traseu catre grecia

De toate pentru toţi
mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

traseu catre grecia

Post by mihai.ciornei »

O sa plec in cateva zile spre grecia. m-am gandit sa aleg traseul prin serbia/macedonia din doua cauze: 1. merg pe autostrada aproapte toata serbia / macedonia ...pana in salonic. 2. evit militia bulgara.
Stiti careva ceva despre acest traseu? ati mai fost pe aci? ceva sfaturi / atentionari?
Merci mult.
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

nu stiu sa-ti zic nimic despre traseul ales de tine, eu anul trecut am fost in grecia cu autocarul si am trecut pe la bulgari. nu am patit absolut nimic rau , totul a fost ok. am intrat pe la ruse > sofia si am iesit un pic deasupra salonicului. de acolo am intrat pe autostrada si i-a dat soferul.
stiu ca pt serbia ca trebuie vize si implicit pasapoarte.
cred ca si la macedoneni la fel.
plus taxe de autostrazi/vignete
nu stiu daca se merita, ocolesti un pic...si trebuie sa treci si prin 2 vame non EU.
sincer nu as recomanda.

unde mergeti in grecia ?

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

Mergem pe bratul kassandra undeva pe langa kriopigi (hotel palladium).
Nu tb vize. doar pasapoarte si alea nu is o pb ca le avem deja. am tot auzit de la unu de la altu si citit pe ici pe colo ca la granitza bulgarii te jupoaie daca nu le dai shpaga. si ca daca te prinde radaru' iara platesti spagi la greu si lucruri de astea ... De aceea as prefera sa evit bulgaria.
Plus ca plec din cluj si pe la ruse ar insemna sa ocolesc cam 300 km.
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

stiam ca pt serbia iti trebuia o viza, acum poate s-a scos, nu stiu.
dar la granita cu bulgarii nu te jupoaie nimeni.
noi am fost la nisipuri de 1 mai si nu ne-a bagat nimeni in seama la vama. doar actele si atat, nimic mai mult. nici nu s-a uitat la masina sau bagaje.
deci nu vad de ce te-ar jupuii.
cat despre radare un simplu detector de radar v-ar fi de mare ajutor, dar cu grija pt ca asa ceva in grecia este ilegal din cate tin minte, iar amenzile sunt desul de mari , putand duce chiar la confiscarea masinii. am citit asta anul trecut pe un site despre greci.

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

Da am auzit si eu asta despre greci. Insa bulgarii dupa cate stiu eu au pistoale cu laser si nu prea ai cum sa le eviti folosind detectorul de radare
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

alecsz99
Posts: 213
Joined: 31 Mar 2008, 21:02
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alecsz99 »

Am observat ca esti din Cluj si tindeam sa cred ca varianta aleasa este cea mai buna pana am vazut ca drumul trece in unele zone la numai 6 km de Kosovo. Nu zic ca asta ar fi un risc, nu cred ca e tensionata situatia in zona insa eu totusi as evita. Facand abstractie de asta drumul ales este ok. In Serbia nu ai nevoie de viza si nici in Macedonia. Mai multe pe www.mae.ro in sectiunea conditii de calatorie.

Totusi eu as merge pe la Ruse. Bulgarii nu sunt deloc de speriat, asta daca nu vrei sa fi zmeu, caci daca asta e cazul nici sarbii sau macedonenii nu te iarta. Drumurile lor nu sunt rele, circulatia e mai subtire ca la noi si totusi important este ca vei treci doua vami UE. Daca mergi prin Bulgaria atentie pe centura Sofia!

Pe oriunde mergi respecta regulile de circulatie! De radare nu scapi nicaieri daca alergi prea tare! Cat despre detector, eu zic sa uiti de el, mai ales ca in Grecia este interzis prin lege!

Drum bun!
Dacia Berlina 1310 Li 2003 ODO - 70.000 km (14 ianuarie 2009); 75.000 km (24 septembrie 2009); 80.000 km (aprilie 2010)

Kia Pro Cee'd Black Pearl 1.4 GSL Best 2008
ODO:
- 13.06.2008 - 6 km (la livrare)
- 23.10.2008 - 10.000 km
- 21.02.2009 - 15.000 km
- 22.08.2009 - 20.000 km
- 12.02.2010 - 30.000 km

JURNAL DE BORD
cel mai indepartat punct atins - Saint Tropez (Franta, 2008), 2.302 km fata de Bucuresti

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Post by par »

Salut,
Si eu plec din Cluj spre Grecia la inceputul lui iulie, in Sithonia ...

