Stergatoare cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: stergatoare cee'd

Post by andrei976 »

nu le iei in casa , le scoti si pe pui in masinia , in portbagaj si eventual cand ploua le pui :)
KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver
Album Foto : http://picasaweb.google.com/andreibalas ... neSilver02
Jurnal de bord : viewtopic.php?t=2129

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: stergatoare cee'd

Post by ciprianeagu »

Sa incerci tu sa mergi fara stergatoare...si in primele 5 minute sa vezi cum dai de maneta din reflex sa speli parbrizul si-ti faci praf geamul...mie mi s-a intamplat la prima Nova...demontasem unul si am lasat bratul jos, dupa care am atins din greseala maneta...mi-a tras o zgarietura de toata frumusetea !
Antifurt (sau cel putin sa munceasca daca vrea sa le fure) ar fi un hold-surub in butonelul de desprindere lamela de pe brat...unul mic si negru sa nu sara iin ochi si sa fie inestetic...cel putin sa nu mai iasa din prima de pe brat...sa vina cu scule si sa transpire desfacand :lol:
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

vori
Posts: 52
Joined: 26 Oct 2007, 22:11
Auto:
Contact:

Re: stergatoare cee'd

Post by vori »

Salutare,

O solutie sa nu zgarii parbrizul atunci cand nu ai stergatoarele puse si sa fie oarecum si estetic ar fi :
- 2 bucati camera bicicleta a cate aprox. 10 cm cu cate o capsa sau doua ( clasicul capsatoar de birou ) la unul dintre capete, obtinandu-se astfel o "manusa" pentru suportul metalic de fixare al stergatorului....parerea mea !
BEST - 1,4 GSL LX MT -SO RED

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: stergatoare cee'd

Post by Shadow »

vori wrote:Salutare,

O solutie sa nu zgarii parbrizul atunci cand nu ai stergatoarele puse si sa fie oarecum si estetic ar fi :
- 2 bucati camera bicicleta a cate aprox. 10 cm cu cate o capsa sau doua ( clasicul capsatoar de birou ) la unul dintre capete, obtinandu-se astfel o "manusa" pentru suportul metalic de fixare al stergatorului....parerea mea !
Asta a fost chiar TARE :smt031
Pana la urma varianta cumpararii celor originale cu pretul actualizat mi se pare cel mai ok. Si eu am nistre "probleme" adik nu mai sterg cum o faceau odata, eu dau vina pe vecinii care mai arunca mucuri de tigara pe masini. :shock: Din aceasta cauza s-a topit lamela(ciupituri aproape invizibile) de cauciuc in mai multe locuri si lasa dare.
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

ciprian2003
Posts: 18
Joined: 29 Oct 2008, 15:43
Auto:

Re: stergatoare cee'd

Post by ciprian2003 »

Salutare tuturor,

Ieri mi-a fost vandalizata masina si mi-a disparut stergatorul ala mic din fata. Stergatorul din spate era aruncat pe jos langa masina, iar cel mare din fata era ridicat. Evident ca intentia celui care a facut asta nu era de a fura. Am facut reclamatie la politie dar nu prea au ce sa faca mare lucru. Politistul care a venit la fata locului avea si el kia ceed si mi-a povestit ca intr-o dimineata si-a gasit masina raschetata in parcare. :( Mai aveam putin si ne luam in brate.

Azi ma duc in vitan sa caut ceva sa cumpar...poate gasesc la cei care se ocupa cu "circuitul apei in natura" :D

Oricum de acum e regula.....seara imi scot stergatoarele si le bag in portbagaj. Mai ales ca eu nu o folosesc zilnic.

Apropo....daca are cineva de vanzare un stergator fata scurt....mie imi lipseste lama cu dispozitivul de prindere. Bratul metalic a supravietuit. Nu conteaza daca lama lasa urme. La sfarsitul saptamanii urmeaza sa plec din Bucuresti pt 2 sapt. si parca nu as da 150roni pe un set, mai ales acum in prag de sarbatori.

Ma uimeste cata rautate este in Bucuresti, atat in trafic cat si in parcari. Eu sunt mai calm de felul meu dar dupa vreo 2 ore de condus in Buc....sunt cu nervii la pamant.
Kia Ceed 1.4 Best......The Best.
Pewter Beige.

ciprian2003
Posts: 18
Joined: 29 Oct 2008, 15:43
Auto:

Re: stergatoare cee'd

Post by ciprian2003 »

Salutare,

Am sunat astazi la Kia de la Baneasa si am intrebat de stergatoare. Persoana cu care am vb mi-a raspuns ca nu au pe stoc si daca vreau, dau comanda si in 1-3 saptamani le am la pretul de 31 euro+TVA adica ~ 140 RON. Termenul de livrare mi sa parut prea mare pt niste stergatoare amarate si in consecinta am refuzat.

Pentru ca tot am citit pe aici ca alea de Golf V se potrivesc am dat o fuga la Porche Aviatorilor si am gasit la pretul de 68.56 RON bucata. Adica, indiferent pe care il cumperi...ala scurt sau ala lung ...platesti acelasi pret. Dispozitivul de prindere pare identic.
Daca va duceti la Porche sa luati si codurile alea dupa voi, respectiv 1Q195542503C (scurt) si 1Q195542603C (lung). Omuletul de la ghiseu se bucura ca un copil mic cand a vazut ca am codurile si nu mai trebuie sa cotrobaie in baza lor de date.

