ce maaaah?

De toate pentru toţi
maximus

Post by maximus »

Salut , este prima oara cand postez pe vreun forum , dar persoane tip " vietnam " sau " fusionid " ma obliga a dau o replica . In primul rand persoanele mai sus mentionate nu au habar ce este un " dealer " . Sunt vanzator , la Kia , asemenea d'lui Geanta pe care il cunosc personal . probabil ca " Vietnam " are trasaturile fetzei mai haioase , de ce sa nu recunosc ca l-am evitat si eu datorita prezentei sale care din pacate nu spunea nimic . Presupun ca va intrebati ce legatura are felul in care arata un om, de modul in care este tratat ...Oameni buni , nu cumparati cartofi !!!!! nu cumparati prajituri !!! facem parte din categoria oamenilor care vor sa fie cat se poate de bine informati inainte de a achizitiona o masina , vrem date exate , teste relevante si tot felul de informatii precise ... Ca vanzator va spun sincer , MAJORITATEA habar nu au ce tampenii spun , intrebari aiurea , non sensuri . Aveti dreptate cand spuneti ca nu suntem 100 % pregatiti sa raspundem intrebarilor , dar intrebati-va la randul vostru de ce .... ??? Poate lucram intr-un sistem in care nu este totul asa cum vrem , nu ai parte de toate informatiile pe care le ceri .
In concluzie ... Vietnam si fisinoid ... " orice actiune are o reactiune " asa ca ... daca pe viitor continuati sa veniti in showroomuri in pantaloni scurti , in papuci eventual mestecand guma cu ... nu va mai mirati ca veti fi tratati prost , pentru ca asta mertiati . NU VA MAI CREDETI BURICUL PAMANTULUI pentru simplul fapt ca cumparati o masina ...

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

ce maaaah?

Post by boglaw »

asta chiar ca e deplasata, adica trebuie musai sa venim la costum ca sa fim tratati cum trebuie? vrei sa spui, maximus, ca daca venim imbracati lejer, miile de euro pe care le dam pe masina sunt mai putin valoroase? parerea mea este ca nu stii ce inseamna vanzari, nu ai tu dreptul sa judeci clientii in functie de cum arata, ca nu-i angajezi, tu esti pus acolo sa le vinzi ceva, sa le spui niste informatii si atat. restul este parerea ta personala, dac tu alegi sa-ti tratezi clientii in functie de cum arata atunci ai o mare problema, un client este un client oricum ar arata. judecati de tipul :"asta e in pantaloni scurti deci clar nu are bani sa-si ia masina" sunt complet aberante.

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Post by bobu05 »

Maximus. Sper sa citeasca si seful tau ceea ce ai scris mai sus. Daca tu crezi ca un client in costum trebuie tratat mai bine ca unul in pantaloni scurti, inseamna ca acesta e motivul pentru care clientii sunt prost informati de unii reprezentanti ai dealerilor Kia. Cei de teapa ta se cred foarte destepti dar sunt buni la facut curat.
IN CONCLUZIE, domnilor forumisti in costum sau pantaloni scruti, va propun sa-l ignoram pe acest individ MAXIMUS.
Va multumesc

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Post by bobu05 »

Acest individ Maximus este portarul de la intrarea intr-o reprezentanta Kia. Nu trebuie sa-l mai bagati in seama. E cam prost crescut. Mai bine Kia nu ar mai permite tuturor lucratorilor sa posteze pe acest forum si ar desemna o singura persoana bine informata sa ofere informatiile solicitate de forumisti. In acest fel ar avea de castigat ambele parti.

