Dulaul’s Ceed

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Dulaul’s Ceed

Post by dulaul »

De foarte multe ori m-am intrebat care este presiunea in roti si din pacate nu am gasit raspuns, asta si pentru ca toate pistoalele de pe la vulcanizari merg din doi in doi :mrgreen: si niciodata nu stii la ce presiune au umflat rotile. Achizitionarea sistemului de monitorizare a presiunii din roti, oferit optional de KIA mi sa parut cam scump la momentul contractarii masinii. Din acest motiv am cumparat un mic gadget pt masina care monitorizeaza in timp real presiunea si temperatura din roti. Mai multe amanunte despre acest sistem gasiti AICI. In conditii normale nu as fi facut aceasta achizitie dar la pretul de 80 RON cat am dat pe el mi sa parut un chilipir. Nu am apucat sa montez cei 4 senzori pe roti dar dupa ce fac si chestia asta am revin cu detalii.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Dulaul’s Ceed

Post by scubli »

@dulaul: Pare destul de interesant si in acelasi timp tentant acest sistem aftermarket. Dar tinand cont de pretul pe care-l are sunt foarte curios si de calitatea oferita. Pt. a monitoriza presiunea acele capecele trebuie sa-ti apese pe valva 24 din 24 ceea ce inseamna ca la defectarea uneia dintre ele ti se desumfla roata cu pricina sau intr-un caz mai fericit nu mai indica corespunzator.
Un al doilea aspect e ca nu arata prea "standard" pt. capacelele de valve si traind in Romania nu se stie niciodata de ce curiosi dai pe strada.

Toate cele bune.

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Dulaul’s Ceed

Post by BUNU »

Si montarea sau demontarea unuia nu duce automat roata la vulcanizare pentru reechilibrare? :wink:
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Dulaul’s Ceed

Post by aeon »

da pare tentant insa nu stiu cat sunt de estetici acei senzori pe valva si cum a spus si "@dulaul: Un al doilea aspect e ca nu arata prea "standard" pt. capacelele de valve si traind in Romania nu se stie niciodata de ce curiosi dai pe strada."
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Dulaul’s Ceed

Post by dulaul »

Domnilor, d-aia imi place aici pentru ca se discuta mult la obiect :D
Acuma, in ceea ce priveste problema furtului nu prea ma intereseaza atat de mult deoarece am inteles-o inainte de a cumpara acest gadget. Pe langa aceasta as putea sa le montez sa zicem cand plec la vreun drum mai lung. In fine nu se pot scoate usor dar daca cineva a desfacut capacul si vede ca nu are cum sa le fure va putea sa arunce acest capact si atunci senzorul de pe roata e compormis. In fine cea mai buna varianta de monitorizare a acestei presiuni din roti este cea in care acel senzor se monteaza in roti. In acest caz nu mai poate fi furat decat cu tot cu roata :mrgreen:

@Bunu a pus destul de bine problema, cred ca va fi necesar sa fie reechilibrata roata in acest caz cand se monteaza senzorii pe roata, dar si dupa ce va fi furat sau vandalizat unul dintre ei :mrgreen:

Mai am timp sa ma gandesc daca-i mai montez, dar ma mananca tare mult curiozitatea astfel ca, cel mai probabil vom mai discuta pe tema asta :D

Multumesc pentru sfaturi.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”