Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

De toate pentru toţi

Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Intodeauna (valabil pentru iesiri pe distante mai mari de 10 KM)
8
7%
Deseori (peste 75% dintre iesirile cu masina)
16
13%
Rareori (intre 50% si 75% dintre iesirile cu masina)
32
26%
Aproape niciodata (intre 10% si 25% dintre iesirile cu masina)
38
31%
Niciodata (intre 1% si 10% dintre iesirile cu masina)
9
7%
Absolut niciodata (n-am masina si folosesc transportul in comun)
1
1%
Doar cand ma grabesc (valabil pentru urgente medicale)
7
6%
Doar la orele de varf (valabil in cazul ambuteiajelor de peste 2 h)
5
4%
Nu stiu (nu cunosc Regulamentul - vezi "lotul Pitesti")
5
4%
 
Total votes: 121

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by spdblue »

Am votat aproape niciodata.
Greseli pe care le mai fac: viteza, in oras 70-80km/h,; (am o amenda pe tema asta)
- mai opresc in zona indicatorului care interzice acest lucru, stau cuminte la volan si ma rog sa se intoarca mai repede persoana pe care o astept;
- in zonele cu vizibilitate am mai depasit pe linia continua (amenda)
- tamponare usoara datorita unei neacordari de prioritate (amenda)
- tramvai depasit pe stanga (amenda si doua luni permisul de conducere suspendat)
Poate ar mai fi ceva de scris dar nu-mi aduc aminte.
De cand conduc cee'd-ul sunt ceva mai prudent. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by mr_wizard »

Ma incadrez la "rareori":
In 14 ani de condus, nu am facut niciun accident din cauza mea, au fost 2 acrosari usoare pe timp de iarna, dar in ambele cazuri celalalt a fost de vina. Am luat o singura amenda de viteza, in `96 (5000 lei :P ) cu toate ca am "boala vitezei", dar in limitele bunului-simt. In afara de viteza, mai depasesc uneori pe interzis (treceri de pietoni, poduri, linie continua), dar doar in cazul in care nu exista absolut niciun pericol si alta solutie nu exista. Sunt foarte intelegator in trafic, nu-mi place sa claxonez - mai ales la semafoare, iar cand merg repede nu jenez pe nimeni in trafic. Nu am auzit pe vreunul sa ma "claxoneze" pana acum.
Drum bun!
P.S. Ce e cu "lotul Pitesti"?
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by misuspita »

mr_wizard wrote:P.S. Ce e cu "lotul Pitesti"?
http://www.antena3.ro/stiri/justitie/pi ... 50494.html
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

cmg_george

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by cmg_george »

Rareori votez si eu.
Singura mea problema este viteza (cam cu 20 in plus) in rest ma simt cu inima impacata... si imi iese fum pe nas si urechi cand vad parcari/opriri gresite care mai si incomodeaza traficul, depasiri da'n boulea(lasa ma ca ala pune frana, ma lasa sa intru si tot asa) si nerespectarea bezilor, semnalizare , manevre (face dreapta de pe banda de inainte si tot asa :twisted: -Si eu fac stanga de pe banda de inainte intr-o singura intersectie din Brasov, doar pentru ca daca sunt mai mult de 10 masini nu mai prinzi verde si se intra de pe o banda pe 3- nu este o scuze dar rosu tine peste un minut :roll: :oops: ).

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Philbox »

Posed permis din '86 si de atunci doar 4 abateri:
- o neacordare de prioritate la pietoni(la Ambrozie), una luna pieton
- o folosire necorespunzatoare a luminilor(scurta neaprinsa), amendat ca si pieton cu 5 puncte pt traversare prin loc nepermis(undeva in nordul Moldovei...eram in conced si am gasit clementa!)
- o depasire a limitei de viteza legala cu 28Km/h, 3 puncte si 100 Ron amenda
- o neasigurare la schimbarea directiei de deplasare, 3 puncte si 120 Ron amenda
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Ogy »

ATENTIE! Titlul topicului, nu se refera la faptul, ca s-a comis o ilegalitate si s-a sanctionat fapta, ci de cate ori s-a incalcat legea si a fost amendat sau nu, prins/neprins conducatorul auto.