Pentru Serbia si Macedonia trebuie sa ai carte verde care te costa 60 de dolari (adica aprox 40 euroi). Daca vrei si CASCO pentru ele mai trebuie vreo 15 euro (Generali la care am CASCO nu acopera tarile astea 2).
In Serbia si Macedonia se platesc autostrazile vreo 23 de euro.

Esti sigur ca-s 300 km diferenta intre trasee? Eu am vazut ca ar fi numai vreo 100 km (pina in Sithonia dar depinde si de trasee).

Detinerea detectorului de radar in Grecia este infractiune.

Nu ai nici o treaba cu Kosovo.

De drumuri se zice ca sunt bune ori pe unde ai merge.
Poate daca mergi pe la bulgari ai avea un avantaj ca ai putea sa dormi o noapte in Romania inainte de granitza ca sa nu conduci non stop.

Check these out:

http://www.reno.ro/Spre-Grecia-prin-Ser ... ntry982811

http://www.iturism.ro/forum/index.php?showtopic=644

Bafta
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Tot la inceputul lui iulie o sa merg si eu spre Creta tot prin Serbia - Macedonia. Am mai fost pe ruta asta spre Grecia cu vreo 7 ani in urma dar cu autocarul. Drumul e bun, se merge repede (in limitele legii) dar e (era) plin de radare.
Despre Carte Verde parerile sunt impartite. Eu am bifate si aceste tari in RCA, asa ca n-am de g?nd sa-mi fac alta Carte Verde.
cee'd EX+ 1.6 DSL

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

pogo wrote:Despre Carte Verde parerile sunt impartite. Eu am bifate si aceste tari in RCA, asa ca n-am de g?nd sa-mi fac alta Carte Verde.
Fii foarte atent cu cartea verde, tarile in care ai voie sa mergi folosindu-te de ea sunt doar cele din UE. Multe firme de asigurari bifeaza mai multe tari decat normal, asta fiind o infractiune, dar atrag mai multi clienti cu metoda asta.

Nu o spun in nume de rau dar multi au avut parte de intamplari neplacute din cauza asta.

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Eu am RCA + Casco la Omniasig.
Citat de website-ul lor:

Code: Select all

RCA este reglementata de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, anual, prin norme. Polita RCA (include si documentul Carte Verde) este valabila at?t pe teritoriul Rom?niei c?t si ?n statele membre ale Spatiului Economic European.
Omniasig acorda suplimentar si gratuit extinderea asigurarii RCA pentru ?nca 12 state: Moldova, Ucraina, Turcia, Israel, Bosnia si Hertegovina, Albania, Belarus, Maroc, Iran, Macedonia, Serbia si Muntenegru, Tunisia.
cee'd EX+ 1.6 DSL

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

Eu am sunat la ei ...la omniasig (caci si eu am prin ei) si mi-au spus ca sunt incluse si aceste tari si sa merg fara plrobleme ... mai mult pe cartea verde nu am taiata nici o tara. La casco nu ma gandesc ... nu stiu daca merita facut. Legat de taxele de autostrada depinde pe unde intri pe autostrada. Eu ma gandesc sa merg pe la drobeta turnuseverin si sa intru pe autostrada pe la nis. De acolo si pana dincolo de salonic autostrada cica ar costa ~ 12 Eu.
Iar de dormit ... nu vreau sa dorm. Suntem 2 soferi in masina si nu o sa fie pb de oboseala.
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Pe ce ruta o sa mergi Cluj - Drobeta?
cee'd EX+ 1.6 DSL

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

Cluj - Alba Iulia - Sebes - Deva - Targu Jiu - Motru - Drobeta ... caci am auzit ca daca mergi pe la Deva - Caransebesh ii dezastru drumu .. si merita sa ocolesti cateva zeci de km da macar castigi timp .. si nu iti mananci nervii.
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Deva-Caransebes este un drum bun....nu e dezastru...am fost in luna mai pe acolo si pot sa spun ca nu am intilnit probleme.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

mihai.ciornei
Posts: 114
Joined: 11 Jul 2007, 21:12
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Post by mihai.ciornei »

Da? kul. Si de la Caransebesh in jos tot bun ii? (se poate sa fiu si dezinformat)
*****
Cee'd 1.4 BEST Piston grey
this is it: http://mishmages.blogspot.com/2007/11/my-ceed.html
*****

Post Reply

Return to “Cafenea”