Pete vopsea

Cum se rezolvă diverse probleme
Alinu
Posts: 10
Joined: 15 Oct 2007, 12:59
Auto: IS07ERK
Location: Bucuresti

Pete vopsea

Post by Alinu »

Am un 1.6 de vreo 2 luni. Din varii motive nu am reusit sa spal masina de vreo luna. Cand am spalat-o ultima data am avut marea surpriza de a constata ca este plina de pete... Pete de mici dimensiuni, max 2 cm dar dispuse uniform pe caroserie, parbriz (zona in care nu ajunge stergatorul) si pe plasticul dintre parbriz si capota... Pe plastic si pe parbriz bat intr-un mov... pe capota, sunt parca pe sub stratul protector, si mai inchise ca si culoarea masinii (abyss blue)...

Inainte de ultima spalare am cerut si ceruire (ceara lichida)... Acum nu-mi explic de la ce au aparut petele.. si ce-i mai grav e ca dupa spalare nu s-au dus. L-am pus pe baiat sa frece - cu mine de fata - si nu au iesit (de spalat am spalat-o numai cu spuma activa).

A mai patit cineva asa ceva? Poate sa-mi dea cineva un sfat cum sa le scot?

Multumesc in avans.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

e de la pasari... :lol:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

Alinu
Posts: 10
Joined: 15 Oct 2007, 12:59
Auto: IS07ERK
Location: Bucuresti

Post by Alinu »

doringvd wrote:e de la pasari... :lol:
La cate pete are.. doar daca o inchideam intr-o colivie cu zeci de porumbei - mi-aduce aminte de o reclama la teleshopping - poate ca ajungea asa... Dar avea un gainat si s-a dus cu degetul inainte de spalare.. de aia am si spalat-o. Am citit undeva ca gainatul distruge vopseaua.. si cand am dat cu degetul am vazut ca se ia usor si nu lasase nici o urma; m-am felicitat pentru tratamentul cu ceara initial.

Oricum.. nu prea mai conteaza de la ce sunt petele.. Important e cum sa le scot..

Astept sfaturi :idea:

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

sunt uniforme sau ca si cand ar fi stropita?...posibil sa fi trecut vreo unu pe langa tine si sa fi dat intr-o balta care nu continea doar apa cu jeg :?
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Am avut si eu acum vreo 2 saptamani pe capota niste pete destul de urate.
Prima oara m-am speriat pt. ca am dat cu karcer-ul si nu s-au dus.
Asa ca m-am pus fain frumos cu o piele de caprioara uda si a frecat petele pana au disparut.
Nu te speria inca ca poate sunt de la ceva jeg si e posibil sa nu se duca de la karcer-ul spalatoriei.

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

Dupa o spalare la masina veche, facuta intr-o spalatorie, pe capota si aripi au aparut pete ca si cum ar fi vopseaua decolorata. De la spalatorie au zis ca nu au nici o vina ca detergentii folositi sunt foarte buni, etc si poate a fost masina stropita inainte, etc. Dupa cateva luni baiatul care a spalat masina a recunoscut ca inaite sa-mi spele masina in borcanul in care a pus detergentul a pus nu stiu ce insecticid si apoi nu l-a mai clatit. Intre timp am vandut masina asa ca nu mai conta, sper sa nu fi avut un ghinion asemanator.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Alinu
Posts: 10
Joined: 15 Oct 2007, 12:59
Auto: IS07ERK
Location: Bucuresti

Poze

Post by Alinu »

Am gasit pe un alt forum un alt ghinionist cu acelasi tip de pete...

Aveti niste poze de-ale lui mai jos.

http://img515.imageshack.us/img515/4185/img13621hk.jpg
http://img335.imageshack.us/img335/166/img13638rs.jpg

Ale mele sunt identic dispuse, aceesi forma, densitate si marime.. deci trebuie sa fie ceva in comun...

El spunea ca ar fi de la deceruirea de la livrare, si s-ar putea sa aiba dreptate, pentru ca dealerii si-au batut joc la livrare (au stropit-o putin cu apa si cam atat).

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Se poate daca stai langa fabrici care polueaza cu diferite substante corosive sau de alta natura. Acestea se depun ulterior pe o raza destul de mare.
Sau poate fi de la mers prin tara pe drumuri date cu sare si alte substante iar daca ai tinut-o o luna murdara, a avut timp substanta respectiva sa actioneze asupra vopselei.

Incearca sa o cureti cat mai bine sa vezi daca dispar petele.

Alinu
Posts: 10
Joined: 15 Oct 2007, 12:59
Auto: IS07ERK
Location: Bucuresti

Post by Alinu »

Stau in mijlocul Iasului...
Si in afara de un weekend in Bucuresti nu a mai vazut altceva... :(
Kia XCEED

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Nu fi dezamagit! :)
Cumpara un sampon auto si spala cu grija cu o carpa moale + apa calduta pe o suprafata mica sa vezi daca se curata petele in acel loc!

Din poze apar ca fiind pete superficiale.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Readuc in discutie problema spalatoriilor "ecologice" care folosesc detergenti superegresivi.
Un ciclu de spalare presupune respectarea stricta in primul rand a concentratiei recomandate pentru detergent, apoi a timpului de actionare si nu in ultimul rand indepartarea de pe caroserie a solutiei folosite prin clatire.
Daca luam situatia in care solutia are o concentratie mult peste specificatii si nu este clatita corespunzator aceasta ataca vopseaua, mai precis stratul de lac aplicat la suprafata.(vezi procedeu vopsire Cee'd)
Injtrebare: -Ce credeti ca se intampla cu solutia de spalare care se scurge in interiorul usilor? Sau cu cea care ramane imbibata in noroiul depus la imbinarile contraaripilor de unde baietii de la spalatorie cam evita sa insiste foarte tare cu jetul? ...Va spun eu: Ataca vopseaua, grundul, tabla si intr-un sezon ajung chiar sa perforeze caroseria.
Experienta am trait-o personal. Doua masini fabricate in acelasi an, 2000 un Matiz si o Dacia papuc, pana la spalarea cu solutii "ecologice" nu au avut gram de rugina. Dupa, in schimb, tabla s-a perforat la amandoua in acelasi timp, approx, 18 luni si nu are nimic de a face cu saramurile imprastiate pe strazi iarna.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Alinu, si la mine este o pata pe capota, tot abyss am si eu.. Tipul de la spalatorie mi-a zis ca e de la gainat si chiar a insistat s-o curate. Petele se observa doar daca le cauti.
Oare cu polish nu se duc?
Apropo, eu zilnic acum curat intre 5 si 10 gainati de vrabie de pe masina cu servetele umede. daca se usuca ud o carpa cu solutie de parbriz si insist usurel pentru ca prima data a insistat sotia mai tare si a zgaraiat vopseaua.
Inca ceva. Daca tu zici ca nu ai spalat-o de vre-o 2 luni e posibil sa fie de la stropii de apa sariti de pe strada, probabil inca de cand era zapada, si pe strada fiind apa cu nisip sau sare, aruncata pt dezapezire o fi facut reactie. In manual este specificat pe undeva acest lucru.
Last edited by shtirlitz on 25 Mar 2008, 11:06, edited 1 time in total.
Image

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Gerula, ai dreptate cu spalatoriile 'ecologice'! Exact din motivul pe care l-ai explicat nu mai imi spal masina la ei.

Eu totusi sper ca masina lui Alinu sa aibe pete superficiale.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Bun, si atunci unde trebuie sa spalam masinile? Ce tip de spalatorie e mai bun?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Galeata cu apa si 2 carpe. Asta e solutia adoptata de mine cu succes.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”