Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Vineri am comandat de pe site-ul janta.ro 4 jante otel. Azi am primit 4 jante otel marca KFZ. Tot azi le-am si montat impreuna cu anvelopele de vara. :)
Pretul jantelor: 783 RON (transportul Bucuresti - P.Neamt inclus)
Detalii jante.
Pachet jante.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Si a venit timpul si reviziei 2 - 20500 km.
Am zis sa incercam si service-ul din Piatra Neamt, daca tot e loco. Am vorbit cu 2 saptamini inainte de programarea finala la telefon, am facut un drum pana la ei si am mers cu masina in probe. Concluzia: bataile ce se auzeau de sub masina provin de la bieleta antiruliu, volanul prezinta semne de reglaj necorespunzator (se auzea o pocnitura la rotirea maxima), portiera spate dreapta "scrasnea" si se intimpina o anumita rezistenta la folosire. Tot in acea zi a fost unsa acea bara subtire ce tine portiera: zgomotul s-a mai ameliorat, dar nu a disparut. A ramas sa sun cu citeva zile inainte de programarea finala pentru revizie.
Am sunat cu citeva zile inainte si am adus aminte despre proba realizata cu masina. Am fost programat peste 3 zile (de comun acord) la ora 15.00.
Trebuie sa mentionez ca nu s-a acceptat aducerea niciunui produs si mi s-a impus folosirea uleiului Mobil1. Am precizat ca la prima revizie a fost folosit Castrol.
In ziua reviziei am intrebat cat costa filtrul de polen si daca uleiul Mobil1 este turcesc. Am fost asigurat ca filtrul de polen costa 100 RON si ca ei sunt o firma serioasa si stiu sa se aproovizioneze, nu au uleiuri turcesti.
S-a trecut la revizie: s-a scurs uleiul de motor vechi si s-a completat cu 3,1 l de Mobil1. I-am aratat sefului de service ca pe recipientele de Mobil1 scria Made in Turkey.
S-a golit recipientul cu lichidul de frana si s-a completat la loc prin metoda apasare pedala de frana si completare cu lichid. Am apreciat ca nu am fost nevoit sa "pedalez" personal.
A fost completat carnetelul cu reviziile. Preturile produselor folosite le puteti vedea in poza. Cand am precizat ca revizia a durat 1h30minute mi s-a spus ca norma este de 1.8h si nu se poate face nimic. Deci daca ei ar putea termina revizia in 1h, tot 1.8h platesti.
Am adus aminte de probleme cu bieletele antirului si volan. Raspuns (pe un ton acuzator): Nu mai avem timp azi. De ce nu mi-ati adus aminte la telefon? Am facut programare a doua zi la ora 8.00.
A doua zi la ora 7.55 eram prezent la service. La ora 8.00 au venit si mecanicii si seful de service. Dupa vreo 15 miute mi s-a adresat seful de service: Hai ca te rezolv si pe tine. La 8.24 eram cu cheia in contac hotarat ca la 8.25 sa plec. In acel moment a venit seful de service si mi-a zis sa bag masina pe elevator. S-a schimbat bieleta antirului pe partea stanga si s-a reglat volanul prin strangerea unor suruburi. Rezultatul: nu se mai aud zgomote nici de la roti si nici de la volan.
Ca si concluzie finala: preturile au fost in limita rezonabila, mecanicii s-au comportat bine, dar atitudinea sefului de service a lasat mult de dorit. In primul rand ca eu nu trebuie sa fiu rezolvat. Asta este datoria lor de a face, fiind service autorizat KIA. Banuiesc ca atunci cand faci o programare la 8.00 dimineata mai trebuie sa o si respecti, nu sa ma lasi sa astept pina iti bei cafeaua si "rezolvi" alte masini.
Cu filtrul nou (original KIA) se simt mai pregnant noxele din exteriorul masinii. Mai performant mi se pare cel avut pana acum, marca 4F, desi are 1 an si ceva.
De acum incolo cred ca am sa-mi fac timp pentru a merge la Vaslui.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Boby

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by Boby »

@bogdanf
Cum se numeşte service-ul Kia din Piatra Neamţ? Întreb asta pentru a şti să mă feresc de a merge la ei.
Mulţumesc cu anticipaţie pentru răspuns.

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by alimos »

Bogdane,sunt curios sa-mi spui cum se aude motorasul dupa ce ai schimbat uleiul.Ai simtit ceva in dinamica si zgomotele produse (mai ales la rece)? Multumesc!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by iulian2007 »

cam japcari pe parte de consumabile.......
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Cateva impresii cu privire la functionarea masinii, dupa revizia a 2-a:
- motorul functioneaza normal, fara zgomote suspecte. Pare ceva mai vioi, dar folosesc benzina de la Rompetrol. cand am folosit benzina de Petrom, a fost mai lent si mai zgomotos.
- consumul...a scazut un pic. Consum mediu: 6,5 - 6,7/100km. Pana acum aveam un consum mediu de 7 - 7,2/100km. Si de la revizie si pana acum am facut vreo 2000 km. Drumul pana la serviciu ma obliga sa merg vreo 20 km in afara orasului si de urcat un deal destul de inclinat de vreo 5-6km.
- filtrul de polen este de c...t. Pana si vechiul filtru, 4F, scuturat de praf, face fata de 100 de ori mai bine decat cel original KIA. Acum, cu cel original, se simt toate miresmele de afara.
- dupa mers pe drumuri pline de gropi, a inceput sa mai scartie cite una alta; ba pe la parbriz, ba pe la torpedou, etc.

Drumuri bune!
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”