Folie carbon?!?!?!

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Folie carbon?!?!?!

Post by neagu_bwf »

Vreau sa imi imbrac cateva elementecum ar fi gurile de aer pt ca au inceput sa se cojeasca... si plasticul din jurul schimbatorului si daca se poate si cel din jurul unitatii audio... stie cineva ?pe unde pot aplica folia ???

astept raspunsuri ...
a mai facut cineva la masina lui ?
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by Nesta3 »

fata de colantul normal care se umfla,si ma refer aici la curbele consolei noastre centrale(am vazut destule cazuri), carbonul:
- se lipeste mai bine, nu se umfla(datorita texturii),
- acopera eventualele defecte ale suprafetei pe care este aplicat( in cazul tau, partea decojita iese imediat in evidenta la o colantatre cu colant normal),
-arata mult mai bine...
dar sunt si ceva dezavantaje:
-se monteaza ceva mai greu decat cel normal, fiind absolut necesara folosirea unui feon (profesional sau casnic)din cauza ca e mult mai gros
-daca nu e aplicat cum trebuie, risti sa se dezlipeasca mai repede decat un colant normal- aici ma refer la colturi
-iar daca dupa un timp te plictisesti si vrei s il dezlipesti, risti cam 90% sa se decojeasca asa zisa vopsea mata din fabrica de pe elemente...

sfat: consola centrala colanteaz-o fara partea de sus,inclusiv partea din jurul ecranului mic...deoarece trebuiesc imbinate vreo 2 bucati de material pt un rezultat bun-dar cu un mare minus la estetica

iti pun cateva poze ca sa iti faci o parere
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by neagu_bwf »

FOARTE TARE ;D

Unde ti-ai pus folia si cat a costat ca vreau si eu ... am avut un odorizant care s-a scurs si s-a gojit materialul de la gurile de aerisire... e urat rau cum arata.

Astept un mesaj daca ma poti ajuta . Eu sunt din TGV
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by Nesta3 »

Din nefericire, nu e masina mea :lol:
dar cunosc proprietarul, si stiu si unde si-a colantat respectivele elemente...e vorba de http://www.carbonsystems.ro/
pretul nu stiu cat a fost, dar el are ceed( 4 usi) si si-a mai colantat si manerele usilor...poti adresa o intrebare pe site-ul respectiv...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by flaviu »

ce prezervativ verde are acolo la schimbator?:)))

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by Nesta3 »

moaaama...akum am vazut...poate k nu era kiar "o caciulita" :lol:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

NemeSys
Posts: 122
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by NemeSys »

Buna ideea cu "caciulita". Cand urca dama ce te intereseaza in masina sa stie care e treaba!! Cap_PDT_01_07

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by neagu_bwf »

asta am patit...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by neagu_bwf »

am vorbit cu baietii de la bucuresti pt folie... dar dureaza vre-o 4ore si 250ROn...momentan nu prea am banutzi asa k o sa mai ajtept... sau poate gasesc o alta solutie... ceva sfaturi ?... m-am gandit sa le vopsesc negru mat... exact cum erau ele . Ma costa 35lei... pt ambele aerisiri...
alte idei ?

mai ieftine ?:P :))
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by dre_andrei »

neagu_bwf wrote:am vorbit cu baietii de la bucuresti pt folie... dar dureaza vre-o 4ore si 250ROn...momentan nu prea am banutzi asa k o sa mai ajtept... sau poate gasesc o alta solutie... ceva sfaturi ?... m-am gandit sa le vopsesc negru mat... exact cum erau ele . Ma costa 35lei... pt ambele aerisiri...
alte idei ?

mai ieftine ?:P :))
oricum, deja e destul de ieftin :)

eu mi-am vopsit consola centrala si "inelul" acela de la schimbator in gri deschis.

a costat 13 ron spray-ul cu vopsea si inca 13 lac-ul incolor. si poti face negru lucios in loc de negru mat - mie mi se pare k arata foarte bine. Sau gri. Sau orice alta culoare. Eu ma gandeam chiar ca odata la un an sa schimb culoarea, sa aduc ceva nou la interior :)
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

mishnator2011
Posts: 2
Joined: 18 Apr 2011, 13:15
Auto:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by mishnator2011 »

Salut,

cum ai dat jos gurile de aerisire laterale?