Chiar daca mie imi lipsea doar ala scurt ...mi-am cumparat un set la 137.11 RON

Cand ajung acasa le bag in teste, iar la noapte le bag in portbagaj ca sa nu le faca ochi dulci hotilor.
Kia Ceed 1.4 Best......The Best.
Pewter Beige.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: stergatoare cee'd

Post by bprodan »

pentur ala din spate (luneta) la proceed nu aveti un cod de asta minune?
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

ciprian2003
Posts: 18
Joined: 29 Oct 2008, 15:43
Auto:

Re: stergatoare cee'd

Post by ciprian2003 »

Nu stiu codul petru ala mic din spate.
Duminica am fost prin Vitan cu scopul sa imi gasesc pentru mine si am vazut foarte multe tipuri de stergatoare second ...ca sa le zic asa. Un nene avea o lada de stergatoare de toate natiile si lungimile si mi-a zis sa imi aleg ce vreau. Evident ca nu am gasit ce am vrut dar cred ca pentru spate iti gasesti pt ca in spate ai alt sistem de prindere...eventual poti adapta ceva...daca ai spirit mestesugaresc.

La o taraba am gasit si stergator second de kia de care imi trebuia mie (ala scurt din fata) si omuletu mi-a cerut incredibilul pret de 75 RON...asta avand in vedere ca unul nou costa 67 RON.

Romania ...tara tuturor posibilitatilor.
Kia Ceed 1.4 Best......The Best.
Pewter Beige.

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: stergatoare cee'd

Post by rayman »

NU cred ca e din cauza stergatoarelor, dar uite ce patesc: cand ploua lasa urme, ca si cand ar fi pete mici de grasime peste care aluneca si nu iau si apa dupa ele. Am luat o solutie de la OMV si dupa 2 min de frecush pe parbriz, ceva vreme merg absolut ok, apoi iar incep sa apara zonele cu apa.

Ce sa fac, cu ce naiba sa mai curat?... AXION-ul o avea ceva? wtf, FAIRY? CIF? o dau in diverse apoi...

TIX??? :roll:

Am schimbat si lichidul pt stergatoare, am frecat si lamelele, etc... Efectiv ma dispera si evit sa iau alte lame pentru ca eu nu cred ca ele sunt de vina.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: stergatoare cee'd

Post by Shadow »

soluttile acelea pentru spalator "teflon" or fi avand vreun efect pentru problemele noastre ?! spor
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stergatoare cee'd

Post by BAU »

@rayman
Fara a te dezamagi ,indicat este sa schimbi lamelele de stergatoare. 90% se va rezolva ,daca nu ,o sa ai si stergatoare de rezerva.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: stergatoare cee'd

Post by rayman »

Pai ce nu inteleg e cum 5-10 minute dupa ce sterg bine parbrizul, merg perfect.
Ma gandesc ca or fi ele ingrasate, si in cateva minute se depune de pe ele grasime pe parbriz.

M-am uitat f atent la ele, nu sunt ciupite sau altceva.

Oricum daca ar fi sa le schimb, nu regret, adica accept sa iau un set nou la fiecare 25-30000, mai ales ca am facut destule drumuri pe ploaie.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: stergatoare cee'd

Post by Bonzai2 »

Shadow wrote:soluttile acelea pentru spalator "teflon" or fi avand vreun efect pentru problemele noastre ?! spor
Din pacate nu au efect.Eu folosesc JetXpert cu teflon si nu au nici un efect,am aceeasi problema ca si rayman doar ca la mine in primele 5-10 min(la viteza maxima) nu sterg nimic zici ca parbrizul e dat cu grasime apoi treptat isi da drumul si sterg normal.Problema nu cred ca e la stergatoare,pentru ca am incercat sa sterg parbrizul cu ajax special pentru degresare si alte n utilitati si nu se curata deloc, ramane aceeasi grasime.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stergatoare cee'd

Post by BAU »

@rayman
Ciupiturile de care zici nu sint vizibile cu ochiul liber.
Daca suprafata pe care nu sterg ,este mare (nu apar dungi nesterse ci pete) inseamna ca marginea lamelei este rotunjita si in loc sa stearga pelicula de apa ,lamela aluneca pe aceasta lasind parbrizul ud. Atentie si la solutiile de spalare ce se folosesc .Unele ataca cauciucul lamelei stergatoarelor (dupa ceva timp de folosinta )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stergatoare cee'd

Post by Alexboss87 »

Eu folosesc numai Du Pont (JetXpert) cu teflon acum se gaseste numai cel albastru de iarna....diferente fata de lichidele normale chiar sunt (dupa parerea mea) : curata mai bine,vizibilitatea e mai buna si nu in ultimul rand ``aluneca`` stergatoarele de 3 X mai bine pe parbriz...se poate demonstra: am pus lichid Du Pont in dozatorul spray pt curatat geamuri(mai avea putin Clin in el...)...rezutatul:cand curatam geamurile cu Clin la un moment dat se stergea greu - aproape ca se lipea de geam pielea de caprioara....in schimb,cand am curatat geamurile cu Du Pont aluneca pielea dar nu ramaneau urme - la fel fac si stergatoarele - aluneca...:D ..De cand am masina numai lichid cu teflon folosesc si nu am treaba...:D

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”