Societati de asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Eu as dori un casco full fara francisa pe persoana juridica si sa includa si vandalismul. Unde ar fi mai bine? Eu am umblat cam pe la toti si m-a apucat durerea de cap :(

Variantele sunt:

Astra 580 ieftin..insa nu prea de incredere si nu acopera vandalismul
Asirom 750 scump. acest pret e cu reducere de 15%
Tiriac 2300ron
Omniasig tot cam asa
BCR putin mai ieftin, 730 parca

Un sfat astept....
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

De ce vrei neaparat fara fransiza? Gandeste'te ca, spre deosebire de ofertele mentionate de tine, CASCO la Generali, care include si vandalism, fara clauze suplimentare (apa la motor, asistenta rutiera externa, pierdere/furt chei, masina la schimb pe perioada reparatiilor si mai era inca una), este 1740 ron. Deci cu aproape 200 euro mai putin.
Abia in cazul in care, Doamne fereste, ai 2 evenimente din vina ta intr'un an, ajungi la pretul concurentei. In caz ca nu ai nici un eveniment ... faci economie de 200 euro/an
Cel mai bine ar fi sa te interesezi la service'ul care iti va asigura garantia cu ce firme de asigurare au decaotnare directa ... ca oricum ofertele de Casco enuntate de tine sunt in jurul aceleiasi sume si aspectul de mai sus conteaza destul ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

da da gandeshte-te... gasesti masina zgariata in parcare, sau usa infundata.l...nu o sa te cam doara sufletul cand o sa scoti nishte bani in plus, desi ai casco si pe care nu il poti folosi ?

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Stiu, sunt avantaje si dezanataje de ambele parti. Oare cum o fi mai bine?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Doar nu o sa mergi in service pentru fiecare zgarietura. Nu cred ca e cineva dispus sa stea o data la doua-trei luni fara masina cateva zile pentru a o duce la service sa'i repare zgarieturile. Plus ca am nusht daca cei de la compania de asigurari ar aproba chiar orice reparatie, desi teoretic ar trebui.

Solenza lu maica'mea are 3 ani si au aparut deja cateva urme din trafic, insa n'as duce'o la retusat. Iar Symbol'ul lui taica'miu intr'un an si'un pic chiar n'are urme. Deci la fel se poate ca si altii sa umble mult si bine cu masinile fara sa capete zgarieturi/lovituri.

Evident, cu fransiza asta e un risc asumat. Insa eu zic ca merita

Apropos de ce ziceam mai devreme ... care din cei din CT stiu ezac unde e sediul AutoBosch in CT? Sau un telefon ceva ... sa ne interesam cu ce firme de asigurare au acestia decontare directa
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Andrei - daca faci si CASCO si RCA la Generali ai extinderea CASCO gratuita in UE
Asistenta Rutiera - se acorda gratuit pe fiecare polita CASCO
Asisten?? rutiera extinsa - se percepe prima suplimentara - 50 Euro
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, stiu asta. Insa mi se pare cam mult RCA'ul 317 ron, chiar daca luat si cu CASCO, ofera Asistenta rutierea extinsa gratuit
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Eu ma indoiesc foarte tare. La Bucuresti nu exista asa ceva si nicaieri in grupul Generali nu ar fi normal.
Cei 50 de Euro sunt inclusi in prima de asigurare care apare pe polita si nu se pot oferi ca bonus. Politele se emit intr-un program informatic care nu permite acest lucru.
Repet Asistenta RUTIERA normala este oferita prin Europ Asistance si este gratuita pt orice polita CASCO. Ea include transportul la cel mai apropiat service in cazul in care se produce un eveniment asigurat in urma caruia masina este netransportabila.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pai ... prima oara spui ca ptr Asistenta rutiera extinsa se plastesc suplimentar 50 euro. Eu am zis (asa mi s'a spus si mie azi la Generali CT) ca in cazul in care iei Casco si RCA de la Generali, Asistenta extinsa este oferita gratuit. Dupa aceea vii tu si spui ca "Cei 50 de Euro sunt inclusi in prima de asigurare care apare pe polita si nu se pot oferi ca bonus" si apoi spui de Asistenta rutiera normala

Cum e pana la urma?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Hai sa iti explic. Sunt 2 tipuri de asistenta rutiera. Cea standard care se ofera gratuit si cea extinsa care costa 50 de euro si include printre altele daune autopricinuite ( ex. pui benzina in loc de diesel ), pene de cauciuc , de benzina, alte defectiuni care nu au legatura cu producerea unui eveniment asigurat.
De pe data de 18 iunie cand s-a introdus fransiza la Generali au aparut si posibilitatea acordarii unupr clauze speciale cum ar fi apa la motor, pierderea si furtul cheilor, aistenta rutiera extinsa, accidente persoane transportate, toate cu plata unor prime suplimentare.
Asistenta rutiera EXTINSA de care spui tu nu are nici o legatura cu polita RCA. Singura facilitate pe care o ai daca iti faci RCA la Generali este extinderea gratuita in tarile UE. Atat si nimic mai mult. Daca ai de gand sa iesi cu masina din tara merita pentru ca o extindere costa cam 30 de euro pt 15 zile si cam pe acolo e diferenta de tarif, chiar mai mica, depinde ce varsta are propietarul ( in cazul PF )
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

Dragilor,

1. Poate asistenta rutiera ar trebui sa fie topic separat.

2. Iata oferta de Casco castigatoare pt mine (in conditiile in care am facut credit auto la alpha bank print-un broker de credite - pro leasing - care are contract cu ASIBAN)

POLITA CASCO :

Suma asigurata = 12.674 EUR

Prima de asigurare = 570 EUR/ an cu plata integral , sau

Prima de asigurare = 608 EUR/ an cu plata in maxim 10 rate .

Asigurarea este pentru toate riscurile, cu fransiza 0.



POLITA RCA : se poate incheia pentru 6 luni – 126,00 lei ,

Sau pentru 12 luni – 226,80 lei.
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ajax, ai modificat ulterior un post ... sau pur si simplu nu l'am vazut eu ... nusht. Acum insa m'am lamurit. Insa confuzia aparuse pentru ca asa imi explicase tipa aia ... ca se ofera gratuit Asistenta extinsa in cazul in care ai si RCA la ei.
Subiect terminat ... in sf :P
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Asiban nu are fransiza, nu?
Asigura si vandalism? Au si optiune de asistenta rutiera?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

buggyba wrote:Dragilor,

12. Iata oferta de Casco castigatoare pt mine (in conditiile in care am facut credit auto la alpha bank print-un broker de credite - pro leasing - care are contract cu ASIBAN)

POLITA CASCO :

Suma asigurata = 12.674 EUR

Prima de asigurare = 570 EUR/ an cu plata integral , sau

.
@#$%^&*() Mie deja mi se pune pata. La ultimul broker de asigurari la care am fost si mi-a recomandat asibanul si generali mi-a dat alte peturi cu o diferenta enorma fat de ce zici u. La Asiban, pt 12.150 Casco full, fransciza zero..cam 720 de euro parca ca nu gasesc acum hartia, iar la Generali cam 540 cu fr. de 200e indiferent de eveniment. Asta e chiar nush cum sa zic. chiar asha reducere mare sa faca pt cei cu leasing...?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Fransiza de 200 euro?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”