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

@ maximus - ce cautzi tu in meseria asta ? de ce nu te faci frizer ? clientul ESTE buricul pamintului, ca plateshte. pina una-alta din banii aia itzi iei salariul. daca eram sheful tau zburai de mult cu genul asta de atitudine. nu vrei shi o shpaga, o atentzie, ceva, sa te ocupi de client ? ca sa vezi, daca ma duc sa-mi iau cartofi, pot sa merg in blugi, dar in fatza marelui dealer trebuie sa merg ca la nunta sau ca la inmormintare, la costum, cravata shi sa iau pozitzia de dreptzi ca imi face un mare serviciu ca-mi ia banii. flacau, eshti obraznic shi arogant, nu ai nimic in comun cu meseria asta, da-tzi demisia. nu shtiu ce au scris cei doi, nu le-am urmarit posturile, poate au batut cimpii, dar postul tau m-a revoltat la culme. de citeva saptamini nu ai simtzit nevoia sa intervii sa ne lamureshti cum e cu pretzurile, cu optzionalele, cu pretzurile reviziilor, cu amanunte tehnice despre mashina (distributzie, diametrul discurilor de frina, ce solutzie tehnica e la servodirectzie, cum e cu ambreiajul, daca e cu actzionare hidraulica sau mecanica prin cablu, samd, exemple de "intrebari timpite" ar mai fi), dar ai simtzit nevoia sa intervii acum, ca nu au venit clientzii in frac. ce pile ai avut la angajare ? nu-mi raspunde ca e retorica intrebarea shi oricum te trec pe ignore.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

maximus wrote: In concluzie ... Vietnam si fisinoid ... " orice actiune are o reactiune " asa ca ... daca pe viitor continuati sa veniti in showroomuri in pantaloni scurti, in papuci eventual mestecand guma cu ... nu va mai mirati ca veti fi tratati prost , pentru ca asta mertiati . NU VA MAI CREDETI BURICUL PAMANTULUI pentru simplul fapt ca cumparati o masina ...
PAI SCRIETI FRATILOR LA INTRARE TINUTA OBLIGATORIE ca la restaurantele de lux ....ca vad ca asta tinde sa devina KIA Ceed.

De la vanzatori ca tine maximus vrei sa cumparam ?

Si daca din buzunarul de la pantalonii scurti a lui vietnam sau a oricarui alt cumparator ar fi cazut vreo cateva teancuri de EURO sau de USD sunt convins ca te-ai fi ridicat de pe scaun, pardon ai fi sarit si l-ai fi poftit sa aleaga orice si-ar fi dorit.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Trebuie sa ma declar si eu indignat de acest maximus, un individ care probabil e frustrat de mesreia pe care o are si probabil considera ca sa umileste atunci cand trebuie sa stea dupa fundul unui client. Cat priveste treaba cu "buricul pamantului", cata vreme vorbim despre achizitia masinii, clientul are dreptul sa se considere asa. Ca nu cumpara o guma de mestecat. Si din moment ce clientul suporta o gramada de stangacii din partea vanzatorului, cum ar fi nestiinta, atitudinea, sfaturile data dupa ureche fara nici un fundament si altele, cred ca si vanzatorul tre sa fie deschis si intelegator in ceea ce-l priveste pe clientul care scoate niste sute de milioane din buzunar.

Altfel, daca vreun client i-a cerut domnului maximus sa-i faca si un sex oral pe langa asistenta la achizitionarea masinii, il inteleg si-i dau dreptate: nu va mai credeti burucul pamantului, luati masina si mergeti la femei. Lasa-ti-l pe maximus in pace.

L.E. Tocmai ma gandeam daca costumul domnului maximus face macar cat pantalonii scurti ai multora dintre clientii care-i calca prin showroom.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Hmm Maximus tot ce pot sa spun este ca esti cam badaran.Habar nu am daca esti ceea ce pretinzi ca esti dar eu sper sa nu fii. In loc sa-ti ajuti firma tu te-ai "racorit" nitel zburlindu-te la doi forumisti din care subsemnatul chiar a comandat o masina de la KIA. Atitudinea ta denota ori un IQ destul de scazut ori o uriasa frustrare vizavi de meseria pe care o ai. Prin postul de mai sus ti-ai ajutat firma ca parul in mina mortului iar prin ceea ce ai spus nu pot trage decat concluzia ca te pricepi la vanzari ca magarul la muls oile. Eu cred ca lucrezi la concurenta .... Nu pot accepta faptul ca unii din angajatii KIA sunt chiar atit de .... prost inspirati :twisted: incat sa se ia in gura cu clienti sau potentiali clienti ai firmei. Oricum poti sa postezi sub un alt nume pentru ca de acum tu esti pe ignore. Toate cele bune domnule de la RENAULT :P

