Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Am aratat strict pozele, pentru cee'd nu au aparut inca!

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

ultimele 2 poze sunt cum erau inca in cutie.
ce ma framanta, este ca tot era plin de rugina, incepand de la discuri pana la etriere, si ce mai era pe acolo metalic, totul era plin de rugina.
nu stiu cat e de normal treaba asta, chiar si ala care schimba se mira ca tot ii ruginit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Placute frane

Post by quelloo »

discurile aratau ok. placutele pareau cam dubioase.

multi km fara problem cu cele noi! felicitari
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Placute frane

Post by apachioara »

Pe unde ti-ai facut reviziile? Placutele alea trebuiau curatate macar la 30.000 km (santul ala transversal care se umple de rugina si alte impuritati si care-ti rascheteaza discul de frana cand se acumuleaza mizeria acolo si iti reduc capacitatea de franare). Discurile par inca ok, de ruginit o sa rugineasca si cele noi, tinand cont ca se incalzesc puternic la franare (oxidarea e mai intensa la temperaturi ridicate, chiar in absenta umiditatii excesive).
Ca sfat, la fiecare revizie, verifica santul placutelor de frana si curata-l, daca e cazul.

Drumuri bune!
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

quelloo wrote:discurile aratau ok. placutele pareau cam dubioase.

multi km fara problem cu cele noi! felicitari
Mie mi se pare invers... :)
Uita-te in mijlocul discului la ambele poze vincze :

download/file.php?id=5959&mode=view

download/file.php?id=6152&mode=view

Chiar ca e plina de rugina. Astia de la service spun ca daca masina nu circula des, incepe sa rugineasca (nu stiu daca este adevarat).
Prima poza e la mine a 2 a la tine. Ce vezi maro la mine e vaselina. Mers doar cu jante de aliaj aproape zilnic.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

si la mine poza era facuta dupa ce am mers vro 2-3 km la alt service sa schimb cauciucurile, si cand am pus mana pe disc era vaselina,
dar de rugina zic acolo in zona rotilor, nu doar discurile ci si etrierele, si bratu si cam tot ce-i fier de prin zona rotilor, de exemplu de pe etriere inca parca se decojea rugina.
dupa ce l-eam schimbat si eu ma gandeam ca discurile ar mai fi mers, dar oricum tot ar fi trebuit sa le schimb data viitoare si sigur numai cu placute nu m-as fi dus inca 80.000km ca doar se uzeaza si discurile si si placutele, deci automat ar fi crescut santu din discuri.
acuma daca inca 5 ani sper sa nu mai am treaba cu franele.
legat de lichid au zis ca se face un test si in fct. de rezultat se schimba sau nu (ceva de genu ca si la acidu din acumulator) dar in principiu cam 4-5 ani tre sa tina lichidu, asa ca pe ala nu l-am schimbat.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Lichidul se schimba la 2 ani.A fost atasat si un plan de mentenanta aici pe forum in care se specifica clar: inlocuire(nu completare) la 30-45000km sau 24 luni.
Daca dupa 5 ani se prefera testarea lichidului in defavoarea schimbului acestuia(50 lei ATE BLUE RACING exemplu) ...... [-X
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Am dat eu pana in 30 lei pe 1l de Ate blue din care mai am cel putin jumate (si il dau moca daca il vrea cineva). Pe disc vine cu un strat de protectie format dintr-un ulei-vaselina ceva. Acel strat se curata cu substanta de curatat-degresat. Vezi poza mea Vincze. Eu ma refeream la vaselina doar in zona unde intra discul nu si pe disc....

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

pai in zona unde intra discul au dat cu sprei din acela wd40, inainte de a monta noul disc.
cam cat lichid intra in sistemul de franare?
ca ma gandesc ca as putea sa il schimb si eu, desfac surubul de la roata, dau cateva pedale si cat iese complectez, pe urma repet operatia la fiecare din roata.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

La mine juma de litru a intrat.La Ogy la fel.Deci un bidon de 1l e de ajuns.Nu cred ca se scoate chiar asa usor lichidul.La mine au folosit aparatul ala de extractie pe care l-au conectat la fiecare furtun de la fiecare roata.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Eu mai trebuie sa scot din rezervor ca e cam full. Umblu cu siringa dupa mine dar mereu uit. :)
Se scoate lichidul pana devine incolor, cel vechi este galbui. Mergi la un meserias ca oricum singur nu poti sa faci aerisirea.

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Placute frane

Post by BAU »

@Nesta3: Este vorba de o pompa de vid ce scoate tot lichidul vechi din instalatie , impreuna cu impuritatile si vaporii de apa de pe conducte. Lichidul de frina este puternic hidrofil , absoarbe usor vaporii de apa din atmosfera , in timp se dilueaza si isi pierde proprietatile.
Cind se foloseste extractia cu aceasta pompa de vid nu mai este necesara aerisirea ulterioara a instalatiei.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

Asa...pompa de vid;)
Mersi
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Placute frane

Post by xp »

Astazi mi-am cumparat acelas timp de placute de frana ca pe spate JapanParts, dar pentru fata ( 51.600 km ) .Pret 78 lei. Le voi inlocui in regie proprie. La ENA au cerut 150 lei plus manopera ( nu stiu marca ). La un service oarecare aceleasi placute le vindea la 98 lei + 60 lei manopera. Le-am verificat pe cele de pe spate si am constatat ca lucreaza bine pe disc .Din acest motiv am cumparat de la acelasi producator.
Last edited by xp on 15 May 2014, 12:31, edited 1 time in total.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Placute frane

Post by xp »

BAU wrote:@Nesta3: Este vorba de o pompa de vid ce scoate tot lichidul vechi din instalatie , impreuna cu impuritatile si vaporii de apa de pe conducte. Lichidul de frina este puternic hidrofil , absoarbe usor vaporii de apa din atmosfera , in timp se dilueaza si isi pierde proprietatile.
Cind se foloseste extractia cu aceasta pompa de vid nu mai este necesara aerisirea ulterioara a instalatiei.
Ieri mi-au inlocuit lichidul de frana si asa au procedat. Cu pompa de vid . Nu a mai fost necesara aerisirea.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”