traseu catre grecia

De toate pentru toţi
mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

Tocmai ce m-am intors din concediu.
Sincer nu imi pare deloc rau ca am ales ruta prin serbia / macedonia. Macedonia cata ii numa pe autostrada mergi ... autostrada ii goala ... mai apare cate unu cu o tiriboatza de masina de aia de a lor da nu ai treaba. In serbia mergi vreo 80~100 km pe o autostrada super buna si in rest pe drumuri europene cred. Dar is bune drumurile. Tot ce am platit a fost 6.5 Eu taxe de autostrada la dus si 6.5 la intors.
La vama nu a durat mai mult de 5 minute la iesire dintr-o tara si 5 minute la intrare in cealalta tara, deci 10 min sa treci frontiera. Ce ii intereseaza pe vamesi ii pasapoartele si cartea verde la intrare in serbia si macedonia. La greci nu ne-a cerut nimic, ne-au vazut de romania si ne-au facut semn sa tot trecem (nici macar buletine).
Traseul ales a fost asa: Drobeta Turnuseverin - Negotin - Zajecar - Nis - Skopje (de fapt pe langa ... tot pe autostrada) - TheSalonike - Khalkidiki in total (din Cluj 1200 Km la dus 1200 la intors)
...
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Post by par »

Bine ai revenit!

Ai mers prin Targu Jiu sau prin Caransebes pina in Drobeta? Cum a fost drumul?

Merci,
Radu
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

Da ... despre asta am uitat sa va spun :)
Cand am mers am mers prin Ramnicu Valcea - Targu Jiu un drum foarte bun, se circula foarte bine. Cand ne-am intors am zis: "Hai sa mergem de la Drobeta spre Caransebesh ... dara ii cu 100 Km mai scurt ... cat poate fi de rau?" Si FOARTE RAU AM FACUT. Is ~20 Km care ii mergi cu viteza 1 si 2. Cred ca aia 20 de km i-am facut intr-un timp de 2 ori mai lung decat daca mergeam inapoi tot pe unde am venit. Ii rupt de tot drumul ala ... ii criminal. Imi era o mila de saraca masinuca de imi venea sa plang.
De la Caransebesh pana la Hateg insa ... nu am vazut in viata mea drum mai bun ... total opus celui de pana la caransebesh (unde nu am vazut in viata mea drum mai rau).
Deci recomand: NU MERGETI PE TRASEUL Caransebesh - Portile de fier.
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Eu ti-am zis ... :)
pogo wrote:Caransebes - Drobeta e de groaza (nu chiar tot). Ocoliti pe unde vreti (China, Congo, etc. ) numai pe drumul ala sa nu mergeti.
cee'd EX+ 1.6 DSL

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

DA :) , eu nu am vrut initial ... dar colegii cu care am fost in concediu au insistat si au insistat si pana la urma am fost convins.
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

IMRS
Posts: 40
Joined: 19 Nov 2007, 21:39
Auto:
Location: BN

Post by IMRS »

:D Salut!Sper ca ai avut un concediu minunat si cu amintiri de neuitat!Dar la prietenii de la club te-ai gandit macar putin?Ceva consumuri si cheltuieli pentru auto?Daca doresti un trtaseu cat mai optim,exista oharta ,nu foarte actualizata cu Europa.Cauta la SONYMAP si poti gasi traseul direct sau ocolit spre destinatie. 8)
1.4 PISTON GREY(The best..ia)

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

cat costa benzina prin afara tari? c si eu vreau sa plec vara asta la mare in grecia si imi faceam un calcul cum ar fi mai rentabil: cu autocarul firmei de turism sau cu masina personala. o sa mergem numai 2 persoane: eu si prietena
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

mihai.ciornei wrote:[...]Ce ii intereseaza pe vamesi ii pasapoartele si cartea verde la intrare in serbia si macedonia. [...]
Sa inteleg ca n-au fost probleme cu Rca-ul de la Omniasig?
cee'd EX+ 1.6 DSL

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

"Sa inteleg ca n-au fost probleme cu Rca-ul de la Omniasig?" --- NU nici o problema.
Benzina pot sa spun ca ii mai scumpa ca si la noi. Comparativ: la mol la noi benzina de 95 1l = 4.14 la greci 1l = 1.25 Eur (~ 4,.58) la sarbi 1l = 108.2 Dinari (habar nu am cat inseamna caci am platit cu un card si inca nu am primit extrasu), in macedonia nu am alimentat dar cred ca ii cam la acelasi pret cu sarbi.
Alte taxe pentru masina ... a da ... am mai cumparat un antigel de 10 RON ca era scazut cand am plecat si taxele de autostrada (6.5 Eur dus, 6.5 Eur intors).
Concediul a fost excelent. Legat de harti, am un poket cu gs pe care mi-am instalat igo 2006 Plus cu hartile din 2008. nu am avut nici o treaba ... Daca la dus i-am facut traseul cu puncte intermediare ... la intoarcere i-am dat traseu catre cluj si m-a dus coret.
Concumul mediu la dus a fost 6.1 (am mers pe autostrada (serbia / macedonia) noaptea si nu am avu nevoie de AC decat in tara (~450 Km) iar la final consumul mediu a fost de 6.3. Pot sa spun ca nu am exagerat cu viteza. Am avut la un moment dat 180 Km / h dar numa sa vad cum merge masina, in rest nu am depasit 130 Km / h.
La final costul total al benzinei dus - intors a fost ~ 200 Eur.

Pentru alte detalii pe care probabil ca le-am uitat ... nu ezitati sa intrebati.

Mishu
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Post by par »

Luni dimineata plec si eu spre Grecia prin Serbia dar o sa stau 2 nopti in Belgrad.

Stie cineva un status mai proaspat pentru traseele Cluj-Oradea-Arad si Cluj-Alba-Deva-Lugoj-Timisoara?

Ceva hint-uri despre Belgrad?

Merci,
Radu
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Lugoj - Timisoara e groaznic ...
cee'd EX+ 1.6 DSL

Post Reply

Return to “Cafenea”