Presiune pneuri Kia cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
ovi36ceed
Posts: 7
Joined: 13 Dec 2008, 14:09
Auto:

Re: Presiunea in roti

Post by ovi36ceed »

bine fratilor, si tabelul ala de pe stalpul dintre portiere la ce mai e bun?

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Presiunea in roti

Post by Joco »

dox wrote:Joco unde ai vazut informatia despre presiunea in roti?
In GSW. [serviciu online pentru KIA]

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Presiunea in roti

Post by Joco »

psystem wrote:Despre nivelul zgomotelor ce ne poti pune?

Bafta
Fiind polei/mazga pe sosea nu am putut sesiza nimic semnificativ. Din spate insa se aude mai pronuntat bufaitul acela specific amortizoarelor defecte la comprimare.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Presiunea in roti

Post by rayman »

Mie cu 2.2 pe fata mi se par cam lasate, si am cam mers by default pe 2.3-2.4 pe fata si 2.2 pe spate. Mai ales la drum lung, mi se pare ca scade putin consumul.

INSA cand mi-au pus baietii 3 la schimbarea cioacelor, era clar ca e prea mult. ABS-ul intra prea devreme, masina a fugit de spate la un mom dat, si se si vedea pe ele ca nu calca cu toata "talpa".
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Presiunea in roti

Post by ida01ro »

..in afara de ceva articole in ...finlandeza (!!) presupun, nu am reusit sa gasesc nimic oficial :(

http://www.kia-forums.com/kia-ceed-foru ... e+pressure

consider ca presiunea in roti e un parametru important in ce priveste tinuta de drum, confortul, uzura cauciucurilor, samd. care - daca s-a modificat in specificatiile tehnice - ar trebui comunicat imediat OFICIAL tuturor posesorilor de ceed ! (articolul respectiv este din aprilie 2008 !) :evil:

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Presiunea in roti

Post by misuspita »

rayman wrote:Mie cu 2.2 pe fata mi se par cam lasate, si am cam mers by default pe 2.3-2.4 pe fata si 2.2 pe spate. Mai ales la drum lung, mi se pare ca scade putin consumul.
Mie imi plac asa cum sunt , cu 2,2 pe caucioace de iarna. A devenit subit mai confortabila kiutza, dupa ce aproape 5 luni am ramas cu presiunea din fabrica. Nu cred ca era 3psi, dar sigur era peste 2,2 cu mult, ca prea statea batoasa :P. Nu fugea de cur, si talpa cauciucului calca toata, dar se vedea ca erau cam unflate, insa lenea... Acum insa e un vis, o minune :D .

Morala: Copii nu bateti cuie-n geamuri.
Morala 2: Proprietari de masini noi, duceti-va si faceti-va presiunea la cauciucuri de cum o luati, nu faceti ca mine
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Presiunea in roti

Post by andrei.alexandru »

salut

eu am mers 10 luni cu presiunea din fabrica si o verificam periodic si era ok.

Dupa ce am pus cauciucuri de iarna, le-am umflat la 2,2-2,3
Dupa 2 saptamani am masurat si era 2 in totate. Dar nu m-am alarmat. Erau -7 grade afara si cred ca asta explica totul.
Aerul s-a comprimat la frig.
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Presiunea in roti

Post by arka »

andrei.alexandru wrote: Dupa 2 saptamani am masurat si era 2 in totate. Dar nu m-am alarmat. Erau -7 grade afara si cred ca asta explica totul.
Aerul s-a comprimat la frig.
daca ai rotile umflate cu azot scapi de problema variatiilor de presiune functie de temperatura. Eu am doua randuri de jante (de tabla pe care am cauciucuri de iarna si de aliaj pe care am cauciucuri de vara) De cand am masina. august 2007, am umflat rotile cu azot la presiune 2.2 si a fost OK pana acum.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

Dony
Posts: 39
Joined: 03 Sep 2008, 09:44
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PRESIUNE PNEURI KIA CEE'D

Post by Dony »

De ceva vreme am tot vazut ca am rotile cam dezumflate pe fata, dar tatal meu a zis ca sunt ok sa fie asa ca motorul este pe fata si implicit si greutatea cea mai mare.Dar cum sunt Toma necredinciosu am luat manualul de utilizare si conform instructiunilor de pe placuta atasata pe stalpul masinii am verificat si corectat presiunea pneurilor.Din cate imi aduc eu bine aminte acolo scrie ca la o marime a cauciucului de 185/65R15 trebuie sa ai umatoarele valori de presiune in unctie de incarcatura:
Daca de obicei in masina sunt doar 2 persoane si o incarcatura a bagajelor redusa atunci se recomanda urmatoarele valori ale presiunii din pneuri:
220 kPA(32psi)- FATA si 220 kPA(32psi)-SPATE , adica conform urmatorului link : http://www.sengpielaudio.com/ConvPress.htm ar rezulta o presiune FATA/SPATE de 2,18 atm
Daca de obicei in masina sunt 5 persoane(max) si o incarcatura a bagajelor mare atunci se recomanda urmatoarele valori ale presiunii din pneuri:
240 kPA(35psi)- FATA si 260 kPA(38psi)-SPATE => 2,4 atm/FATA si 2,6 atm/SPATE
"Toate presiunile în pneuri (inclusiv în cel de rezervã) trebuie verificate cînd pneurile sunt reci. „Pneuri Reci“ înseamnã cã autovehiculul nu a fost folosit de cel puþin trei ore sau pe o distanþã mai mare de 1.6 km (o milã)."-Manual de Utilizare
kia Cee'd 1.4 GSL MT Best , Kompass Blue , 109 caluti, ODO=19000 km, folie geamuri pe spate

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Presiune pneuri Kia cee'd

Post by alexandruu »

Si la mine a venit cu 3.4 pe toate rotile . Am pus 2.2
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Presiune pneuri Kia cee'd

Post by MihaiM »

Eu am trecut de la 2.2 la 2.0. Parca e mai bine avand in vedere drumurie noastre si astfel previn si eventualele dereglari ale manometrului de la service-ul unde imi umflu de obicei rotile. Totusi daca plec la drum lung le urc la loc la 2.2

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Re: Presiune pneuri Kia cee'd

Post by aktymel »

La mine am 2.0 cu azot in rotile de fata si 2.2 tot cu azot in rotile de spate ! mentionez ca nu am mai umblat la roti(nici macar de verificare) de mai bine de 12 luni ! nu am nici de ce rotile stau foarte bine asa cum sunt nici prea umflate nici prea lasate, nu-mi trage deci nu am de ce sa verific !
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”