spdblue's thunder

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

da numaru'.......... ce numar iti pui ???
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Numarul: BV 77 SPD - (Most Wanted :P ).
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Poze, poze ... dupa ce va veni. Cred ca se va vedea misto numarul ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Maine, dupa pranz le voi ridica. Va avea loc o "festivitate" de predare-primire ce va fi imortalizata si postata in albumul de familie. :P :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Pe o vreme nu chiar grozava, in compania altor autoturisme parcate, azi 07.11.2007 a avut loc botezul. Nasul a fost fiul meu, care m-a ajutat sa montez numerele de inmatriculare.
Imi placea cum arata si inainte, imi place cum arata si acum. Am intrat cu adevarat pe linia dreapta. Oricum urmeaza pitstopurile, revizii, alimentare, taxe, impozite etc. (asta pe viitor).
Cei interesatzi pot vizualiza pozele din album. Numerele provizorii vor intra la pastrare.
Drum bun si numai bine.
http://picasaweb.google.com/spdblue/SpdblueSThunder :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

si eu le ridic azi mai pe seara ca sa nu fie aglomeratie. La Multi Ani de onomastica!!
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

@sorinh multumesc, la fel :lol: Sa ne bucuram de "semintze" cat mai mult. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

am si eu numere acum pentru cookie, dar la alegerea nevestei se numeste B-08-HIS (numele de familie, al ei si al meu).
sa ne tina cat mai mult si sa ne plimbe cat dorim!
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Macar intelege tot omul ca masina e "a ta" ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

right! :lol:
daca nu deranjeaza, o sa va spun de ce pastrez desenul din avatar: este exact situatia mea! cateodata exact aia este fata nevesti-mii cand vorbesc de masina sau in general de lucrurile care ma incanta pe mine.
de asemenea, imaginea (btw este din garfield) afea inscris in bula insemnul GO SWANS! adica "hai lebedele!" si toti erau la balet la lacul lebedelor.
:lol:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

:P :lol: Amuzant. Discutzii pe tema numarului am avut destule. Pana la urma a ramas asa.

Ceea ce ma bucura este faptul ca "samantza" atrage privirile oamenilor care-mi pun intrebari, se urca in ea, o pipaie si o admira. Desigur sunt si alte masini frumoase, insa aceasta are ceva aparte.

Am verificat nivelul antigelului si ma declar satisfacut. Este la fel ca la inceput.
Mai am ceva resurse si in vasul cu solutzie pentru spalat geamuri.
Ceea ce imi displace, momentan, este lumina de la mersul inapoi, datorita faptului ca sunt pozitzionate cam sus nu dau cea mai buna lumina (cel putzin pentru mine), asa ca aprind avariile si vad ceva mai bine (evident noaptea :P ).

O data cu cee'd-ul meu a mai aparut un altul in parcare, un albastru deschis cu numere de Bucuresti. Numai bine si drum bun. :lol:
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

O mica istorie a costurilor pe care le poate genera o inmatriculare, precum si pasii urmatzi, ar fi:
-RAR: folie securizare pe cartea de identitate, arhivare CIV si ecuson ITP 11,40 ron; toata chestia a durat 5 minute si asta in conditziile in care inainte am incercat prin telefon sa-mi fac programare, dar mereu suna ocupat, asa ca am mers acolo si am scapat; personalul mi-a lasat o impresie buna.

-Trezorerie: 566,02 ron taxa speciala ( sa o manance focul si cine a inventat-o) la un curs de schimb valutar de 3.5334;
Cand ajungetzi aici neaparat sa avetzi o copie dupa cartea de identitate a masinii; cea de la ghiseu nu accepta marunt, monede, nu avea sa-mi dea rest si am convins-o cu greu sa accepte suma exacta dupa ce am intrebat-o daca s-a schimbat Constitutzia Ro, daca este alta institutzie decat romaneasca si dupa interventzia energica a unui coleg de-al dumneaei; personalul mi-a lasat o impresie proasta.

-10 ron m-au costat documentele, procesare, multiplicare pentru a face pasii urmatori, mi-au fost facute 2 mape: una pentru impozit si una pentru politzie si totul a durat 10 minute; personalul mi-a lasat o impresie buna, doar sunt privatzi iar clientul trebuie respectat iar ei trebuie sa faca bani pe servicii de calitate.

- Impozite: luarea in evidentza a masinii, taxa de inmatriculare 52 ron; impozit auto pe ce a mai ramas din am 10 ron; cu toata aglomeratzia si spatziul restrans a durat 10 minute; personalul mi-a lasat o impresie buna;

- CEC 30 ron taxa talon de inmatriculare;
-Politzie numere preferentziale 85 ron; personalul ni-a lasat o impresie buna; merge repede 2 ore pentru talon sau permis auto; avand numere preferentziale a durat de azi pe maine, 24H.

- daca mai adaugam RCA, Casco, rovigneta (pe care inca nu am luat-o), alarma, trusa legislativa se ajunge la o suma deloc de neglijat.

Toate acestea le-am rezolvat fara stres in 3 zile, pe langa problemele generate de locul de munca si pe langa familie. :lol:

In Brasov este o vreme urata, ploua, ninge si este extrem de aglomerat. Drum bun si numai bine. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Am observat o chestie interesanta. Desi mai aveam cam 98 de km (aratat de CB) pana la pitstop, beculetzul cu insemnul de pompa mi se aprindea alternativ. Am urmarit si am obsrvat ca la accelerare sau cand urc se aprinde.
M-am intalnit cu un prienten, mare pasionat de masini, care mi-a recomandat calduros sa pun benzina cand se aprinde martorul luminos. Motivul: pompa de benzina se afla in rezervor si se raceste datorita lichidului din el.
Motivatzia a fost simpla: a mers de multe ori la limita si a ajuns la service sa-si schimbe pompa.
Nu sunt chiar atat de documentat pe aceasta tema, dar voi tzine cont de sfatul lui.
Drum bun si numai bine. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

da, observatia este buna si corecta ! ideal ar fi sa tii "plin" tot timpu' rezervoru' .....numa ca mie nu prea imi iese schema asta !! :P

rezervor plin inseamna si condens mai putin in rezervor, adica ceva mai putina apa care se aduna in partea inferioara

Drum bun si BAFTA ! :wink:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Si eu am zis sa fac asta, dar vorba ta, nu-mi iese. Ar trebui sa faci plinul si de fiecare data cand scade sub 3/4, faci un drum la benzinarie.
Am un prieten care mereu aface asa, are mereu rezervorul plin. De fiecare data alimenteaza maxim 10l. El e patit, in sensul ca a ramas o data fara combustibil. :D

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”