Am ramas fara carnet !

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by unciu »

Las ca te duc eu la Arieseni cu hlpartners (daca mergem), ca noi avem combi si incap si sacii cu croampe si porcii de pus pe gratar. Macar ma revansez fata de drumul la pirtie, la Bran. :)
Trebuie sa vezi partile bune, cu toate ca banuiesc ca nu-ti arde de zimbit. M-ai certat ca le-am platit amenda la radar in drum spre Bran, am stiut ca am gresit, si asta e, le-am platit si apoi m-am simtit bine la Bran dupa aia. Daca nu le semnam, sigur tot la aia ma gindeam, ca ce urmeaza etc.
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Stai linistit unciu...sunt cu zambetul pe buze (deoarece am colegi faini la servici si pe forum)... nu sunt dependent de carnet si pe langa asta doamna mea este fericita ca se va infrupta si ea din ceed 90 de zile (pe meritate).
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by MosNicolae »

GeorgeC wrote:1. Eu stateam si asteptam in masina, ce sa inregistreze?
2. Proces penal .... la 0.2 % in aerul expirat?
3. Nu erau siguri pe ei ca ma pot identifica. Erau atat de bucurosi ca m-au prins cu ceva, incat nu si-au respectat procedurile . Pentru acest fapt vor fii sanctionati, cu toate ca eu voi ramane fara permis 90 de zile (nu permisul e partea importanta)
Consulta un avocat si povesteste-i exact ce s-a intamplat. Parca era o prevedere care spunea ca te pot opri decat daca s-a produs o incalcare a legii. Poate asa se poate anula toata procedura ce a urmat. Intreaba-l ce sanse ai. Daca nu sunt sanse, nu are rost sa-ti consumi nervii si energia doar pentru a te razbuna pe politisti. N-o sa afli niciodata daca au fost sanctionati si in ce mod.

Procesul penal se declanseaza daca un martor minte in procesul civil.
membru al clubului SpiteColorate.ro

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Am inteles. O sa tin cont. Multumesc mult de sfaturi.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by djniki4 »

@GeorgeC sti ce puteai sa faci tata daca stiai ca ai baut 2 beri? Cand l-ai vazut pe nenea politist ca ti-a facut semn sa opresti, nu opreai pur si simplu, dadeai mai departe, parcai masina undeva te dadeai jos si luai masina a doua zi. Consecintele nu erau atat de grave cum sunt in cazul de fata pentru ca nu te prindeau cu matza in scac(ca ai baut alcool), iti dadeau amenda pentru nerespectarea semnelor politistului sau pt neoprire( nu stiu exact ). Iti doresc succes.

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by MosNicolae »

djniki4 wrote:@GeorgeC sti ce puteai sa faci tata daca stiai ca ai baut 2 beri? Cand l-ai vazut pe nenea politist ca ti-a facut semn sa opresti, nu opreai pur si simplu, dadeai mai departe, parcai masina undeva te dadeai jos si luai masina a doua zi. Consecintele nu erau atat de grave cum sunt in cazul de fata pentru ca nu te prindeau cu matza in scac(ca ai baut alcool), iti dadeau amenda pentru nerespectarea semnelor politistului sau pt neoprire( nu stiu exact ). Iti doresc succes.
Bine ca n-a facut asa ! Cine stie unde s-ar fi ajuns !
membru al clubului SpiteColorate.ro

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by Teddy »

@GeorgeC :
Imi pare sincer rau :( si sper ca acest incident sa nu afecteze intalnirea noastra de la Arieseni ...
Bafta !!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

Normal ca nu afecteaza...
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by unciu »

oricum ne trebuia un bucatar la atitea gratare, nu doar soferi obositi de pe drum, asa ca numa bine ... :mrgreen:
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

pai ce sa mai gatesc la palinca/vin si bere? :)
Last edited by GeorgeC on 03 Mar 2009, 14:13, edited 1 time in total.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by scubli »

@unciu: Bine spus :lol:

@GeorgeC: De toate. Tu vei fi bucatarul sef si nu numai :p
Last edited by scubli on 03 Mar 2009, 14:14, edited 1 time in total.

mihay
Posts: 291
Joined: 04 Jul 2008, 13:24
Auto:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by mihay »

djniki4 wrote:@GeorgeC sti ce puteai sa faci tata daca stiai ca ai baut 2 beri? Cand l-ai vazut pe nenea politist ca ti-a facut semn sa opresti, nu opreai pur si simplu, dadeai mai departe, parcai masina undeva te dadeai jos si luai masina a doua zi. Consecintele nu erau atat de grave cum sunt in cazul de fata pentru ca nu te prindeau cu matza in scac(ca ai baut alcool), iti dadeau amenda pentru nerespectarea semnelor politistului sau pt neoprire( nu stiu exact ). Iti doresc succes.

astea da sfaturi!!! asta e dosar penal spre cunostinta ta!!! dar deh..daca oi fi din lotul de la Pitesti cu permise nu ma mira. Asta mi se pare cea mai aberanta. Am baut m-au prins ce fac sa scap!! Ia taxi-ul , mergi cu metroul asta sa faci nu sa intri in mine din greseala sa nu ma despagubeasca asigurarea ta pentru ca ai fost baut!!! Detest oamenii care se urca bauti la volan. Nu aveti nici o scuza!!! A te-a jignit politistul, ti-a ceerut spaga sau mai stiu eu ce da-l in judecata pe el dar NU MAI BEA LA VOLAN!!!

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Am ramas fara carnet !

Post by GeorgeC »

mihay wrote:astea da sfaturi!!! asta e dosar penal spre cunostinta ta!!! dar deh..daca oi fi din lotul de la Pitesti cu permise nu ma mira. Asta mi se pare cea mai aberanta. Am baut m-au prins ce fac sa scap!! Ia taxi-ul , mergi cu metroul asta sa faci nu sa intri in mine din greseala sa nu ma despagubeasca asigurarea ta pentru ca ai fost baut!!! Detest oamenii care se urca bauti la volan. Nu aveti nici o scuza!!! A te-a jignit politistul, ti-a ceerut spaga sau mai stiu eu ce da-l in judecata pe el dar NU MAI BEA LA VOLAN!!!

Am inteles ! Poate faci cumva sa ajungi de 1 Mai pe la Arieseni...iti promit ca nu sunt genul de om pe care sa il detesti !
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Am ramas fara carnet !

Post by scubli »

@mihay: Ai fost rau la acest comentariu. Eu nu m-am urcat in viata mea baut la volan, cred ca nici dupa cateva bomboane cu rom nu m-as mai urca. Si eu sunt contra bautului la volan, dar nu detest pe nimeni. Nu poti sa te arunci asa repede cu vorbe de genul asupra unui om pt. ca nu stii cum e ca persoana, poate s-a intamplat odata acest lucru din x motiv.
Te rog nu arunca oamenii in groapa inainte sa-i cunosti.

Numai bine.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Am ramas fara carnet !

Post by djniki4 »

Am citit pe net faza cu neopritul si intr-adevar se face dosar penal, scuzele de rigoare :D

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”