Nesta3 wrote:fata de colantul normal care se umfla,si ma refer aici la curbele consolei noastre centrale(am vazut destule cazuri), carbonul:
- se lipeste mai bine, nu se umfla(datorita texturii),
- acopera eventualele defecte ale suprafetei pe care este aplicat( in cazul tau, partea decojita iese imediat in evidenta la o colantatre cu colant normal),
-arata mult mai bine...
dar sunt si ceva dezavantaje:
-se monteaza ceva mai greu decat cel normal, fiind absolut necesara folosirea unui feon (profesional sau casnic)din cauza ca e mult mai gros
-daca nu e aplicat cum trebuie, risti sa se dezlipeasca mai repede decat un colant normal- aici ma refer la colturi
-iar daca dupa un timp te plictisesti si vrei s il dezlipesti, risti cam 90% sa se decojeasca asa zisa vopsea mata din fabrica de pe elemente...

sfat: consola centrala colanteaz-o fara partea de sus,inclusiv partea din jurul ecranului mic...deoarece trebuiesc imbinate vreo 2 bucati de material pt un rezultat bun-dar cu un mare minus la estetica

iti pun cateva poze ca sa iti faci o parere

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by Stefan47 »

dre_andrei wrote:
neagu_bwf wrote:am vorbit cu baietii de la bucuresti pt folie... dar dureaza vre-o 4ore si 250ROn...momentan nu prea am banutzi asa k o sa mai ajtept... sau poate gasesc o alta solutie... ceva sfaturi ?... m-am gandit sa le vopsesc negru mat... exact cum erau ele . Ma costa 35lei... pt ambele aerisiri...
alte idei ?

mai ieftine ?:P :))
oricum, deja e destul de ieftin :)

eu mi-am vopsit consola centrala si "inelul" acela de la schimbator in gri deschis.

a costat 13 ron spray-ul cu vopsea si inca 13 lac-ul incolor. si poti face negru lucios in loc de negru mat - mie mi se pare k arata foarte bine. Sau gri. Sau orice alta culoare. Eu ma gandeam chiar ca odata la un an sa schimb culoarea, sa aduc ceva nou la interior :)
offtopic: @dre_andrei ce marca era vopseaua? ms!

ontopic: confirm si subscriu celor spuse de @Nesta3, in plus recomand si un parasolar folosit daca masina sta mai mult in soare...se incinge destul de rau bordul si se poate "trage" colantul de pe margini, chiar si bule sa faca. ( sunt patit )
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

n3sp_marius
Posts: 9
Joined: 01 Dec 2008, 22:42
Auto:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by n3sp_marius »

salut baieti
am adaugat si io acum ceva timp putina folie carbon
capota , consola, .........................
las la aprecierea voastra cum arata
sincer sunt multumit si recomand
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by Don Corleone »

Eu am ales varianta asta: viewtopic.php?f=5&t=11318&start=15.

@n3sp_marius - as fi mers pe folie de carbon inchis la culoare - imita mai bine carbonul real. Oricum, important este sa-ti placa tie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Folie carbon?!?!?!

Post by Skyppy »

gurile de aerisire se scot usor: cu o spatula sau cu o surubelnita lata, la fel cum se scoate si fascia centrala: se baga un pic in lateral si se trage de ea. este destul de simplu de pus folie carbon pe acestea, si pe plasticul de la schimbator. pe fascia centrala este mai geru: sunt multe planuri curbe, dintr-o bucata nu iese, asa ca, cum zicea si cineva mai sus, trebuie imbinate 2-3 bucati. plus ca exista sansa ca la anumite zone concave, daca lasi masina in soare, se umfla autocolantul. Eu mi-am mai pus pe stalpii de la geamuri si pe rama, ca se julise colantul negru. Nu pot face poze ca masina e in service.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”