Hop si eu cu kia mea

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
geburah
Posts: 17
Joined: 19 May 2010, 20:07
Auto:
Location: Iasi

Hop si eu cu kia mea

Post by geburah »

Salutari la toata lumea si bine v-am gasit p'aici

sa ma prezint un pic: de 5 zile(chiar fara cateva ore) sunt si eu posesoru a una bucata Kia Ceed FL 1.4 Best, model nou cu 90 de cai, si cu Euro 5 pe ea; si sunt din IS; prima mea mashina, inainte am condus doar Dacia veche parintzilor; masina e both a mea and my GF's, chiar dak doar eu apar pe acte

impresii dealeri: aia din IS de la Klado parca nu voiau sa ia niste bani, ca atunci cand am fost pe la ei, mi-au oferit doar una alba si mai multe negre in 2 sapt, si orice alta culoare in 2 luni(nu stiu dak celor din IS chiar nu le veneau masini si alte culori mai devreme, dar mie cel putin asa mi-a ramas impresia, ca parca nu voiau im mod expres acuma pe criza sa faca vanzari in plus); cum la mine nu prea conta f mult culoarea atata timp cat nu era alba/neagra/rosie am fost nevoit sa renuntz; si norocul a fost mare ca la cei din VS(despre care am auzit mai multe lucruri bune si ca service si ca dealer) le veneau mashinile noi mult mai repede ca la cei din IS, si culori diferite. Asa ca mi-am luat un Oil Blue(cam pretentzioasa un pic culoarea, dar cand e curata arata superb). Actele au durat toate 11 zile(avans, dat tichete la ei, ei trimis la bucuresti la kia, de acolo la mediu, pana a venit raspunsu de la mediu si pana a ajuns inapoi la noi cum ca sunt ok si sa punem diferentza de bani). Deci a fost destul de ok zic eu, ca practic cel mai mult a durat partea de mediu, care nu prea depindea de Kia; deci eu unu recomand cu caldura pe cei din VS

despre masina: nu am mers in f mult cu ea, doar vreo 500+ km deocamdata, mai mult in weekendu ce a trecut o fuga pe la Bicaz dar arata si merge superb, sunt foarte multumit; consumu a fost surprinzator de constant(citisem pe forum cum ca la inceput mai arata si CB un pic mai aiurea, dar la noi a fost destul de bine, si acuma fara nici o resetare arata 5.6 litri, ceea ce zic eu ca e ok, dak o sa mai scada ulterior bine, dak nu, e destul de ok shi asha, ca nu mi se pare f mult, mai ales ca am facut si ceva serpentine si urcush si coborash cu ea; cu drumurile de pe la noi am gasit si 2 greierashi, dar nu shtiu inca dak sunt din aia permanentzi, ca nu s-au facut simtzitzi prea mult, shi oricum la inceput mashina se mai aseaza, deci e posibil sa se mai fi mutat(poate cu putzin noroc pe cu totu alta mashina :) )

ca acte mai am doar inmatricularea ptr viitoru apropiat, ca restu le-am facut deja(sper sa nu ia nici aia prea multzi nervi sau timp)

ceva poze mai jos(sper sa se vada bine)

si deocamdata cam atat, mai multe pe parcurs ce ne cunoashtem mai bine :D

Drumuri faine la toata lumea
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed FL, 1.4 Best, 90 HP, model E5, Oil Blue, IS 22 GRS

User avatar
B-21-YZW
Posts: 7
Joined: 01 Mar 2010, 10:49
Auto:

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by B-21-YZW »

Sa o stapaneti sanatos si numai drumuri bune! Ai cumva si acel sistem ISG pe ea? Pentru ca eu cand am luat masina, desi este tot facelift, dar pro_ceed, nu puteau sa-l faca euro 5 decat daca imi puneam acel sistem ISG.
Kia pro_ceed 1.6 GSL Best Casa White
Album foto: http://picasaweb.google.com/102930520374280569405/KIA?authkey=Gv1sRgCI7wiIb7t8-kvgE#5454884302768572770

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by blajanm »

Bine ai venit si sa o folosesti cu placere.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
geburah
Posts: 17
Joined: 19 May 2010, 20:07
Auto:
Location: Iasi

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by geburah »

nu, nu are ISG; mashina e standard cu dotarile best de pe siteul Kia, doar ca motorul e Euro5, ca le-au schimbat ei(din cate am inteles cele din Spring Edition au fost ultimele cu Euro4 shi 109 cai, acuma toate noi sunt Euro5 si cu 90 cai(varianta de 1.4)). deci a venit de la ei Euro5, nu ca am cerut eu expres asha. In plus fatza de ce e pe site ca datori, am remarcat doar alarma(nu shtiu de ce nu e trecuta acolo, probabil o scapare deocamdata).
Kia Ceed FL, 1.4 Best, 90 HP, model E5, Oil Blue, IS 22 GRS

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by scubli »

Bine ai venit ! O acizitie frumoasa, ii sta bine si pe culoarea asta FL-ului.
Sa o folosesti sanatos si fara probleme cat mai multi km de acum incolo.

Cum se comporta motorul de 90 CP ? Ti se pare ok ?
Ai condus cumva si cel de 109 CP sa faci o diferenta ?

