Societati de asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Acum nu mai stiu daca nu s-a schimbat ceva, dar iti pot spune pasii pe care i-am urmat eu in iunie 2007. Prea multe oricum nu s-au schimbat ( in afara de sediul politiei din Udriste in Pipera)
Deci...

Taxele au fost cam asa:
- folia de securizare RAR - 11 RON
- taxe de inmatriculare + taxa de certificat - aprox 85 RON (la CEC)
- taxa speciala de prima inmatriculare - 650 RON (la administratia financiara de sector, nu la cea locala)
- taxa pastrare numere - 30 RON (eu am pastrat numerele de pe cealalta masina).

La RAR programul e ciudat tare. E bine sa suni inainte.

Drumurile sunt cele care te omoara, respectiv de la politie iei fisa de inmatriculare, se dactilografiaza tot la centrele de langa politie, te intorci la directia taxe si impozite locale de unde iei o viza pe fisa si cu toate chitantele (inclusiv cea pt taxa speciala) intocmesti dosarul. Iti trebuie neaparat si o cerere de inmatriculare care se dactilografiaza tot acolo de unde iei si fisa.

Cu taxa speciala... eu am avut noroc! Am nimerit la ora cand lucrau cu publicul din intamplare. In functie de sector, e bine sa te interesezi inainte de programul lor, mai ales daca stai departe.

Ma voi uita pe acasa daca mai am o lista cu actele necesare pentru dosar.
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

taxa pastrare numere - 30 RON unde anume se merge pt a plati si cum se procedeaza? le tii tu numerele sau le predai la politie?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Ca sa fiu sigura ca imi raman numerele, eu am facut o alta smecherie. Am reinmatriculat vechea masina cu alte numere inainte sa o vand. Alta cheltuiala pentru piticii mei 8)

Inainte de a face acest lucru, am optat pentru pastrarea numerelor in baza chitantei de 30 Ron pe care am platit-o atunci la casieria politiei (la Udriste pe vremea aceea).

Acum, dupa mutarea in Pipera, nu i-am mai vizitat sa vad ce improvizatii au mai facut, dar banuiesc ca si-au pastrat organigrama. Cel mai bine e sa le dai un telefon inainte, ca sa nu faci drumul degeaba.
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

ca sa nu o luam total off topic o sa va rog sa cititi aici pentru detalii legate de inmatriculare si tot acolo sa postati daca aveti eventuale intrebari :
viewtopic.php?t=205

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Ai dreptate, scuza-ne! :oops:
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

MrDjBthu wrote:deci cat timp am numere rosii pot sa circul pe drmurile nationale fara rovigneta?
sigur sigur?
Da, nu ai nevoie de rovigneta cit ai numere provizori.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Nu ai nevoie nici dupa aia... :P
Eu am masina de 10 luni si nu mi-am luat rovigneta...e drept nici n-am circulat prea mult in afara localitatilor...maxim 18.000 km din cei 20.500 ai masinii :twisted:
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Dar eu care am buletin si implicit voi avea si masina de Brasov, dar stau in Bucuresti, ma va cauta de rovigneta?
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Alexboss87
Posts: 122
Joined: 27 Mar 2008, 14:30
Auto:
Location: Bucuresti

Salut

Post by Alexboss87 »

Am si eu o nedumerire in legatura cu o asigurare casco la Omniasig...masina e cumparata in leasing pe persoana fizica,urmeaza sa fie comandata si sa ajunga peste aprox. 60 de zile..Problema apare acum:cei de la leasing mi-au comunicat faptul ca eu voi plati prima rata de casco in luna iunie adica cu o luna inainte sa vina masina..SE POATE ASA CEVA?..si daca DA..cum?...cum s-ar explica faptul ca eu nu am inca masina dar...platesc Casco??!...Ce se asigura?imi pun volan pe folie si circul dat fiind faptul ca ``sunt asigurat``? Cap_PDT_01_19 cum vine asta?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si va urez drumuri libere!

PARANOIA
Posts: 22
Joined: 02 Apr 2008, 16:36
Auto:
Location: Bucuresti

Post by PARANOIA »

malybe wrote:
Ajax26 wrote:@Aktymel - ce ai tu nu se numeste vandalism. Te duci frumos la politie - declari ca ti-ai gasit-o lovita in parcare si iti dovada de reparatie pe avarii accidentale.
Cu dovada aceea te duci frumos la constatare la Omniasig si iti faci masina. Nu o sa ai nici o problema - doar ca vei plati fransiza.
Pt o zgarietura asa doar pe o parte a masinii merge ...dar de ex la mine am niste zgarieturi frumoase de cheie si in fata si pe lateral si nu o sa imi dea nimeni pe avarii accidentale.
poti sa spui ca ai fost la padure si zgarieturile sunt din cauza crengilor :D

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

mi-am facut azi casco la Asirom. la ei am avut casco pe toate masinile si mi-am putut transfera din bonus.
am avut 1 an fara incidente deci -15%
casco total, cu vandalism
platit in 4 rate
cu fransiza 100 euro pe eveniment, iar primul eveniment e gratis.
in caz de furt frasiza e la fel, tot 100 euro si nu 10% cum am vazut la altii
cu alarma, desi inca nu am , dar stie doamna de acolo ca vreau sa imi pun si ca imi voi pune.

440 a fost prima de asigurare in total platibila in rate , 2/4 cate or fii ca nu mai conteaza. daca era in o singura transa era cu 7% mai putin.

mi-am facut si rca tot la ei asa ca am si furt si avarii pe teritoriu UE iar in afara doar avarii incluse. oricum nu cred ca planuiesc sa o scot din uniune :)

doamna de la asirom foarte draguta si amabila, o recomand cu mare placere in cazul in care cineva vrea sa incerce, macar dati un tel sa intrebati cat va iese prima pt masina. daca sunteti interesati -> pm pt detalii.

sa dea domnu sa nu fie nevoie sa folosim asemenea asigurari, ci doar sa le avem pt siguranta noastra.

maldini
Posts: 38
Joined: 09 Apr 2008, 14:17
Auto:

Post by maldini »

Are cineva idee cat la % creste polita casco daca ai avut 1-3 daune in anul precedent?

Acum polita o am de 24mil am infundat putin portierele si le-am zgariat si as vrea sa stiu daca sa folosesc casco sau sa o fac pe banii mei.

Daca as face-o pe banii mei as da vreo 2-3mil in plus fata de fracisa pe care oricum o platesc.

Intrebarea e daca folosesc Casco la anu polita va creste cu mai mult de 2-3mil??

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

din cate stiu eu iti anuleaza bonusurile anterioare si iti baga comision de malus (parca asa se numea) dar nu stiu cat e, 10% ? habar nu am, cred ca variaza in functie de firma de asigurari. cel mai bine suni si intrebi.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

1. Pt cei care si-au asigurat ceed-ul pentru al doilea an: cu cat a scazut suma asigurata fata de valoarea de nou?
Eu am primit niste oferte de la un broker si de la 13400 valoarea a scazut la 11390-12060 Euro. Mi se pare cam mult, mai ales ca nici km prea multi nu am.

2. Stie cineva ceva de ASITO KAPITAL?

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Suma asigurata in anul 2 scade cu 10% sau 11%, in functie de societate. Nr de km nu conteaza.
Asito kapital tinea de Luk Oil parca stiam eu. Nu m-as baga. Cea mai buna varianta ieftina si fara fransiza ar ramane Fata Asigurari.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”