Pilot automat pe versiunea 1.4 Best benzina

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Prea scump - nu se merita !! Sunt curios cat o fi la bulgari
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@Ajax26

de acord !

la noi face, dupa cum spune manucu in varianta cu comanda pe volan, 578,5 eur, cu TVA cu tot! cu manopera...cred ca ajunge pana pe la 900 eur! adica aprox. 3300 ron !!! :shock:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

inu
Posts: 16
Joined: 03 Feb 2008, 18:03
Auto:

Post by inu »

si-a montat un prieten la Peugeot 307 la reprezentanta si costa varianta cu maneta aprox 3 mil.

Asta asa sa va faceti o idee de pret :)
manucu01 wrote:copy-paste din e-mailul primit de mine de la klado:
"Atasat in acest emai va informez asupra posibilitatii montarii unui cruise control pe cee’d(limitator de viteza)

Pt aceasta dvs trebuie sa optati pt o variata din 2

1.actionarea limitatorului de viteza din maneta

2.actionarea limitatorului de viteza cu Comenzi pe volan

Reperul 1.se va comanda mereu kitul de baza,iar apoi dvs optati pt ceea ce anume doriti sa montati

Var 1 cu maneta sau varianta 2 cu Comenzi pe volan
E960066010B Kit de baza €310.5 f tva
E969866000 Cruise control maneta €112.93 f tva
E969866051 Cruise control pe volan €175.64 f tva "

la astea imi imaginez ca se adauga manopera...
cine are nelamuriri poate suna direct la klado sa se intereseze...

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Uite aici un site din danemarca cu accesorii pentru toate modele KIA. E mai greu sa va descurcati ca nu e in engleza dar sigur o sa reusiti

Asta e linkul cu unele dintre accesorii pentru c'eed, o sa gasiti acolo si cele doua versiuni de cruise control:
http://udstyr.kiamotors.dk/main/default ... 2&gruppe=3

Navigare placuta
Kia RIO 1.4
Image

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

1 coroana daneza 0.48 ron
4995 de coroane - 648 EURO ( cu TVA ) + montaj cat o mai fi -
Raman la parerea ca nu se merita !

L.E. : se pare ca alte marci de masini au o pre-echipare pentru acest sistem - din aceasta cauza pretul este mai mic. La opel de exemplu trebuie schimbata maneta de semnalizare si eventual de pus un switch pe ambreiaj - pretul pentru aceste chestii nefiind deloc unul foarte mare - aprox 100 Euro ( chiar mai putin ) cu tot cu montaj si etc.
Noi care am plecat de la BASE cea mai cheala versiune - asta e suportam consecintele + politica de pret a KIA cu privire la aceste piese
Sincer nu cred ca o sa gasim mult mai ieftin si cred o sa ma obisnuiesc cu ideea ca la aceasta masina nu voi avea CC - pentru ca sunt prea multi bani pentru o chestie care nu o folosesc in mod curent.
Mai bine imi iau eleron, grila , pun folie si alte chestii de design. Sa nu mai vorbim de faptul ca exista ateliere unde cu 700 de euro iti imbraca scaunele in piele naturala.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

vasilica_ion
Posts: 39
Joined: 20 Jun 2007, 23:15
Auto:
Location: Craiova
Contact:

CC numai pe benzina

Post by vasilica_ion »

Ce pot sa zic.. vreau si eu pe 1.4-ul meu cu destule optionale... dupa id puteti observa ca am un post si pe celalalt forum, cel cu bulgarii... acum muuuult timp...

Daca va duceti pe kia.ro, configurator, alegeti 2000 benzina style (la 17000), veti vedea la optionate si CC la pretul de 104Euro... si cu nota: numai pentru benzina.. asta ca sa ii potolesc pe cei cu diesel sau sa semnalez greseala de pe site...

O alta chestie este: se pare ca masinile chiar nu vin din fabrica cu nimic in plus fata de comanda.. adica nici macar niste fire pt geamurile din spate, cum zicea cineva pe aici.. si de aceea inclin sa cred ca nu vine nici cu suport de CC, chiar daca sa customizezi si computerele este ceva cam tras de par... Craiova (niste baieti super de treaba in service Kia), se jura ca nu se poate fara a schimba computerul... care e cam 2000Eur...

