaj a primit :P ) si nici nu-mi statea gandul la asta in clipa respectiva dar faza cu fortarea motorului pentru mentinerea vitezei am simtit-o de foarte multe ori. am I wrong? or something........ dar de placut mi-a placut si mie cu Cruise asta sa merg, tare dragut :))
VISEZ LA SAMANTA KIA :D

NoKs
Posts: 56
Joined: 04 Oct 2007, 17:26
Auto:
Location: CONSTANTA

Cruise control pe 1.4 lx best?

Post by NoKs »

am uitat sa pun un cuvant care schimba tot :P (dormeam pe jumatate)

"nu cred ci sunt sigur ca mersul cu cruise control NU este mai rentabil la consum". BAFTA
VISEZ LA SAMANTA KIA :D

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Se pare ca altii au alta parere - uite un articol si aici :
http://www.wall-street.ro/articol/Auto/ ... tibil.html

Pe mine unul nu ma intereseaza scaderea consumului ci sa nu ma mai doara genunchiul drept cand conduc pe distante lungi. Deobicei imi amorteste daca merg cu viteza constanta - cruise control ar rezolva problemuta asta.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

La Kia BAneasa lucreaza la vanzari un tip (Vali Iordan) care a avut o kia rio 1.5 crdi pe care a montat in service cruise control. Stiu ca l-a comandat de pe un site din danemarca si era special pentru RIO. Daca vreti sunati, cereti cu el si vedeti daca se poate monta si pe c'eed.
Kia RIO 1.4
Image

catalin1984

Post by catalin1984 »

10x. O sa sun si eu maine sa intreb.

Mersi.

catalin1984

Post by catalin1984 »

Mi s-a explicat foarte frumos ca daca nu e prevazut nu se poate monta!

Si am aflat ca mai nou este posibil pe orice motor din gama kia doar pe 1.4 nu. In rest 1.6,2.0 benzina si 1.6 si 2.0 diesel este chiar optiune din fabrica.

Of doamne .............se pare ca in viitorul foarte apropriat voi cumpara dictionar roman - bulgar pentru ca se pare ca doar acolo e ultima speranta.

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

Si eu vreau sa pun CC pe cee'd-ul meu si tot din motive de confort si nu consum
B-77-ZMT Kia Ceed Best 1.4/110 Hp 2008 culoare: lovitura de baros :D

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

catalin1984 wrote:Mi s-a explicat foarte frumos ca daca nu e prevazut nu se poate monta!
Si am aflat ca mai nou este posibil pe orice motor din gama kia doar pe 1.4 nu. In rest 1.6,2.0 benzina si 1.6 si 2.0 diesel este chiar optiune din fabrica.
repet, la klado in iasi se poate monta!
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

Pai si daca la ei se poate monta dc la alte service-uri nu se poate?! scuza-mi scepticismul ,dar intreb si eu .....cat costa toata afacerea?
B-77-ZMT Kia Ceed Best 1.4/110 Hp 2008 culoare: lovitura de baros :D

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

catalin1984 wrote:Mi s-a explicat foarte frumos ca daca nu e prevazut nu se poate monta!..
de acord in ce priveste confortul oferit de CC !

catalin, cred ca daca vrei, xce se poate face! acum mai ramane de vazut ce costuri si resurse implica...

pe langa faptul ca poate fi real (vezi optiunea geamuri electrice pe spate, care initial era oferita de kia apoi au constatat ca nu sunt cabluri electrice trase sau conexiuni libere pt asa ceva) pt cei din service e mai usor sa zica "nu se poate" !!

cei din bc au spus "nu se poate" si la un amarat de potentiometru pt intensitatea bordului , iar daca vreau, ei nu isi asuma nici o raspundere (!!!) dar il comanda pe raspunderea mea :D

acum pt CC cred ca ar fi destul de complicat sa tragi fire noi / schimbi destinatia firelor existente (de ex comanda de pe volan) ...mai ales ca meseriasii nostri nu stiu CUM functioneaza sistemele de pe ceed ... asa ca de ce sa se lege la cap ? leafa le merge xcum...

daca ai sa gasesti un kit de instalare atunci or sa inceapa discutiile interminabile legate de garantie samd...



bafta!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

copy-paste din e-mailul primit de mine de la klado:
"Atasat in acest emai va informez asupra posibilitatii montarii unui cruise control pe cee’d(limitator de viteza)

Pt aceasta dvs trebuie sa optati pt o variata din 2

1.actionarea limitatorului de viteza din maneta

2.actionarea limitatorului de viteza cu Comenzi pe volan

Reperul 1.se va comanda mereu kitul de baza,iar apoi dvs optati pt ceea ce anume doriti sa montati

Var 1 cu maneta sau varianta 2 cu Comenzi pe volan
E960066010B Kit de baza €310.5 f tva
E969866000 Cruise control maneta €112.93 f tva
E969866051 Cruise control pe volan €175.64 f tva "

la astea imi imaginez ca se adauga manopera...
cine are nelamuriri poate suna direct la klado sa se intereseze...
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

Pai si dc nu zici asa de la inceput?! :)) :P
B-77-ZMT Kia Ceed Best 1.4/110 Hp 2008 culoare: lovitura de baros :D

Elf-ul
Posts: 41
Joined: 22 Nov 2007, 19:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Elf-ul »

acum mai este o problema ..service-ul respectiv este in Iasi iar eu in Bucuresti ....cam mare distantza
B-77-ZMT Kia Ceed Best 1.4/110 Hp 2008 culoare: lovitura de baros :D

catalin1984

Post by catalin1984 »

same q here............how much?

Eu as fi dispus sa fac drumu pana la iasi daca incompetentii de la noi din Bucale nu vor sa faca aceasta operatiune..........pe de alta parte si revizia tot acolo o voi face de acum in colo.

Pentru ca daca nu ma ajuta cu una sa nu creda ca mai ma au de client ever!

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

cititi cu atentie posturile!!!!!!!!
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”