Alba ca Zapada si ... piticii mei

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Astazi s-a intamplat si inevitabilul , la fel ca si la vechea masina nici nu am scapat inca de numerele rosii ca un berbec cascat s-a si proptit in fundul meu la semafor ..... :x
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Naspa... :( , ce pagube ai?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

imi pare rau ce ti s-a intamplat.. nu stiu cat se pot preveni astfel de situatii... poate numai cu o franare de control... repetata.. sa vada adormitul din spate ca te opresti...
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

ironia face ca nu am franat brusc si cineva mi-a intrat in spate ci stateam linistit la semafor de apox 20 de secunde cu piciorul pe frana cand deodata am simtit o lovitura din spate ... :(
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

apachioara wrote:imi pare rau ce ti s-a intamplat.. nu stiu cat se pot preveni astfel de situatii... poate numai cu o franare de control... repetata.. sa vada adormitul din spate ca te opresti...
Nu ai cum sa eviti astfel de situatii, oricat de precaut ai fi. Pur si simplu se intampla.
Ba mai mult, ironia sortii este ca, cu cat te chinui sa eviti ceva cu atat mai mult nu vei reusi.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

Radu... ai dreptate.. am patit-o de 2 ori cu fosta Solenza... din fericire pagubele au fost minore prima data.. pacat de ala care m-a "pupat" ca era praf fata masinii
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

la masina de dinaintea celei curente am avut "noroc" de 3 astfel de incidente dintre care unul cu daune considerabile pt cel care m-a lovit
Asa ca asta ar fi numarul 4 sper sa fie ultimul !
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Ma apropii de 1000km si constat un aspect al cutiei de viteze care devine din ce in ce mai agasant.
Masina nu imi intra de fiecare data in marsarier desi miscarile le efectuez corect de multe ori chiar daca repet pedala la ambreiaj tot nu intra de asemenea manevra o efectuez cu calm fara sa ma grabesc sau sa bruschez schimbatorul (de cele mai multe ori in parcare) :?
Bun pana aici sa zicem ca e cutia noua ca trebuie sa se mai lase etc... dar de ce se intampla ca dupa ce am bagat in marsarier sa parcurg 1m si sa imi sara din viteza?(stiu , o sa imi ziceti ca am bagat prost in viteza) dar totusi masinile mai noutze nu sunt facute oarecum idiot proof? :D
Ca tzaranbecu de mine sa nimereasca viteza cat mai des cu putinta chiar daca posed doar un neuron si ala accidentat.
Trec si peste acest aspect si constat altul: imi agata si in prima treapta desi pedala este apasata pana indoi podeaua!
Incep sa ma intreb daca nu cumva masina necesita un pic de atentie din parte service ului pentru niste "fine tunning"? :(
Sincer ma sperie mai tare perspectiva fine tunnigului facut de "meseriasii"kia decat aceea de a avea acest bug cat oi tine eu masina! :cry:
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

akm, cand bagi in marche-arriere trebuie sa sa auda un click la finalul cursei schimbatorului. E semnalul ca treapta a fost cuplata corect in cutie.Daca nu se cupleaza corect, ori sare din viteza, ori se aude acel carait enervant.Cu timpul o sa te inveti sa cuplezi corect si rapid, e treaba de obisnuinta.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Stiu cum trebuie sa se auda si mai mult decat atat si cum trebuie sa se simta dar din pacate cum am zis si mai sus desi efectuez manevrele corect , nu vrea si pace !
Am constat ca daca ridic putin piciorul de pe ambreiaj in timp ce tin impins de schimbator abia atunci intra cum trebuie!
Deci practic trebuie sa se miste un pic pinioanele in cutie pentru a intra bine in viteza!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Cum spuneam si pe alt topic, aceeasi problema si la RIO. Cu timpul te obisnuiesti.
Kia RIO 1.4
Image

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Saptamana trecuta am scos prima data dupa iesirea din rodaj masina din Bucuresti.Am ramas din nou impresionat de performantele dinamice ale motorasului asta de 1.4 , supermultumit de alegere pana acum(din pacate si-au facut simtita prezenta doi greierasi enervanti).

Consumul 6.3% facut pe 340 de km 20km in Bucuresti in 2 ore trafic ucigator restul in afara si lejer .
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

Deea20
Posts: 21
Joined: 22 Apr 2008, 09:04
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Deea20 »

Pai daca s-a terminat cu rodajul, ce pot sa-ti zic? Drum intins si asfalt uscat! :twisted:

Deea20
Posts: 21
Joined: 22 Apr 2008, 09:04
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Deea20 »

Aaah.... si cand iesi din Bucuresti, sa nu uiti sa iei si piticii...

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Multam de urari!
Mi-am luat si piticii si greierasii din bord, poate macar unii dintre ei se trateaza !
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”