Vot ptr curatenie

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!

Stergem sau nu urarile de receptie a masinii?

Da, sunt de acord sa ramana doar datele concrete
64
75%
Nu, vreau sa ramana si urarile de bine si de multi km
21
25%
 
Total votes: 85

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Vot ptr curatenie

Post by andrei0241 »

Ideea e urmatoarea:
Pentru ca un jurnal de bord se doreste in primul rand o oglinda a masini si se vrea ca rolul lui sa fie de a'i ajuta pe cei interesati in a afla cat mai usor informatii despre o masina anume, mi'a fost sugerat ca in topicele de aici sa se faca o scurta curatenie, in urma careia sa scoatem mesajele de felicitare din topicele mai vechi
Iar din toate topicele, cele mai interesante 2-3 sa fie facute sticky si sa ramana tot timpul primele pe pagina

Sunteti de acord cu asta? Vox populi!
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

hmm , nu zic sa dispara de tot felicitarile si urarile de bine, pt ca nu o sa se poate si nici nu e chiar frumos

asta sa fie doar la cele cateva sticky :). acolo sa posteze doar proprietarul si niste posturi pertinente, corect gramatical si cu bune si rele de masina si na.

sunt destule jurnale aici care sunt bine facute, cu mult text de la posesor, la obiect.

ei, si alea cateva care sunt sticky sa se incerce pe cat mai mult posibil ca urarile sa fie facute ori pe pm, ori pe un alt jurnal separat (al aceleasi persoane). Da, e bun sa fie si 2 jurnale ale aceleasi masini, unul bine facut, cu date complete, poze, pareri, comparatii cu alte masini , etc etc, iar altul cu discutii intre forumisti.

o zi buna, sa mai vedem pareri :)

vali40
Posts: 189
Joined: 12 Jul 2007, 11:35
Auto:
Location: Ramnicu-Valcea

Post by vali40 »

Ideea mi se pare buna, in principiu, si nu doar pentru jurnal de bord, ci si pentru generalitati. In unele topice (inclusiv in al meu, cu cee'd-ul automatic, intr-un loc-doua) este mult balast.
Sunt devieri de la subiect, postari off-topic, ''contre'' aiurea, probabil in functie de (in)dispozitia de moment a autorilor.
O selectie s-ar impune pentru ca, daca vrei sa gasesti informatia care te intereseaza, trebuie sa citesti prea multe alte ''idei'' care consuma timp.
Dar, Andrei, cred va fi o munca de Sisif alegerea graului de neghina.
In fine, cum stiti si voi, cei cu mai multa experienta pe forumuri...

P.S.: cu privire la felicitarile adresate de membrii forumului cate unui proaspat posesor de cee'd, propun sa se faca, o data si bine, o urare in numele Clubului. Ceva in genul: ''Grupul soferilor care consuma satisfaciile oferite de Cee'd iti ureaza un milion de km fericiti!'' :twisted: :twisted: :twisted:
Cee'd 1,6 automatic cu esp 122HP (+ optionale) ...alerg (si) cu ea prin Valcea sa "construiesc" http://www.bibliotecivalcene.ro .

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

Ar trebui alese acele jurnale pentru cei care posteaza relativ des si care fac un numar semnificativ de kilometri cu masina. Cel putin va reusi sa ajunga la unele probleme cu care ceilalti poate se vor confrunta peste ani.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Eu zic ca se pot sterge urarile de bine, dar numai dupa o anumita perioada, doua luni de exemplu. Parerea mea.
Image

Boss
Posts: 39
Joined: 07 Jul 2007, 13:53
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Boss »

sau sa se lase doar una (prima), sa nu zica omu' ca nu a fost felicitat deloc :)
cel putin in jurnalul meu,se poate face curatenie....m-au felicitat destui :D

cat despre restul topic-urilor,sunt ceva offtopicuri si posturi duble...cred ca se poate face curat la greu
1.4 Base Mars Red + stuff (jante aliaj 205/R16,scaun sofer reglabil,cotiera,volan piele, proiectoare ceata,cheie pliabila cu telecomanda)

