Placute frane

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Placute frane

Post by tipitip »

Păi şi ce muşchiu' meu am făcut, că în acest moment plăcuţele faţă-spate pentru cee'd sunt în reţeaua KIA în jur de 4 milioane fără manoperă, pe care cât să mai dai?

PLACUTE FRANA FATA 581011HA00 55.59EUR 227.9190RON
PLACUTE FRANA SPATE 583021HA00 43.31EUR 177.5710RON
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

maverick25
Posts: 44
Joined: 02 Apr 2008, 11:28
Auto:

Re: Placute frane

Post by maverick25 »

@tiptip

Salut, de unde ai tu preturile astea, fiindca mai acum 2 luni inainte de revizie am intrebat eu la ING si mi-au zis ca placutele sunt 1400 RON plus manopera 100 RON?

Take care.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Placute frane

Post by tipitip »

Sunt valabile de vreo câteva zile, sper să pot posta mâine un comunicat semnat Kia Romauto. Preţurile sunt reale oricum.
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Placute frane

Post by aeon »

si se aplica in toate service-urile kia?sau dupa bunu plac (pret recomandat dar nu impus)?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Placute frane

Post by tipitip »

Este preţul unic în reţeaua Kia la care se vând ca piese de origine. Sau trebuie, ar trebui... sau nu ştiu cum să formulez.
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Este un pas inainte dar tot scumpe sunt.
PS: la Mit mie mi-au cerut saptamana asta 250 lei + TVA pe placutele fata, poate ca reducerile au survenit dupa.....

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Placute frane

Post by tipitip »

Ei na, n-o fi apucat importatorul să anunţe şi dealerul Mit-Motors, ce vrei :lol: ?

Kidding, ce mi-e 227, ce mi-e 250? Acum cu TVA sau fără, nu mi-am pus problema; mi s-a părut interesantă scăderea de la 7 milioane la... 3 să zicem.
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Placute frane

Post by bondalicir »

asa mai vin de acasa. sunt dispus sa dau 400ron la ei sa-mi schimbe placutele sa faca si test de franare si tot ce mai trebuie. dar 7-8-10milioane cat se vehicula pana acum era enorm. ce naiba aveam discuri si placute sport? poate ne indreptam in directia buna.. am vazut ca au acum oferta la mit cu manopera mok la prima revizie. o sa merg si eu pe la 20k probabil (chiar daca in carte spune 30k).
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: Placute frane

Post by kempes64 »

Salut,
Mai are cineva noutati legat de placutele de frana, momentan in service kia placute originale fata spate + montaj = 650 lei. Totusi mi se pare mult, a schimbat cineva altfel de placute, in alta parte decat service? O recomandare pentru model imi puteti spune din cate vad pe forumuri ar fi rentabile TEXTAR, sau FERODO ce parere aveti? :?
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Eu am pus pe fata Ferodo.
Nu se compara cu cele originale si de aceea, la a 2 a revizie cand a venit vremea sa le schimb si pe spate am luat originale.
Cum fac rost de bani le schimb si pe fata.
Poti sa iei si tu (iti spun si modelul si de unde daca esti din Bucuresti) si dupa sa vezi diferenta.
La filtre de polen si placute de frana raman fidel celor de la KIA (cumparate de oriunde le gasesc mai ieftine, daca este posibil).

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: Placute frane

Post by kempes64 »

In ce consta diferenta, scartiie, nu franeaza bine, ai trepidatii in pedala?
Ma gandeam la Textar am inteles ca Ferodo sunt putin mai dure si tocesc mai repede discul (doar din auzite:P ).Mai astept cateva pareri si trebuie sa iau o decizie cat mai repede =P~
Merci Ogy pt parere.
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Placute frane

Post by Ogy »

Intradevar se toceste mai repede discul.
Nu ai aceasi senzatie de siguranta pe care ti-o ofera cele stock.
Daca erai din oras cu mine, ti le imprumutam (placutele) sau masina, sa vezi despre ce vorbesc.
Accepta sfatul meu si daca ai bani fa investitia corespunzatoare. Daca nu ai mai asteapta sau fa rost :)

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: Placute frane

Post by gabz »

eu mi-am luat textar la super oferta pe numele unui prieten de la o firma de distributie piese. vreo 250 lei pt placute fata+spate. oricum a treia revizie fara sa-mi schimbe filtrul de polen a fost vreo 500 ron.

inca nu le-am montat, cica nu-s prea uzate ale mele dar ma streseaza scartaitul de la ale mele :( le voi schimba, asta-i clar, dar inca nu stiu cand
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Placute frane

Post by Nesta3 »

si eu pe fata mi-am luat tot ferodo, dar din pacate nu s-au potrivit...mai exact partea de jos a placutei era dreapta si nu in semicerc asa cum e la placutele originale...iar in timpul franarii discul forma un sant in placuta (semicerc)..cred k m-ati inteles...si mi-am cumparat placute din Polonia, marca HI-Q parca se numeau...si nu e nici o diferenta intre astea si cele stock...fara zgomote la franare sau alte minunatii...pe spate am luat Textar, pret 90 lei....si pe fata si pe spate le-am schimbat la 47000 km....mai mergeau pana la vreo 50000km, dar eram la revizie si le-am zis sa le schimbe ca sa nu mai fac din nou un drum....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Placute frane

Post by Vincze Szilard »

si eu trebuie sa ma duc luna viitoare la revizie, a 2-a la 28000 de km
daca cumva o sa-mi zica ca tre schimbate nu o sa le schimb ca nu cred ca s-au uzat, avand in vedere ca ultimi 4000 de km i-am facut pe autostrazi in ungaria, si croatia. eventual imi dau roata jos si ma uit sa vad cat mai este din ele.
stie careva ce grosime are placuta de nou? si se schimba cand a ajuns la ce grosime?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”