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by MosNicolae »

seby wrote:salutare , eu cred ca se poate si fara a incalca regulile , obtinut permis 1996 , pana acum nu am platit nici o amenda , niciodata oprit in trafic , BRASOV - DN1- CODLEA , job in Brasov
Esti glumet ! Am permis din '91 iar singura amenda am primit-o pt ca nu aveam copie dupa factura taxei de drum (amenda contestata si anulata la Judecatorie). Iar de oprit, am fost oprit in trafic mai mult la controalele gripei aviare, evadarile din penitenciare si la furtul de armament din cazarmi. Asta nu inseamna ca nu incalc regulile de circulatie ! Pot sa-ti spun insa ca ma straduiesc FOARTE MULT sa nu le incalc !

Philbox wrote:amendat ca si pieton cu 5 puncte pt traversare prin loc nepermis(undeva in nordul Moldovei...eram in conced si am gasit clementa!)
Incalcari ale regulamentului ... nu insemna doar atunci cand esti prins ! O incalcare a regulamentului inseamna atunci cand, constient sau nu, (si aici nu ma refer la stari de betie) ai incalcat reguli de circulatie. TE APRECIEZ pentru faptul ca ai trecut la abateri, amenda CA PIETON. BRAVO !!! Din pacate, multi soferi uita de drepturile pietonilor in momentul in care sunt la volan; si injura toti soferii atunci cand nu sunt la volan !
Recomand soferilor sa mearga mai des pe jos sau cu... bicicleta ! Atunci poate ii vor intelege si pe ceilalti participanti la trafic !
misuspita wrote: Lucrul cel mai de rahat ce se intampla in Bucuresti (in opinia mea) este depasitul coloanei la semafor. Mi se pare atat de mare bataia de joc ca tu sa stai sa astepti minute in sir sa prinzi verde, iar un bizon shmeker sa vina sa se bage in fata. De-aia pe astia niciodata nu ii las, fie ce-o fi. Daca pot, stau la 20 de cm lipit de ala din fata si nu ii las sa se bage. 90% din cazuri imi iese... mai vad pe unii ca ii doare-n basca de masina lor si forteaza cu orice pret sa intre si pe astia ii las, ca nu am chef sa stau cu masina prin service din cauza lor. Si mai vad pe unii ca imi bat obrazul, sau fac din faruri, sau sunt nervosi din cauza asta, dar nu-mi pasa. Nu incerc sa fiu eu justitiar, dar ma irita la culme aia care fac chestia asta, indiferent de motivatia lor.
Ai dreptate, acesta este unul dintre motivele ambuteiajelor din Bucuresti. Pentru ca o mare parte dintre acestia vor sa faca... la dreapta. Iar la culoarea verde a semaforului blocheaza 3-4 benzi de circulatie pentru 5-6 secunde. Care in economia unui semafor inseamna alte cateva minute pentru cei din capatul coloanei. Acest timp inmultit cu numarul de soferi obstructionati inseamna ore pierdute de sute de oameni din cauza a cativa "bizoni". O sa deschid un nou topic pe tema "solutii de fluidizare a traficului in Bucuresti". As vrea sa participi si la acel topic si sa adaugi impresii si idei.
ida01ro wrote:cf regulilor stabilite de cel care a deschis topicul, scuze pt ca sunt OT! totusi:

cum vine asta cu "Niciodata (intre 1% si 10% dintre iesirile cu masina)" ??!! #-o
zau ca e ca in bancul ala cum ca daca ai inselat-o 1 data nu se pune ! :lol:

Te asigur ca daca fiecare dintre noi am incalca regulile cu doar 1-10 %, traficul ar fi mai corect ca in occident. Cat inseamna 1 % ? Intr-un an, cu iesiri zilnice cu masina, sa incalcam regulile de circulatie doar de 3-4 ori !?! In drumul meu cu masina vad participanti la trafic care incalca 4-5 reguli de circulatie intre 2 semafoare ! Pai in 10 km,un astfel de sofer, daca ar plati amenda pentru fiecare incalcare a legii, omul ala ar fi mai sarac cu cateva mii de euro. Din acest motiv am considerat "niciodata" pentru un procentaj intre 1% si 10 %. Sigur, cifrele sunt aproximative :D
membru al clubului SpiteColorate.ro

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by MosNicolae »

DUMNEZEULE ! Cati "virusi" circula pe soselele patriei !

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... fabet.html
membru al clubului SpiteColorate.ro

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by unciu »

OT: Va mai mira de ce o mare parte din "bugetarii" M.A.I., au vilutze si mashinutze de zeci de mii, si burtici de la 120 de kile in sus?
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

cmg_george

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by cmg_george »

Ar trebui sa se considere ca nu are carnet de conducere si sa faca puscarie. Si el si cei care i-au dat carnetul in mana.