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

nu stergeti nimic!!!!!! :evil: :evil:

asta inseamna jurnal,cu urari si peripetii!!

doar n-o sa facem "curat' si "maculator"!!...e jurnal!!or fi ceva discutii oftopic (collateral damage!) dar se accepta,parerea mea!!!...sa fie urari,vin sarbatorile!!! :D
Sageata Albastra-BC18GBA

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, vali40, stiu ca e mult balast, dar tocmai din cauza asta e greu de facut curatenie. Forumul asta e cel mai activ din cele pe care activez ... si e imposibil sa nu existe si derapaje ... dar e si f greu sa mentii totul numai la subiect. Cine nu intra o zi pe forum, cand o face dup'aia are cel putin 200 de mesaje noi. Eu imi fac timp sa le citesc pe toate ... insa daca ar fi si sa modific/sterg absolut orice OT ... ar fi deja ca un job la cat timp mi'ar lua :)

In principiu vad ca lumea e de acord cu stergerea urarilor: Mie acum mi'a venit alta idee. O sa fac in asa fel incat post'urile care sunt exclusiv cu urarile de dupa receptia masinii sa le mut intr'un singur post ... cel imediat de dupa cel al initiatorului topicului ... macar fiind grupate toate tot e ceva
Si asa cred ca va fi toata lumea multumita
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Un pic offtopic ... dar mai am o sugesti care sa-i ajute pe astia ca mine mai nehotarati ... sa existe un topic cu chestii comparative de genu ... asa arata bordu cu aer conditionat/fara ... daca versiunea x de echipare manerul e nu stiu cum ... exemplificate cu poze ... zic nu dau cu paru ... dar cred ca ar fi de mare ajutor!

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Am evitat sa comentez referitor la acest subiect pana acum...

Ar trebui sterse toate! "jurnal de bord" a devenit 70% felicitari!

Ar trebui facut un singur reply (ca un fel de Bot) la fiecare jurnal nou aparut cu felicitari din partea TUTUROR userilor acestui forum!
...si sa fie tot timpul al doilea post dupa cel al titularului!

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

da, SeKah, cam asa spun si eu, dar ...

Dar sa ramana si ca pana acum jurnalele unde sunt si discutii, felicitari si toate cele.

Dar sa se faca cateva jurnale din cele existente sticky, golite de off topic, puse poze klumea , exemplificatoare. Si fii sigur ca nu toti care au jurnal aici merita sa aiba jurnalul sticky. Asta presupune sa intre cat de cat constant (sa zic saptamanal) si sa posteze niste pareri , si probleme intervenite (bine formulate, nu doar tuflit acolo 2-3 cuvinte).

Cum se zicea mai sus. poze cu anumite elemente ale masiniii, care la unele versiuni nu exista sau nu se pot pune, etc etc .. (diferentele dintre lx si ex )

Vadca votul este cam .... nush parca e pozitiv, nu :D ?
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pana la urma o sa fac cum am zis mai sus: postul imediat urmator primului o sa concentreze toate urarile ... si o sa incerc sa mai fac si un pic de curat, unde chiar e offtopic'ul mare :D
Numai sa vad cum imi fac timp ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Felicitari pentru acest topic,sa-l stapaniti sanatosi si...acum cred ca poate fi mutat la topicul cu felicitari :lol:
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Am inceput cu jurnalul de bord al lui klawz - link si asa vreau sa fac cu toate. Cine nu vrea sa'i modific jurnalul sa spuna de p'acum ... sau sa taca pe vesnicie :P
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Eu te rog la al meu sa mai adaugi niste laude, felicitari, cuvinte de bine si daca se poate mai multe poze, filmulete si chestii d-astea ca eu nu prea imi gasesc timp sa le fac.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”