Sfaturi pentru incepatori si nu numai.... (cum sa conduci)

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

@shtirlitz
propun sa mergi in bucuresti cateva zile sa conduci. cand te intorci in iasi o sa ti se para raiul pe pamant :)

masina trebuie sa o simti, sa o cunosti. Apoi pot fi soferi diferiti, care cu aceeasi masina , sa conduca total diferit. Fiecare cum ii place in principiu.

Si experienta o capeti in timp. Iesiri si in afara orasului, dar mai ales in oras (ca aici dai peste multi cretini / situatii limita).

Bafta
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Eu cand o sa trec pe la service, o sa-i pun sa se uite la mecanismul de schimbare a vitezelor. Nu mi se pare normal sa ai problema asta la o masina noua, unde ar trebui sa mearga totul perfect.
Nu e vorba ca nu "m-as concentra" eu suficient sa fac miscarile perfecte am condus destule masini, iar ultima a fost un Opel Astra care avea exact acelasi mecanism si aceeasi pozitionare a marsarier-ului, fara sa am niciodata dificultati de genul asta.
Pur si simplu nu mai vrea sa intre pana la capat oricat de tare as apasa maneta. Am constatat ca se intampla in general la frig.
Nu am gasit inca o solutie, urmeaza sa mai experimentez...
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

Cu a 3-a am si eu probleme daca ma grabesc cu ambreiajul. In rest, merge ca unsa.

Oricum, mi-am invatat lectia. Pt R, ambreiaj blana pana intra de tot; pt 1, mai ales in miscare, cand face fitze, solutia cea mai buna ramane a 2-a. Dupa putin lag incepe sa-si faca de cap la limita aderentei (exagerez putin, dar asta e senzatia). 8)

MSlv
Posts: 98
Joined: 17 Jul 2007, 21:37
Auto:
Location: Constanta

Post by MSlv »

aaa... Intre timp am descoperit ceva. Nu conteaza cat apesi ambreiajul pt R. Daca masina nu este oprita, orice ai face, se aude zgomotul ala.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

La mine s-a "lasat" cutia si merge perfect in orice viteza. Nu mai intampin deloc dificultati in selectarea treptelor I si R...merge foarte bine.

Bafta si aveti rabdare
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Cutie

Post by BAU »

Am ajuns si eu la 1500 km si pot sa spun ca si eu m-am lovit aproape de aceleasi probleme.
Intr-a I-a intr-adevar intra mai greu ,atit la plecarea de pe loc cit si in mers intra cu o mica agatare.
Cel mai suparator este marche-arrierul , la care am senzatia ca maneta nu se duce suficient spre inainte desi intra in viteza ,dar de cele mai multe ori am avut senzatia ca a cuplat dar cind am incercat sa plec ,cutia ciriie.
Mi s-a intimplat de mai multe ori chiar daca am incercat sa fiu atent.
Este clar o defectiune ,ori din sincroanele cutiei (mai greu de crezut) cit mai degraba din reglajul timoneriei manetei .


Marius c :se pare ca avem acelesi probleme ,daca ajungi prin service , da-mi si mie un mesaj sa vedem ce se intimpla

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by sonic »

ma nu stiu mie mi se pare ca intra foarte usor in toate vitezele. si am doar 700 de km. eu cred ca nu are nici o defectiune si e doar o chestie de obisnuinta.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

hmm....
eu cred ca nu are nici o defectiune si e doar o chestie de obisnuinta.
Se pare ca nu e chestie de obisnuinta, ci mai mult de noroc. :( Nimeresti o masina buna sau nu. Depinde cum se simtea "dorel" cand a montat subansablele. Sunt ceva topice cu probleme pe forum. Unii au probleme altii ba!
Depinde se pare de noroc. :?
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ionut2007 »

Bateti campii, se pare ca nici unul din voi nu a mai condus o masina noua pana acum. Dureaza pana se rodeaza cutia...........
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Post by BAU »

@ionut2007

Depasesti buna cuviinta , cu riscul de a primi ban de la moderator iti raspund cu aceeasi moneda : Bine ca esti tu destept !!!

Daca la inceput cutia a functionat perfect si dupa 1500 km a inceput sa scrishneasca , cit crezi tu ,care ai condus numai masini noi ca mai trebuie sa asteptam sa se rodeze ?

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

@ionut2007
Se pare ca tu esti unul dintre norocosii care nu avut sau nu au probleme. Felicitari!!!
In ceea ce priveste experienta, as avea totusi ceva obiectii...
Am condus masini noi... Ba chiar mai mult... Am la tara un intreg parc auto (tractoare, combine, etc.) Nu ai vrea sa sti cum intra in una din cele 18 viteze tractorul meu cel nou! E pur si simplu o placere...
Nu acelasi lucru se intampla cu noua mea "jucarie" de 14500 si ceva de euro la care m-as fi asteptat la cu totul alt comportament.
Oricum, va trebui sa ma duc la service pentru problema cu intreruperile in mers ale motorului viewtopic.php?t=1305, poate reusesc sa ii pun sa se uite si la timoneria schimbatorului de viteze.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by L P »

@mariusc -Avind aceeasi problema ,ti-as fi recunoscator daca ai posta pe forum (eventual PM).ce parere isi fac cei de la service despre intratul cu probleme in marche-ariere.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie

Post by ionut2007 »

BAU, vorbim cand o sa ai vreo 10.000 KM de mers prin Bucuresti.
Mariusc daca ai ajuns sa compari Ceed-ul cu masinile si tractoarele tale eu ies din discutie. Multa bafta.
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

cutie

Post by BAU »

@ionut2007-BAU, vorbim cand o sa ai vreo 10.000 KM de mers prin Bucuresti.

Tin sa iti spun ca pina acum am peste 400.000 km la activ din care cca 300.000 km numai in Bucuresti .
Am schimbat 4 autoturisme personale ,(toate cumparate noi), asa ca nu-mi face placere sa bat cimpii.
Acest forum nu a fost facut de poezie ci ca fiecare sa-si impartaseasca experienta personala ,pentru ca lucrurile proaste sa poata fi indreptate.

Ptr. mine discutia este incheiata.

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

daca ai ajuns sa compari Ceed-ul cu masinile si tractoarele tale eu ies din discutie
Pai in primul rand nici nu trebuia sa intri in discutie...
Cum spuneam, "be happy" ca ai o masina fara probleme.
Bravo tie!
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”