Pe de alta parte, cele aftermarket de ataseaza pe cablul de la pedala de acceleratie si cu contacte la frina, acceleratie etc... deci oarecum un sistem destul de simplu... mi s-a spus ca din cauza ca am pus ESP pe masina nu merg cele aftermarket.... stau si ma gindesc.. bai sa fie, chiar asa de noua e tehnologia in masina asta... nu am obtinut un raspuns convingator ce se intimpla de nu se poate.... insa o las asa... astept Kia Ceed varianta 2 .. parca e nava spatiala si pe exterior si pe interior... si daca asta actuala trece testul timpului iau varianta noua fulll, ca deja masina asta stirneste patimi...

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

M-am mai interesat si eu de problema asta si am un raspuns aproximativ :
"hi,only have application info on usa models. however if it has an actual throttle cable and a sustainable source of manifold vacuum you can use the kit at our listing #350074345282 for single gear cruising. thanks"
Kitul in cauza este acesta :
http://w-8.us/kia
Acum acceleratie pe cablu avem - nu stiu cu vacuumul cum stam
niste detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Manifold_vacuum
Mai astept si un raspuns de la cei de la ROSTRA care fac kituri universale sa vedem ce zic
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

Acuma, la ce pret are, va dati seama ca nu se apucau coreenii sa bage in masina kestii pe care nu le-ai comandat... ar fi fost un cost inutil, si nu ar fi ajutat de loc sa scoata masina la pretul la care e.

La Audi, de ex... la A3. Pt incalzire oglinzi, totul e pregatit dinainte, tre doar sa se faca niste legaturi, pt care probabil platesti cat costa optiunea in catalog. Si probabil ca la ceed, pt aceeasi kestie, ar fi necesar sa schimbi oglinda plus cablaj care trebuie tras plus legaturi cu restul electronicii...

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

pt cine mai este interesat:

http://www.kia-forums.com/kia-ceed-foru ... photo.html

arata bine ... exceptand pretul !!! :roll:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

Klado sunt niste mari dealeri.
Cer pret azi dimineata de la ei, imi raspunde unul cu aceleasi preturi de la MIT si acum primesc mail de la altul cu 425 EUR in varianta cu maneta.

Vad ca profiturile sunt nesimtite rau. Eu zic sa ne combinam mai multi (macar 10-15) si sa cerem oferta in grup de la mai multi dealeri cu un pret tinta de genul 200 EUR. Nu e nebun ala care cere, e nebun ala care da.

Ma uitam pe un forum opel si acolo costa 480 RON activarea cruise control-ului din ECU si schimbarea manetei.

Ce ziceti?
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by shpid3r »

Daca va strangeti dupa ce-mi vine masina (inceput septembrie) i`m in.

catalin1984

Post by catalin1984 »

pe mine va rog sa ma considerati inscris, daca mai doreste cineva sa scrie aici si organizez eu un google doc in care sa ne scriem datele.

Bafta.

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Post by florin-adrian »

In principiu m-as baga si eu, dar sunt curios cum pun comenzile pe volan, daca deja ele sunt ocupate de comenzile radio. Se ataseaza un sistem, undeva de volan? se anuleaza din comenzile pentru radio? cred ca cel mai bine ar fi pe maneta de semnalizare ca sa fie schimbata. Oricum pretul ala de 500 euro este imens.

virgil_
Posts: 84
Joined: 08 May 2008, 15:13
Auto:
Location: Bucuresti

Post by virgil_ »

Si eu ma inscriu...disponibil din octombrie.
Cee`d_SW - 1.4 GSL MT START Piston Grey + optionale

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

am pus pe albumul lui Rodrigo pozele cu Cruise Control-ul.

http://picasaweb.google.co.uk/tatallor/ElCeeD

Pana acum deduc urmatoarele:
Pentru 580 EUR se schimba butoanele de pe volan, si vor aparea ca si cum ar fi fost montate acolo din fabrica (pozele cu interiorul si text in germana) Atentie la ce scrie pe butoanele de pe volan.
Pentru 425 EUR se adauga o maneta, ca in poza 3 din album.

Cine face documentul pentru inscrierile la cruise control?

Eu ma pun primul pe lista, sa vedem daca scade pretul la un nivel acceptabil.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”