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by zombi »

Am votat 50-75%. Cei care circula in orasele mari (dar nu numai) este imposibil sa nu incalce regulile si asta destul de des, si chiar daca nu isi dau seama. Pur si simplu la iesirea de pe o strada secundara atunci cand este aglomeratie: daca ar fi sa dai prioritate la toti, nu ajungi niciodata acasa sau la munca. Unii ar zice ca asta nu se pune, dar daca se gaseste unul mai cu clapa pusa si te loveste, cine este de vina? Cine zice ca nu a incalcat niciodata regulamentul fie ca a fost prins fie ca nu, este un mic mincinos. Un unchi de-al meu zicea ca el are carnet de 30 de ani si el nu are nici o amenda si nu a calcat stramb niciodata, ca ar fi mers peste tot (se lauda), dar atunci cand circula el mai erau inca o masina pe o distanta de 10 km. HAHA!!
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by RLK »

Eu in fiecare dimineta depasesc coloana la semafor la intersectia Nerva Traian, inspre Podul Marasesti... E macel acolo, si cum eu fac stanga, o iau prin statia de tramvai si scutesc 30 de min de blocaj :D
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Ogy »

Cand o sa ai o obtiune cu 110% in poll, poate am sa votez si eu.

MosNicolae
Posts: 238
Joined: 24 Jun 2008, 10:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by MosNicolae »

Ogy wrote:Cand o sa ai o obtiune cu 110% in poll, poate am sa votez si eu.
Voi, astia care mergeti in coloana de la Bucuresti la Brasov cu 140 ! :( (Parca asa ziceau astia la Prima !)
Apropo, ti-ai modificat indicatoarele in Km/h sau tot in Mile (marine) le ai setate ? :shock:
membru al clubului SpiteColorate.ro

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by lnvisible »

Am votat peste 75%, daca tot intru in joc macar sa fiu sincera. Cam o data la 2 zile iau un semafor pe galben, si in fiecare zi merg prin oras cu 60-70 pe unde vad liber si probabil mai mult in depasiri ...
In rest:
- dau semnale tot timpul cand fac o manevra, chiar daca fac o tampenie - in felul asta cine e pe langa mine stie ce am de gand
- nu tai linia continua oricat de multe spume face cel din spatele meu
- las oamenii sa ma depaseasca
- dupa regula unul sta unul trece, ii las sa se bage pentru ca stiu cum e sa stai 15 min sa faci stanga si sa nu te lase nimeni si NU IMI PASA cati claxoneaza!!!
- un bun exemplu e Podul Grant unde de obicei circul pe stanga, ca sa se poata intra pe pod (din pacate se gandesc prea putini la asta) nu de alta dar unde sunt iesirile e banda intrerupta si poti sa te muti daca esti lasat (nici la asta nu se gandesc prea multi!)
- nu claxonez decat cand da vreun imbecil sa schimbe banda si nu ma vede - asta se intampla aproape zilnic.
- urasc din inima claxonul si oricat m-as stradui nu ii inteleg pe oamenii care incep sa claxoneze instantaneu si in turma la semafoare sau in intersectii blocate de parca la auzul claxonului apare spiridusul magic care ne face sa zburam peste blocaj :mrgreen:
- ocazional mai dau flashuri cand doarme cineva in fata mea si e deja verde de 10 secunde
- urasc din inima sa fiu claxonata cand ma bag, din timp, cu semnal, iar cei din jurul meu nu sunt nevoiti sa faca nicio manevra de franare sau evitare si sunt doar suparati ca i-am trezit din somn
- la fel de mult urasc sa forteze cineva sa se bage in fata mea dintr-o strada laterala si in loc sa o calce ... sa doarma pe el/ ea ... daca tot dormi, de ce nu vrei sa dormi inca 15 secunde pana trec si eu?
- daca in fata mea intersectia e blocata si eu am verde ... stau frumos unde sunt si astept urmatorul verde ca oricum nu am incotro sa ma duc si din nou NU IMI PASA cati claxoneaza in spatele meu, e testata de multe ori si daca facem mai multi asa la urmatorul verde (APP 2 minute!!!) deja se circula normal.

cat despre amenzi ... niciuna pana acum, dar am emotii de cate ori deschid cutia postala :lol:
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

Post Reply

Return to “Cafenea”