Societati de asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Post by Cristi_G »

aceeasi intrebare ca si bodo, stie cineva daca BT Asigurari inspira incredere?
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

crocobau
Posts: 4
Joined: 03 Dec 2007, 18:38
Auto:

Post by crocobau »

15 MIL/12 LUNI PT. BEST 11800 EUR LA ASTRA - FARA FRANSIZE.
DUPA 10 DEC SUMA RAMANE LA FEL DAR SE PLATESTE 100 EUR LA FIECARE EVENIMENT.....

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Vezi ca ASTRA nu iti acopera vandalismul.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Alina
Posts: 11
Joined: 05 Dec 2007, 08:12
Auto:
Location: Tg.Mures
Contact:

Post by Alina »

Cea mai buna oferta pe care am gasit-o eu este de la Ardaf, 550 euro/ an. In plus, cu 11 euro se face si o asigurare a persoanelor din masina.

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Hai sa-ti zic eu de BT din Cta.Am vrut sa fac la ei casco,dar,citind hartiile de la ei,am vazut doua chestii:nu era trecut explicit vandalismul,iar BT ma despagubea doar pt accident facut din cauza mea,daca nu era vina mea,era treaba mea sa repar pe rca-ul vinovatului.Intreband seful agentiei care e treaba,mi-a zis ca pt zgarieturi in parcare,etc,n-o sa fie probleme la despagubire,chiar daca nu e prevazut vandalismul(n-am crezut asa ceva-ce nu e scris in polita,nu exista),iar faza cu rca-ul cica asa e la toti asiguratorii,lucru pe care iar nu l-am inghitit.Dar,faza care a pus capac,a fost cand i-am cerut sa-mi dea si mie o copie dupa un contract de asigurare,la care tipul mi-a zis ca nu are,ca daca ar da la toti care se intereseaza,s-ar consuma foarte multa hartie,care costa ...Pai,daca asta n-are bani de hartie,cum o sa ma despagubeasca la o eventuala avarie.M-am dus invartindu-ma.In final,am facut casco la Omniasig,si la astia mi-a facut unul un calcul,fara franshize,iar cand m-am dus sa inchei asigurarea,o alta tipa mi-a facut alt calcul,a iesit mai mult si cu franshiza de 10% la furt total.Am inghitit-o asa,ca ma grabeam sa ridic masina :lol:
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

tibip
Posts: 11
Joined: 09 Dec 2007, 14:58
Auto:

fransiza obligatorie 100E

Post by tibip »

Azi am aflat ceva uluitor: incepand de acum (multe firme mi-au spus ca de azi, 10.12.2007) majoritatea firmelor de asigurari impun fransiza minima la avarii 100E. Eu am incercat a Asirom, Generali, Omniasig, BCR Asigurari, CLAL, etc.
Magari!!

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

S-au orientat bine!!! Foarte multi au RCA si CASCO care expira luna asta...s-au gandit ca ramane romanasul cu prea multi bani in buzunar de sarbatori...
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Andrey
Posts: 93
Joined: 02 Nov 2007, 18:54
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Andrey »

N-ar fi mare tragedie daca odata cu fransiza ar scadea prima anuala....daca insa nu-i asa... :evil:
Kia Ceed 1.4 LX + optionale, Kompass Blue, cumparata ianuarie 2008

Johnny27

Post by Johnny27 »

Am facut CASCO la Omniasig (2400 ron pe 12 luni) fara fransiza, cu vandalism, cu asigurare totala si nu numai 90%, etc...Deci full CASCO. RCA 323 tot la ei pentru a se extinde CASCO si in afara tarii.

tibip
Posts: 11
Joined: 09 Dec 2007, 14:58
Auto:

Post by tibip »

La ce agentie? Cred ca astia nu auzisera inca de noile reguli. Ai avut noroc :)
Eu sunt multumit de asigurarea facuta la Allianz, cu fransize 0 la avarii, in jur de 550E.
The Cee'd of speed.
GSL LX Base 1.4 Black Pearl.

Andrey
Posts: 93
Joined: 02 Nov 2007, 18:54
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Andrey »

Am fost azi pe la cateva societati si am primit urmatoarele oferte:
- Generali 1890 Ron, fransiza 100 eur, impreuna cu RCA (290 RON/an) se extinde casco si pt extern
- BCR 2340 Ron, au bagat si astia fransiza 100 eur, cu RCA (230 Ron/an) se extinde si pt extern
- Alliantz 2800 Ron, fransiza 480 ron

Fac la Generali in mod evident....
Kia Ceed 1.4 LX + optionale, Kompass Blue, cumparata ianuarie 2008

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Asadar, si eu trebuie sa inchei o polita CASCO pt ctr de leasing cu BCR. BCR Asigurari mi-a dat oferta pt 1.6 DSL 90 CP, val DDP 16680 eur, pers juridica:
CASCO: 900 eur prima anuala
RCA: 456 lei/an
Fransiza 0 pt tot ce e pe terit Rom. Pt afara tre sa inchei polita separata. Include persoane din masina, plus faptul ca e alta pers la volan decat mine.
Allianz:
CASCO: 876 eur prima anuala
RCA: 588 lei/an
Fransiza 0 pt tot, chiar si in afara tarii, cu conditia sa ai RCA tot la ei. Include persoane din masina, plus faptul ca e alta pers la volan decat mine.
Omniasig:
CASCO: 717 eur/an
RCA: 743 lei/an
La fel ca la Allianz.
Deci, toate sunt full casco, fransiza 0, cu unele mici avantaje si dezavantaje. Pt vandalism nimeni nu o include in polita, insa se poate incheia aditional, contra cost (nu stiu daca la toate, Omniasig mentioneaza asta). Toate au trecut ca asig transportul masinii avariate daca aceasta este nedeplasabila.
Am sa aleg Tiriac, pt ca am mai lucrat cu ei si am fost multumita. Este mai scump, dar sunt buni. Plus ca la service Mit Motors Baneasa este agent constatator de la Allianz. Plus abordarea tipului cu care am vb, cred ca depinde si cu cine nimeresti, la fel si in cazul agentului constatator.
Toate de mai sus au decontare directa cu service Mit Motors Baneasa (eu acolo am intrebat) plus Asiban, Generali. Banuiesc ca nu conteaza service-ul ci toata reteaua.
A si cele 3 de mai sus acorda fransiza 0 pt ca au o intelegere cu BCR Leasing.

cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Cat costa extinderea asigurarii Casco in afara Romaniei pt vreo 2 saptamani?
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Daca m-ai intrebat pe mine, nu stiu sa-ti spun, sincer. Ideea este ca m-am gandit si eu la fel, daca am nevoie in afara, ma duc la asig si o extind, dar daca sunt la mare, de ex, si vreau sa trag o fuga in Bulgaria, sa stau acolo vreo 2 zile. Cum acum se iese cu CI, n-ai probleme. Iti trebuie o hartie de la leasing, ok sun si mi-o trimit, dar ca sa inchei aditionala la CASCO tre sa fii acolo s-o semnezi. asa ca... mai bine inclusa, mai ales pt cazuri de furt... si cum masinutza asta este o bijuterie frumoasa... tentatia e mare :)

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”