Intrebare pentru toti posesorii de Cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Aegyssus
Posts: 21
Joined: 08 Aug 2008, 14:47
Auto:
Location: Borsa, Maramures

Post by Aegyssus »

Eu schimb de obicei pe la 3000rpm dar se mai intampla sa fac cate o liniuta si atunci saraca schimba si la 5-6000rpm deci nu este nici o problema
Cee`d SW 1,4 109HP echipare BEST B-80-FNO Culoare SO RED

astefan
Posts: 28
Joined: 04 Aug 2008, 09:20
Auto:
Location: iasi

Post by astefan »

salutare tuturor. sunt posesorul unui procee`d 1.4 benzina si facand un drum la munte am observat ca dupa 3000-3500 de turatii masina o lua la sanatoasa de parca ar fi intrat o turbina (turbo) , a mai simtit cineva asa ceva?(oricum senzatia era super) :lol:
kia procee`d 1.4

Aegyssus
Posts: 21
Joined: 08 Aug 2008, 14:47
Auto:
Location: Borsa, Maramures

Post by Aegyssus »

Nu stiu cum se comporta un ProCee`d dar avand in vedere ca este acelasi motor trebuie sa faca la fel. Este normal sa faca asa cei care au citit in cartea tehnica stiu. Motoarele de 1,4 si 109hp dezvolta aceasta putere intre 3000 si 6000rpm. Deci este normal sa simti asta, abia atunci masina incepe sa dezvolte putere.
Cee`d SW 1,4 109HP echipare BEST B-80-FNO Culoare SO RED

Katryna
Posts: 3
Joined: 11 Aug 2008, 21:46
Auto:
Location: Borsa Maramures

Post by Katryna »

Hm...@Aegyssus face liniute cu Kia noastra si eu habar nu aveam... E bine ca m-am inscris pe forumul asta, aflu lucruri noi! :evil:
In alta ordine de idei, de unde si de ce aveti voi fratilor consumurile astea la masina? La mine imi iese maxim 6% la un mixt Borsa - Tulcea, 6% Borsa -Arad, 6,2% Borsa - Baia Mare. Si nu merg ca pensionarii. Azi mi-a scos pe un Borsa-Cluj retur 6,2% si asta din cauza nemerniciei drumurilor in lucru pe zona Dej. Viteza medie de croaziera urban-extraurban pe drumurile mai sus mentionate undeva intre 70 si 80 / ora. De unde va papa voua peste 8%?
Cogito, ergo sum!

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Orlando_LR »

Katryna wrote:Hm...@Aegyssus face liniute cu Kia noastra si eu habar nu aveam... E bine ca m-am inscris pe forumul asta, aflu lucruri noi! :evil:
In alta ordine de idei, de unde si de ce aveti voi fratilor consumurile astea la masina? La mine imi iese maxim 6% la un mixt Borsa - Tulcea, 6% Borsa -Arad, 6,2% Borsa - Baia Mare. Si nu merg ca pensionarii. Azi mi-a scos pe un Borsa-Cluj retur 6,2% si asta din cauza nemerniciei drumurilor in lucru pe zona Dej. Viteza medie de croaziera urban-extraurban pe drumurile mai sus mentionate undeva intre 70 si 80 / ora. De unde va papa voua peste 8%?
Pai papa asa de mult pentru ca traficul din bucuresti este cum este...eu pe masina de drive test in 15 minute nu a scazut cb-ul sub 8.2 litri...
Tu ai tot motorul de 1.4?sau motorina?
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

Aegyssus
Posts: 21
Joined: 08 Aug 2008, 14:47
Auto:
Location: Borsa, Maramures

Post by Aegyssus »

Avand in vedere ca impartim aceeasi masina, motorul este de 1,4(0,7 ca o impartim) :lol: :D
Cee`d SW 1,4 109HP echipare BEST B-80-FNO Culoare SO RED

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”