Scut motor

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
catalin1984

Post by catalin1984 »

adevarat pretul este aberant, si atata timp cat am casco nu se justifica asemenea costuri astronomice.

Daia dau bani la casco.......

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Orlando_LR »

trutzydany wrote:700de ani lumina sa stea in magaziile lor !!!!
e aberant un asemenea pret !!! :x :x
O fi aberant dar daca ne uitam in ograda celor de la renault...un asemenea scut sare bine de 1000 de lei.
Mi se pare maricel pretul dar nicidecum exorbitant cum sunt de exemplu proiectoarele aftermarket.
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

700 RON e chiar 'ieftin' daca e sa comparam cu preturile concurentei...oricum daca nu ai casco si iubesti gratarele/iesirile in natura e un must have ;)
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

catalin1984

Post by catalin1984 »

parearea mea ca nu multi se incumeta cu masina noua fara casco, cine se incumeta o face pe pielea lui, piesele sunt foarte scumpe si la fel reparatia lor.(vezi vopsire etc)

Aegyssus
Posts: 21
Joined: 08 Aug 2008, 14:47
Auto:
Location: Borsa, Maramures

Post by Aegyssus »

700RON pe o bucata de tabla? :shock: :shock: :shock:
Pai la pretul asta mai bine imi fac singur un scut.(copie fidela dupa cel de plastic)
Cee`d SW 1,4 109HP echipare BEST B-80-FNO Culoare SO RED

kuguk
Posts: 45
Joined: 27 Oct 2007, 09:30
Auto:

Post by kuguk »

Si eu am casco dar asta nu m-ar impiedica sa imi pun scut pe masina indiferent ca e din plastic sau tabla. Weekend-ul asta am dus ceed-ul pe un drum sa-i zic mai putin accesibil. Va spun ca la fiecare piatra care lovea masina, si au fost multeeee, ma gandeam numai la baia de ulei. Dca se spargea baia de ulei pe la Cucuietii din Deal sa zicem? Cred ca pana ajungeau baietii cu rampa acolo (dupa ce imi umpleau frigiderul bineinteles) insemna o zi pierduta + vreo 2-3 zile masina prin service. Asa ca puneti-va fratilor un scut acolo, mai ales daca va incumetati la gratare pe la munte.
Numa' bine
Kia Ceed 1,4 GSL LX Best, Compas Blue
Achizitionat 20 nov 2007

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Scut de metal cee`d

Post by Malte »

Ba intra,si nu numai iarna,ci si vara.Singura utilitate este ca nu-ti mai sare asa mult noroi la motor,desi capota tot mai e stropita la interior :x .
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Re: Scut motor

Post by cosmin_m3 »

dintre cei care v-ati montat scutul de plastic imi puteti spune daca vi s-a mai intamplat sa gasiti urme de pisici la motor??
intentionez sa achizitionez un scut de plastic doar pt motivul acesta si mi-ar prinde tare bine un raspuns inainte de a face pasul asta...
multumesc anticipat
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Scut motor

Post by Malte »

N-am dovezi concludente (parca am vazut o data niste fire de par pe motor),dar,crede-ma,o pisica poate sa intre lejer la motor,cu tot scutul de plastic si,de asemenea,pe ploaie tot se stropeste capota de noroi la interior,nu asa de mult ca inainte,dar... :x
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Re: Scut motor

Post by cosmin_m3 »

pe mine unul m-au terorizat pisicile, cand e uscat afara nu prea se observa dar cand e timp ploios motorul meu e plin de urme de pisica!! am ajuns sa nu mai parchez masina la blocul meu!... si stiti cat de groaznic se doarme noaptea cand iti stii masina parcata la 500 m de tine?
acum sincer sa fiu, cred ca un pisoi ar putea sa intre in motor la orice masina... dar macar cu scutul asta mai triez din ele :D .
oricum, deja m-am programat pt maine la Rm Valcea. pretul final cu montaj inclus este de 360 lei. o fi mult ... (că putin nu prea este) ...dar m-am bucurat ca il au pe stoc si ca lucreaza si sambata, eu neavand posibilitatea sa plec de la servici in timpul saptamanii.

astept si alte pareri de la cei care si-au montat jucaria asta scumpa!
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

Paru_lu_Scorilo
Posts: 11
Joined: 02 Sep 2008, 12:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Scut de metal cee`d

Post by Paru_lu_Scorilo »

Eu am intrebat de scut la dealer cind am comandat masina. Care dealer s-a burzuluit ca "asta e intrebare de roman", "n-or fi stiind mai bine inginerii care au proiectat-o? N-o fi trebuind si motorul ala sa se aeriseasca?" - dupa care si-a luat seama si a schimbat repede tonul (l-as fi bagat putin in ma-sa, dar m-am abtinut). A dat de inteles, fara sa spuna explicit, ca se pierde garantia daca pui scut, ca nu se mai aeriseste bine motorul!
Ceed SW 1.6 GSL Base+ SO Red

Paru_lu_Scorilo
Posts: 11
Joined: 02 Sep 2008, 12:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Scut de metal cee`d

Post by Paru_lu_Scorilo »

Ia uitati ce zice un nene din craiova:

http://www.clubkia.ro/forum/view ... p=605#p467
Ceed SW 1.6 GSL Base+ SO Red

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Scut de metal cee`d

Post by scubli »

@Paru_lu_Scorilo: Acel nene din Craiova este alcatraz, un coleg de-al nostru de forum :D

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Scut de metal cee`d

Post by ida01ro »

oare ? :-"
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Paru_lu_Scorilo
Posts: 11
Joined: 02 Sep 2008, 12:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Scut de metal cee`d

Post by Paru_lu_Scorilo »

@scubli: da, coane, ai dreptate - nu vazui ca a postat si aici acelasi lucru :)
...in schimb, cand am postat eu pe celalalt forum un link spre aici, am fost prompt admonestat sa nu mai fac reclama si mi s-a sters link-ul #-o ...sau o fi vreo greseala???? ca nici sa-l editez nu mai pot...
Ceed SW 1.6 GSL Base+ SO Red

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”