Casco&RCA?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply

CASCO

Generalli
38
24%
Allianz
14
9%
Asirom
1
1%
Omniasig
33
21%
Asitrans
36
23%
Asitrans
36
23%
 
Total votes: 158

dario
Posts: 133
Joined: 11 Jun 2007, 20:25
Auto:
Location: Giurgiu

Post by dario »

Am facut CASCO la BCR in OCT 2006 ptr vechea masina(CLIO) valabil pana in OCT 2007 pe care l-am achitat integral.Avand in vedere faptul ca am vandut masina in luna MAI a acestui an mi-au inapoiat o parte din banii platiti ptr CASCO&RCA.Trebuie sa mentionez ca am avut si doua reparatii pe CASCO(proiector si parbriz sparte),si cu toate acestea tot mi-a facut reducere ptr ca sunt client "fidel".Reducere mai face si daca achitati CASCO integral sau in max. patru rate.

PANCHO-intradevar dupa primul an scade val. sumei asigurate dar la mine fiind vorba despre o alta masina(nou nouta) nu se poate lua in calcul aceasta varianta.

cos_ejay
Posts: 29
Joined: 04 Jun 2007, 21:16
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Post by cos_ejay »

@pancho
eu am cerut o oferta de casco de la omniasig de 640 euro ptr valoare de 12000.
am credit la VB.
cand mi'a calculat casco mi'a spus clar ca pe toata perioada creditului platesc casco la aceeasi la vacloare, adica 640 euro

pancho
Posts: 29
Joined: 19 Jul 2007, 11:28
Auto:

Post by pancho »

cos_ejay wrote:@pancho
eu am cerut o oferta de casco de la omniasig de 640 euro ptr valoare de 12000.
am credit la VB.
cand mi'a calculat casco mi'a spus clar ca pe toata perioada creditului platesc casco la aceeasi la vacloare, adica 640 euro
da, si mie mi-a calculat broker-ul tot cam asa la 640 cu plata integrala. La 2 rate, vine in ron, 2260/an.

Imi pare putin ciudat ca Omniasig este dispus sa te despagubeasca la 12000 pt mai multi ani consecutivi. Stiu ca in general accepta asa ceva pt leasing, fiind vorba de contracte mari.

Regula in general este ca suma asigurata scade, si din anul 2 rata scade datorita scaderii sumei asigurate. In plus, daca nu ai evenimente, ti se un bonus.

Dar, desigur exista si exceptii.
Kia Cee'd 1.4 Base So Red

dario
Posts: 133
Joined: 11 Jun 2007, 20:25
Auto:
Location: Giurgiu

Post by dario »

dupa cum am promis

Image[/img]

cos_ejay
Posts: 29
Joined: 04 Jun 2007, 21:16
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Post by cos_ejay »

@pancho
da.logic si normal asa e.in timp valoarea masinii scade, datorita uzurii si odata cu ea si valoarea asigurata si implicit si casco.
dupa 1 an, 2 fara incidente e normal sa'ti scada si casco dar mie asa mi'a spus ptr ca am credit auto.
btw aia de la VB au contract cu omniasig si mi'a zis ca e mai ieftin...si asa a ajuns la 640 euro.
Cee'd 1,4 Oil Blue + ceva optionale

pancho
Posts: 29
Joined: 19 Jul 2007, 11:28
Auto:

Post by pancho »

Asta e cu totul altceva. Acum am inteles. VB are negociat cu Omniasig-ul un anumit tip de contract, pt clientii sai.

Acum, e dezavantajos daca nu ai evenimente, ca platesti mai mult. Dar, pe de alta parte, daca Doamne fereste te loveste necazul, e mai, bine, ca primesti o suma mai mare decat mai facea masina. ( sa zicem ca ai credit pe 5 ani, si cu putin inainte sa faci 5 ani, patesti necazu'. Ei iti dau suma ca si cum masina ar fi noua )

Si mai ai un avantaj la tipul asta de contract. Daca ai dauna partiala, nu platesti reintregirea sumei, si nici malus !
Kia Cee'd 1.4 Base So Red

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ciudat cu VB'ul. Cei din CT mi'au recomandat Generalli ptr Casco, insa imi dadusera o cotatie mai mare decat ce am platit pana la urma (cu 100 ron mai mare)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

cos_ejay
Posts: 29
Joined: 04 Jun 2007, 21:16
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Post by cos_ejay »

si mie mi'au spus cei de la VB ca au contract cu generali si omniasig.
am cerut oferte de la ambele
la generali ajungea la 2500 ron/an in timp ce la omniasig e de 2000 ron/an, ceea ce e o diferenta destul de mare + ca omniasig nu are franciza spre deosebire de generali (100 euro)
Cee'd 1,4 Oil Blue + ceva optionale

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

cos_ejay wrote:@pancho

Acum, e dezavantajos daca nu ai evenimente, ca platesti mai mult. Dar, pe de alta parte, daca Doamne fereste te loveste necazul, e mai, bine, ca primesti o suma mai mare decat mai facea masina. ( sa zicem ca ai credit pe 5 ani, si cu putin inainte sa faci 5 ani, patesti necazu'. Ei iti dau suma ca si cum masina ar fi noua )!
Asta s-o crezi tu :)) . Ai impresia ca astia de la societatile de asigurari sunt idioti sa plateasca o masina de 5 ani la valoarea ei de noua ? Exista o grila de uzura care se aplica.
Ideea la leasing este ca se plateste prima pe toata perioda calculata la valoarea din primul an de asigurare. Avantaje ar fi lipsa malusului in caz de daune si faptul ca nu au voie sa schimbe conditiile contractului
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

pancho
Posts: 29
Joined: 19 Jul 2007, 11:28
Auto:

Post by pancho »

Adica platesti o prima constanta, dar suma asigurata scade ? Posibil sa faca o medie.
Kia Cee'd 1.4 Base So Red

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

BCR asigurari - 286 eur + RCA 209 lei, in total aprx 2.350. Cu fransiza 10% furt total dauna totala. A fost printre cele mai convenabile gasite, sfatuit si de dnul Jurca, plus ca au contract direct cu serviceul

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

286 euro CASCO la BCR sau nu inteleg eu bine ?
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

poate 628...
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

looool corect 628. scuuuze pt palpitaiile de inima care vi le-am dat

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

si eu am casco si rca tot la bcr asigurari, numai ca rca-ul a fost ~270ron...de unde diferenta asta? ai negociat cu ei?
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”