Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

De toate pentru toţi

Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Intodeauna (valabil pentru iesiri pe distante mai mari de 10 KM)
8
7%
Deseori (peste 75% dintre iesirile cu masina)
16
13%
Rareori (intre 50% si 75% dintre iesirile cu masina)
32
26%
Aproape niciodata (intre 10% si 25% dintre iesirile cu masina)
38
31%
Niciodata (intre 1% si 10% dintre iesirile cu masina)
9
7%
Absolut niciodata (n-am masina si folosesc transportul in comun)
1
1%
Doar cand ma grabesc (valabil pentru urgente medicale)
7
6%
Doar la orele de varf (valabil in cazul ambuteiajelor de peste 2 h)
5
4%
Nu stiu (nu cunosc Regulamentul - vezi "lotul Pitesti")
5
4%
 
Total votes: 121

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by lnvisible »

Cristi H wrote:
lnvisible wrote:
Cristi H wrote:Cred ca in loc de "intotdeauna" trebuia scris "zilnic" :lol: !
Nu-s baiat rau, dar in fiecare seara cand plec spre casa tai linia continua spre oras, ca altfel bag 2 km pana unde pot intoarce regulamentar :lol: :lol: :lol: !
[-X
Poate vrei sa te mai gandesti la asta. Acum nu multa vreme mi-am vazut un prieten mort din cauza asta ... ca n-a mai mers 2 km sa intoarca pe unde era voie, a vrut sa taie linia continua si a intrat un motociclist in el. Motociclistul avea pasager si era cel mai probabil in depasire, mergea cu viteza mare (dupa impact motorul era in treapta a 6). S-au intalnit 2 greseli si rezultatul a fost tragic pentru toti: descarcerare, motociclistul si pasagerul peste tipul asta in masina, morti toti 3 ...
Depinde de vizibilitate :). La mine vezi 1,5 km inainte si 500 m dupa iesirea buclucasa (linie dreapta, fara "mici" curbe, vegetatie, panouri de reclama, etc) :) ! NIMENI nu a vazut logica marcajului continuu, dar exista, si asta inseamna nerespectarea regulilor de circulatie pt cei care, ca mine, "indraznesc" s-o taie spre oras.
Apropo, am mentionat ca "nu depasesc pe linia continua" :) . Asta era exceptia, si tare ma tem ca ai face la fel ! :lol:
Bucata de drum unde s-a intamplat accidentul e exact cum descrii tu zona in care tai linia continua ... drum bun, vizibilitate buna in ambele parti ... altfel n-as fi dat exemplul asta. Numai ca nimeni de pe lumea asta nu poate sa estimeze corect viteza pe care o are o motocicleta care vine spre tine, tu il vezi departe dar daca el vine cu 200 la ora, pana sa clipesti intra in tine. O masina care vine cu 200 la ora - la fel. Si nu, eu nu am taiat linia continua acolo niciodata intotdeauna am preferat sa mai merg 2 km ca sa pot intoarce.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Cristi H »

[quote="lnvisible:[/quote]
Bucata de drum unde s-a intamplat accidentul e exact cum descrii tu zona in care tai linia continua ... drum bun, vizibilitate buna in ambele parti ... altfel n-as fi dat exemplul asta. Numai ca nimeni de pe lumea asta nu poate sa estimeze corect viteza pe care o are o motocicleta care vine spre tine, tu il vezi departe dar daca el vine cu 200 la ora, pana sa clipesti intra in tine. O masina care vine cu 200 la ora - la fel. Si nu, eu nu am taiat linia continua acolo niciodata intotdeauna am preferat sa mai merg 2 km ca sa pot intoarce.[/quote]

Ma gandesc ca nu vorbim despre aceeasi portiune de sosea cu linie continua. Iar daca ai pierdut pe cineva drag in accidenul de care spuneai, imi pare rau. In zona mea nu a fost nici un accident, doar tamponari la cateva sute de metri mai incolo, unde se pierde vizibilitatea.
Si nu mai comentez.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by lnvisible »

Nu incerc sa dramatizez, partea urata a fost ca eram acolo cand s-a intamplat si in afara de impact am vazut tot.
Plus ca am si fost cu motorul la munte si la mare ca pasager, la viteze inconstiente ... dupa ce vezi ce se poate intampla iti schimbi radical comportamentul si deciziile.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

Post Reply

Return to “Cafenea”