PS: Eu port pantaloni scurti doar la picnic,in picioare port sandale de piele nu papuci ( dar daca ai venit de curand la oras te cred ca nu prea faci diferenta) iar la costum am renuntat de doi ani de cand lucrez pe santiere. Dar chiar acum imi pare rau ca nu am venit in papuci, tricou si pantaloni scurti si eventual facand baloane din guma Cap_PDT_01_25 ...
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, Sylver, si eu am crezut ca e acelasi maximus. Insa persoana respectiva incearca macar sa aduca argumente in ceea ce spune. Pe cand "maximus" de'aici doar s'a trezit sa se bage in seama ... si chiar n'avea de ce la cum reuseste sa se exprime. Asta e, unora nu le poti cere mai mult decat ii duce capu'

Ciprian a zis ca a fost la service si nu era nimic de la directie ...

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

off-topic

Post by dre_andrei »

pentru Maximux, un calcul sumar, off-topic:
1. papuci Adidas - 30 euro, din plastic
2. chiloti - 15 euro
3. pantaloni nike - 50 euro
4. tricou Quiksilver - 50 euro
5. guma de mestecat - 1 euro
total 146 euro
Din salariu de cine shtie cati euro ca reprezentant de vanzari, nush daca costumul poate ajunge la banii ashtia, PUTIN MA INTERESEAZA
IDEEA E CA NU CONTEAZA !!!
DACA UN AUROLAC VIN CU BANI DE CEED SI VREA SA-SI CUMPERE, EU, IN POSTURA DE VANZATOR, II DAU TOATE DETALIILE, SI IL TRATEZ LA FEL DE BINE, CA SI PE CEL CARE VIN LA UN COSTUM, PROBABIL MAI AROGANT SI MAI PLIN DE EL...
ORICUM... cam toata discutia e off-topic, si cu mare parere de rau pot sa zic ca Maximus, ca 'vanzator' de Kia e OFF-TOPIC !

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Acum 20 si ceva de ani eram navigator si vreau sa va spun ca peste tot prin lume,daca intrai intr-un magazin,vanzatorul nu stia ce sa mai faca ,sa-ti prezinte marfa;odata am intrat intr-un magazin de blugi,nu mai aveam bani,doar voiam sa ma uit,vanzatorul a inceput sa insiste sa-mi arate diferite modele,a deranjat rafturile si i-am explicat ca nu am bani ca sa cumpar,el mi-a raspuns ca nu face nimic,era convins ca data viitoare cand voi mai veni,fiind impresionat de modul cum m-a tratat,voi cumpara de la el.Si avea dreptate!Faceti voi socoteala cam cu cati ani suntem in urma cu mentalitatile.Tipul care se da dealer la kia ar muri de foame in orice tara civilizata,cu parerile lui despre relatia vanzator-client.Nu stiu de ce mi se pare ca, in general ,dealerilor de la kia li s-a suit la cap succesul kia cee'd,dar eu cred ca daca nu or sa stie sa-si gestioneze succesul de pana acum,or sa se intoarca din nou in anonimatul din care au venit.

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

ne-am lasat dushi de val shi poate nu are nici o legtatura cu kia mutzufanul. mai bine uitam de el shi-l ignoram.

lilusha
Posts: 24
Joined: 15 May 2007, 21:47
Auto:

Post by lilusha »

off-topic, off-topic, nu zic nu, dar m-am distrat de nu se poate :D :D :D chiar ca nu ma pot abtine; nenea ala care da lectii de moda clientilor nu are cum sa lucreze in domeniul vanzari ca e complet deplasat; iar in cazul in care intradevar lucra la KIA, sper sa nu mai lucreze; nu exista firma pe lumea asta care sa trateze clientii asa, nici macar la buticul din colt :)) :)) mor de ras :D :D :D :D mai ales ca nu scoate nimeni pe piata nimic fara sa aiba un target si targetul ptr masina asta este facut din persoanele normale si fara pretentii (a se citi fitze) si care nu isi pun cravata cand merg la "cumparaturi" aoleoo dar ce m-am mai distrat; gata nu mai zic nimic

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Chiar avea rost ditai offtopicul care, ca s? fie treaba complet?, con?inea jigniri ?i atacuri directe?
Subiect ?nchis ?i mutat aici, ca surs? de umor (mul?umim lilusha pentru modul de a privi situa?ia)!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Locked

Return to “Cafenea”