BT sau FATA ?!?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...

Unde sa fac casco?

BT Asigurari
11
58%
Fata Asigurari
8
42%
 
Total votes: 19

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

BT sau FATA ?!?

Post by ady85btz »

In 2 saptamani trebuie sa-mi reinoiesc polita casco si o sa renunt la Asirom pentru ca-s niste nemernici.Am de ales intre BT Asigurari si Fata Asigurari- ambii au decontare directa cu IMG. Preturile stau cam asa:
***BT- ~ 500 euro cu fransiza 100 euro eveniment si 10% dauna totala/furt
***Fata ~ 470 euro fara nici o fransiza !!!
Inginerul de la IMG mi-a zis ca ar lucra mai bine cu BT-ul ca dupa ce dau acceptul de plata te duci si ti-ai luat masina ,pe cand la Fata trebuie tu sa te duci la ei pentru a lua acceptul de plata.
Tinand cont ca am avut la Asirom si am alergat zilnic timp de aproximativ 3 saptamani sa-mi faca plata cred ca nu mi-ar fi greu cu Fata.
Astept niste pareri pro/contra strict pe cele 2 societati.
P.S: Generali,Allianz sau Omniasig -cu care IMG-ul colaboreaza foarte bine sunt mult mai scumpe,de la 650 euro in sus
Mersi
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by LeCCa »

oferta de Fata e clar mai buna :D nu conteaza ca trebuie sa mai alergi putintel, faptul ca n-are franciza e f bine, eu am 100 de euro franciza si e nasol...
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by eugenflorinmanea »

Am primit si eu oferta de la Fata. Totusi mi se par 'suspect' de ieftini. Cica e in grup cu Generalli.

Are cineva asigurare la ei sa ne spuna ce si cum?
SAAB 9-5

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by Radoo »

parerea mea ca BT are deja un nume si mi se pare mult mai sigur. Vorba aia "dai un ban da stai in fata". Si din cate stiu eu sunt seriosi. Oricum cei mai seriosi sunt Alianz dar acolo chiar ca dai un ban, numai ca la ei nu prea se repara. Din cate stiu se cam schimba cu piese noi. De cele mai multe ori reparatia iese din calcul. Oricum sper sa faci alegerea cea mai buna si sa nu ai nevoie sa folosesti casco. Multa bafta.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: BT sau FATA ?!?

Post by psystem »

Eu, la Logan am asigurarea Casco la FATA. Inca nu am avut tangente cu ei, insa in ceva timp trebuie sa trec pe la ei pt ca am crapat spoilerul fata si un proiector(a calcat tata pe o tabla si apoi a intrat intr-un stalpisor :D ).

Am sa revin cu detalii dupa reparatie.

Pana una alta, poti merge linistit pe ambele societati...toate sunt o apa si-un pamant.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

dmc81
psycho driver
Posts: 261
Joined: 02 Jul 2008, 17:41
Auto:
Location: Undeva prin Romania
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by dmc81 »

Si eu as alege FATA . Au oferta mai buna, ia pt. un drum pana la ei pt. acceptul de plata merita.
Kia Ceed 1.4 Best
Image
ODO : + 19000 km

Image

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: BT sau FATA ?!?

Post by gguramulta »

je are la omniasig acum si platesc pe luna cam 57 E , precizez ca masina o am in leasing pe persoana juridica..
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by Ogy »

Eu iti recomand BT Asigurari, acolo am si acolo o sa imi reinoiesc polita.
Sunt oameni seriosi, am avut 3 incidente dintre care doua facute pe casco. Stiu ca e nasol cu fransiza aia dar merita. Pentru ambele reparatii masina a stat 4 zile in service. Avand in vedere ca am depasit polita a trebuit sa platesc polita pana la sfarsit + doua fransize...dar tot a meritat. De Fata nu stiu, nu am lucrat cu ei. Daca vrei o persoana de contact...super de treaba contacteaza-ma pe privat.

kia_bv
red arrow
Posts: 46
Joined: 08 Mar 2008, 23:17
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by kia_bv »

Eu mi-am refacut Casco la Omniasig. In primul an am platit 586 cu franciza de 100 euro. Acum am 514 euro fara franciza, platibil in 10 rate. Am mai primit oferta si de la BCR de 494+franciza de 100 euro. Am mers pe Omniasig din auza francizei.
Intradevar, cei mai buni sunt cei de la Allianz, am la masina de la firma si e super ok faza cu acceptul de plata online. Avand in vedere ca lucram cu Allianz, mi-au dat masina, fara sa fi primit inca acceptul. Au zis cei de la service ca sigur o sa-l primeasca.
Oricum conteaza mult faptul ca nu ai franciza la Fata si ca service-ul lucreaza bine cu ei(asta e cel mai important).
Ceeeeee'd, 1.4 GSL-Best, Mars Red -- BV 28 UBI
ODO 12500 km
Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by bumblebee »

Fereste-te cat poti de FATA!
Kia Cee'd 1.4 best

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by LeCCa »

Radoo wrote:parerea mea ca BT are deja un nume si mi se pare mult mai sigur. Vorba aia "dai un ban da stai in fata". Si din cate stiu eu sunt seriosi. .
pai pe mentalitatea asta multi se bazeaza sa nu-si ia Kia... :lol:

bumblebee, dc sa se fereasca, detaliaza te rog :)
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by bumblebee »

Kia Cee'd 1.4 best

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by ady85btz »

Am auzit pareri pro si contra despre FATA,oricum voi merge personal la ei la sediu sa discut mai multe.Un prieten a avut o dauna de 8000 euro la un ceed sw si au platit tot,acum depinde si de noroc :?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by ida01ro »

eugenflorinmanea wrote:.. Cica e in grup cu Generalli.
Are cineva asigurare la ei sa ne spuna ce si cum?
..eu am CASCO la FATA ! Acum, nu pot sa spun cum se comporta in caz de ..."Doamne fereste", pt ca nu a fost cazul! ..de alegere singurul criteriu a fost suma & franciza =0. Plata o fac in 10 rate lunare a 46 eur.

ref la "grupul Generali" ..e ceva putred aici ...am sunat la Generali sa imi confirme daca FATA fac parte din grupul lor si au ras...au spus ca NU !! chestie tipica de romanica :twisted: FATA ar fi numai cu asigurari agricole.... 8)

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

batranul
Posts: 49
Joined: 18 Mar 2009, 12:50
Auto:
Location: Nordul Salbatec - Pailanda
Contact:

Re: BT sau FATA ?!?

Post by batranul »

Din cate stiu si eu, FATA e o divizie de asigurari agricole a nu stiu carui asigurator. Nu v-as recomanda.
Fost viitor posesor de Cee'd SW. Suzuki Ignis 1.5 4WD owner.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”