roti neechilibrate

Cum se rezolvă diverse probleme
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

roti neechilibrate

Post by eugenflorinmanea »

Mi-am pus cauciucuri de iarna dar din pacate baietii de la Savhor nu mi-au echilibrat rotile cum trebuie.
De la 120 km/h imi tremura volanul.
Intrebare- avand in vedere ca depasesc rar 120 pe timp de iarna, sa merg sa le re-echilibrez sau sa astept venirea primaverii cand le voi pune pe cele de vara?
Poate sa dauneze ceva la directie, adica sa imi strice si alte chestii? Trebuie sa le re- echilibrez pe toate 4 sau e suficient sa le fac doar pe cele de pe fata?

Multumesc
SAAB 9-5

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: roti neechilibrate

Post by shumilica »

De ce nu te duci peste ei sa-ti re-echilibreze rotile cum trebuie? Teoretic ai garantie la serviciul prestat.
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: roti neechilibrate

Post by eugenflorinmanea »

pai a fost moca :)
Plus ca daca ei zic ca sunt echilibrate...eu ce sa le zic??
SAAB 9-5

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: roti neechilibrate

Post by shumilica »

Pai nu a fost moca, pretul pentru echilibrat e inclus in pretul anvelopelor, sau oricum, echilibratul este platit de firma de la care ai luat anvelopele (daca este diferita de cea care le-a montat).

Sa le zici ca la 120+ tremura volanu.
Ce coeficient de viteza au anvelopele pe care le-ai luat?
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: roti neechilibrate

Post by xp »

Eu le-am montat astazi , anvelopele de iarna si le-am echilibrat :D .Mergi si echilibreazale .Toate vibratiile se transmit in sistemul de directie .Demontat anvelope vara -montat , anvelope iarna si echilibrat , pret 30lei/2 buc .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: roti neechilibrate

Post by iulian2007 »

ma bag si eu in discutie....

am montat anvelopele de iarna prin noiembrie, iar de atunci, am avut ocazia sa le testez si la viteze mai mari.....totul ok

saptamana trecuta, dupa ce am circulat cu ele numai prin oras, cu viteze reduse si in adevarate conditii de iarna, am plecat la bunici, spre Targoviste
imediat ce am iesit din orasul de rahat, la sosea libera si uscata, normal ca am inceput sa dau in ea.........si ce sa vezi??/?
de la 90 km/h in sus se simteau ceva trepidatii urate rau de tot in volan......am ramas si eu un pic perplex....nu stiam ce sa mai zic, in conditiile in care stiam ca nu trebuie sa se intample asta

in fine, am mers in regimul a 100 km/h vreme de vreo 20 de km, distanta dupa care trepidatul a disparut ca prin minune

asa ca singura concluzie pe care am putut sa o trag e aceea ca pana ce a sarit gheata de pe jante si anvelope, am avut parte si de trepidatii
daca aveti posibilitatea, rulati mai intai ceva km in regim de viteza mai ridicat....

ca o completare: gumele de iarna sunt GY UG 7+ (adica de calitate)
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: roti neechilibrate

Post by xp »

La montare pe jenti le-ai echilibrat ?
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: roti neechilibrate

Post by iulian2007 »

daca pe mine ma intrebi - DA
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: roti neechilibrate

Post by patton »

DA! reechilibreaza-le!. ceea ce simti in volan iti vor face directia varza si te va costa de n'spe mii de ori mai mult reparatia. e posibil ca aparatul folosit pt echilibrare sa fie iesit din parametri ca sa nu zic defect. am patit si eu ceva asemanator, la fosta masina. dupa echilibrare (unde am schimbat pneurile) vibra volanul de am facut febra tinandu-l. am fost de fata cand au facut echilibrarea (operatiunile au fost facute corect) si singura concluzie pe care am tras-o a fost ca aparatul lor mai degraba ar fi facut un expresso decat echilibrarea rotilor.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: roti neechilibrate

Post by Nesta3 »

patton wrote:si singura concluzie pe care am tras-o a fost ca aparatul lor mai degraba ar fi facut un expresso decat echilibrarea rotilor.
:smt005 :smt081 :smt082 :smt082
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: roti neechilibrate

Post by edddie_m »

Da cat costa totusi o echilibrare la roti de tre sa discutam atata daca merita sau nu?

Stiu ca o roata e montat si echilibrat 14 lei, da numai echilibrat habar n-am cat e.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: roti neechilibrate

Post by eugenflorinmanea »

Am fost aseara la Autosoft. Concluzia- toate jantele mele erau strambe. Le-am indreptat pe toate 4- cost 350 RON :((((((((

Nu stiu ce s-a intamplat. Cert e ca inainte cu gumele de vara nu aveam nicio problema. Am pus gume de iarna si-la primul drum facut afara care a avut loc a doua zi imi tremura volanul.

Mentionez ca in general am grija de masina si o feresc de gropi- asa ca mare grija!

Inca nu am iesit afara sa vad daca mai trepideaza,...o s-o fac zilele astea.
SAAB 9-5

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: roti neechilibrate

Post by edddie_m »

Ohh my god. Casco nu ai?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: roti neechilibrate

Post by eugenflorinmanea »

pai..pentru jante strambe care se vad numai pe aparatul de echilibrat crezi ca despagubeste cineva?? :):)
Eu nu inteleg un lucru...stiam ca jantele de aliaj ori se sparg ori raman la forma initiala...Se...indoaie???!!
Am impresia ca sunt dintr-un material cam prost.
SAAB 9-5

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: roti neechilibrate

Post by 2xwhite »

eugenflorinmanea wrote:pai..pentru jante strambe care se vad numai pe aparatul de echilibrat crezi ca despagubeste cineva?? :):)
Eu nu inteleg un lucru...stiam ca jantele de aliaj ori se sparg ori raman la forma initiala...Se...indoaie???!!
Am impresia ca sunt dintr-un material cam prost.

Ce fel de jante ai? Te intreb cu infrigurare, pt ca mi-am luat si eu jante de aliaj Dezent F si cauciucuri de iarna si inca nu am apucat sa le testez la viteza mai mare, afara din oras. sper sa nu am "norocul" tau.
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”