Numai bine.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by Razvan_G »

Faina masina! Culoarea ce sa mai zic, e pretentioasa, eu am asteptat 3 luni dupa masina mea si expres culoarea asta. La inceput o sa tot speli pe ea, insa dupa cateva luni, un an, o sa zici ca-i sta bine si murdara. :D In rest, reusit FL asta. Imi place! Sa o stapananti sanatosi si sa va poarte peste tot in Europa :)!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by aeon »

sa o stapanesti sanatos si sa faci cat mai multi km ...... alarma nu e trecuta pt ca e un cadou facut de catre cei de la rodav vaslui zic eu
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by chubby »

Salut, s-o stapanesti sanatos si fara probleme :)

si eu am tot oil blue si cum zicea si Razvan_G e frumoasa curata, dar murdara e superba :)) ai sa vezi :P eu cum o scot din spalatorie are praf pe ea, deci mi s-a luat de spalat des + ca pe culoarea asta se vede orice zgarietura, praful le mai acopera :)
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

User avatar
geburah
Posts: 17
Joined: 19 May 2010, 20:07
Auto:
Location: Iasi

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by geburah »

motorul e ok, in serpentine chiar mi s-a parut ca trage bine, dar oricum eu nu am cu ce sa il compar, shi nici nu prea am condus asha mult(nici inainte de asta, nici cu asta acuma), dar incet incet or sa se adune kilometrii; inainte de asta a fost un matiz si inainte dacia alor mei; deci practic nu am cu ce sa compar

iar alarma, nu sunt sigur, dar cred ca asha vine acuma(ca oricum nici Euro5 nu este specificat pe site, deci poate fi o omisiune ca shi alarma), ca shi cel din IS imi zisese de ea, dar nu inseamna ca nu e posibil sa fie shi extra

and ms fain de urari; drumuri line si fara incedente la toti
Kia Ceed FL, 1.4 Best, 90 HP, model E5, Oil Blue, IS 22 GRS

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by scubli »

@geburah: Alarma este a masinii ? Adica ai pe geamurile laterale Security System nu stiu ce si doar cheia originala sau ai o telecomanda suplimentara fata de cheie si alarma scoate si sunete la armare respectiv dezarmare ? :-)

User avatar
geburah
Posts: 17
Joined: 19 May 2010, 20:07
Auto:
Location: Iasi

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by geburah »

@scubli: cred ca e a mashinii: doar o singura telecomanda am, cea ptr mashina shi cand blochezi se pune shi alarma; este si ceva cu security ..... pe geamuri, dar nu sunt sigur ca e chiar pe toate geamurile; iar zgomote de armat/dezarmat nu sunt, doar cele de blocat shi deblocat ushi, ca alarma se cupleaza shi decupleaza odata cu ele(cel putzin asta asha face, iar altele nu am mai avut :D )
Kia Ceed FL, 1.4 Best, 90 HP, model E5, Oil Blue, IS 22 GRS

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by scubli »

Atunci inseamna ca e alarma din fabrica :-)
E o alarma destul de simpla, dar nu strica sa o ai.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by bubumisu »

Geburah,

Sigur asa e dotata masina cu alarma, daca nu se aud decat zgomotele de deblocare si blocare, banuiesc concomitent cu semnal luminos (doua semnale scurte la deblocare si un singur semnal la blocare).
Asa se aude la a mea, si e varianta City. Diferente notabile: motoras 1,4 109 CP SW, ESP in dotare si multe altele, plus ca e o "perla neagra" :D

Referitor la consum, chiar nu ai resetat deloc CB-ul AVG (media) de cand ai luat-o?

E interesant 5,6 asta inseamna ca ai mers mai mult extraurban banuiesc si nu ai prins orase aglomerate cu semafoare de zeci de secunde sau treceri de pietoni, blocaje, etc.

Eu am scos 5,8 dar la fel, extraurban sau Vaslui Iasi tur retur, dar fara blocaje in trafic (ma refer in Iasi bineinteles, adica exclus ore de varf, stii tu, chiar daac eram cu doua persoane si bagaje 8)
La urma urmei stii ca si Vaslui Iasi e un traseu destul de dificil, destule dealuri, urcusuri, coborasuri, Bucium......)

Apropo, ce consumuri mentioneaza producatoru, daca te-ai interesat la varianta asta?
As fi vrut sa propun un test pararel, avand in vedere ca ambele ( si a mea si a ta) au motorizari 1,4 dar problema e ca a ta e HB, a mea e SW, si apare si acolo o mica diferenta la consum, nu mare, dar usor vizibila ( ma refer la varianta 1,4 HB 109 CP)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by Skyppy »

jdemii de kilometrii fara probleme. si welkome :D

User avatar
PMC
Posts: 30
Joined: 30 Mar 2009, 23:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Hop si eu cu kia mea

Post by PMC »

felicitari pt masina, si pt ca pe criza asta ai reusit sa iti cumperi masina noua...eu am fost chitit pe culoarea alba multa vreme (pt pro c'eed), iar cand se apropia data achizitiei (facusem rost de bani) ma gandeam si la negru...decizia a fost luata foarte simplu chiar la dealer: aveau pe stoc 3 modele: 2 galbene(dakar yelow parca) si una neagra...decizia a fost simpla si in 2 saptamani mi-a sosit din curtea fabricii din slovacia "tiganca" aia mica :P
Proprietar de Pro Cee'd Black Pearl de care sunt mandru si incantat ;)
Manager Trupa de Dans SobiS (http://www.scoaladedanssobis.com)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”