Camere foto

De toate pentru toţi
NoKs
Posts: 56
Joined: 04 Oct 2007, 17:26
Auto:
Location: CONSTANTA

Camere foto

Post by NoKs »

nu sorin :) in general folosesc aparatul pe P (programed auto) este un semi auto, setez la el doar iso, puterea blitului, tipul de focalizare, compensarea de expunere si ce punct de focalizare, ti-am zis ca nu sunt expert deoarece nu-l folosesc pe auto cum presupui tu :P las aparatul sa-si faca treaba ca nu degeaba am dat atatia bani pe el. referitor la poza cu valurile marii sa stii ca era chiar pe iso 200 fara blitz, compensarea expunerii pe -0.3 si din setari culoare/contrast am dat parca sharpness la maxim, cea cu papadia noaptea are modul de fotografiere de noapte care-ti face cu blit exact in momentul in care se ridica ....... cortina sau cum ai zice si timpul de expunere si iris-ul si-l calculeaza singur eu am pus doar iso 800 si a iesit poza, am incercat si in 1600 dar era prea zgomotoasa, iar cealalta din mamaia intradevar a trebuit sa stau 5 minute sa fac poza deoarece acolo nu traducea bine lumina si iesea de-amboulea poza. acolo am folosit manual. pun acolo poze cu cee'd? :P am facut niste poze cand era nu stiu ce caravana in constanta.
VISEZ LA SAMANTA KIA :D

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

aparate foto

Post by tcapote »

@NoKs:
tot respectul! foarte bune pozele...
este urmatorul meu vis dupa mai multe altele, pana la el...
Photo extra information Taken with a digital camera NIKON D40
Taken on 2007:06:18 19:59:18
Exposure: 0.040s (1/25)
Focal Length: 45.00mm
F/Stop: f/5.300
ISO Speed: ISO200
Exposure Bias: 0 EV
No flash

de asemenea, LENTILA de foarte buna calitate si, intr-adevar, megapixelii multi, multi, precum si calitatea ccd-ului ca si a mecanicii fine deosebite fac diferenta intre lucrurile obisnuite si un DSLR...

pentru ceilalti dintre noi cu camere compacte: din proprie experienta (canon s2is) va spun ca nu totul este scula cu care se iau cadrele, cat si priceperea/experienta de a seta optim toti parametrii pentru subiectul de fotografiat... sigur ca intr-un final glorios, te ajuta si scula daca chiar nu te pricepi deloc la foto... dar prea putin...
eu, cel putin, mi-am cam prins urechile in manualul s2is-ului, daramite la D40...

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

pai asta am zis si eu, ochiu' face sa merite scula. altfel degeaba ca tot nu zice nimic poza.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

NoKs
Posts: 56
Joined: 04 Oct 2007, 17:26
Auto:
Location: CONSTANTA

Camere foto

Post by NoKs »

:oops: va multumesc, va multumesc :D (sa nu mi se urce la cap :P ) dar tcapote? cum de ai vazut proprietatile imaginii ca din panoramio daca salvez imaginea nu-mi spune nimic in proprietati. :?: si referitor la manual..... :P nici eu nu l-am citit pe tot dar asta nu pentru ca nu intelegeam nimic ci pentru ca nu mai avea rost, m-am familiarizat cu aparatul. referitor la aparate de fotografiat (revin) sa nu credeti ca daca aveti un DSLR sunteti cei mai tari in fotografie si totul este ca-n RAI. pe langa faptul ca-ti ofera marele avantaj ca este un aparat "profesionist" mai are si marele dezavantaj (si problema asta este foarte cunoscuta) ca nu este bine izolat interiorul de exterior, nu ca este prost capsulat dar se intampla sa intre praf in el. E praful asta se aseaza pe senzor (cmos/ccd) sau mai precis nu pe senzor ci pe low pass filter si daca ai tupeul sa-l stergi te bagi daca nu tre sa te duci la un atelier specializat care drept sa spun al gasesti foarte greu. asa ca m-am ciocnit si eu de problema asta si am avut tupeul sa-mi bag nasul in el. dupa multe cautari pe net am hotarat sa-mi cumpar de la f64 un kit de curatare care includea si acea renumita pompa care se foloseste la suflatul prafului de pe low pass filter. de cele mai multe dati face treaba dar se mai intampla sa mai ramana cate ceva care tot deranjeaza in poza . aici intervine PARTEA CEA MAI DELICATA adica contactul direct pe sticla :( am mai facut o comanda la f64 de niste spatule speciale si solutia de curatat senzori. toate bune si frumoase, dupa prima curatare a functionat, sa sters foarte bine. dar dupa cateva luni dupa ce am mai fost si pe la plaja, s-au depus din nou particule de praf. e cand am executat miscarea cu stersul am realizat ca defapt nu era o particula de praf ci un graunte de nisip :evil: :evil: :evil: realizati ce sa intamplat atunci? sa zgariat low pass filter-ul :( am crezut ca o sa lesin. insfarsit dupa mai multe teste am observat ca nu se vede acea zgarietura in poza decat daca deschiderea irisului este mai mare (mica de fapt ) de f11. m-am obisnuit cu aceasta problema si am invatat sa fac poze fara sa-mi afecteze calitatea pozei acea problema. m-am interesat in momentul respectiv de o reparatie, nu se putea face nimic in tara si am gasit ceva in ungaria care ma costa 300$. am zis ca nu are rost sa cheltui atatia bani pe chestia asta. dar mai nou nikon a venit oficial si-n romania asa ca probabil o sa ma coste mai putin reparatia. in afara de aceasta mare problema cu dslr-urile mai trebuie sa va ganditi si la faptul ca tre sa va mai cumparati si alte lentile, un blitz extern iar asta inseamna alti bani. este un hobi foarte scump daca nu intentionezi sa scoti bani din asta, pe mine ma costat pana acum 2300 ron si o sa ma mai coste inca 2500ron un obiectiv nikon 18-200mm vr + un blitz exterior. asa ca trageti singuri concluzia :lol: tot mai bun este un aparat compact :lol: m-am convins si eu de lucrul asta :wink:
VISEZ LA SAMANTA KIA :D

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

accesati forumurile care au ca domeniu fotografia. Acolo sunt si informatii despre aparate foto si obiective (in cazul slr sau dslr-urilor).
de ex: www.foto-magazin.ro/forum , dati un search si gasiti o groaza de informatie.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

NoKs
Posts: 56
Joined: 04 Oct 2007, 17:26
Auto:
Location: CONSTANTA

Camere foto

Post by NoKs »

apachioara nu incercam sa le dau un sfat referitor la aparate foto pur si simplu discutam discutii :roll: nu ma dau profesionist si nici nu incerc sa par. vorbeam si noi de aparate foto, e ok asa? :wink:
VISEZ LA SAMANTA KIA :D

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

multumim apachioara, dar daca ne bagam acolo suntem la genunchiu broastei... de fapt cam acolo mai ma culturalizez si eu din cand in cand :lol:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

nicio problema... am stat si-am citit 1/2 de an forumul ala... acu s-a cam schimbat si ala... intr-o vreme primeai sfaturi pertinente... acu... n-as zice ca e ca altadata..
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

pentru un aparat de familie / vacanta, puteti sa va uitati si al fujifilm, seria F. Fac poze clare si la iso 800, ceea ce la alte aparate nu prea reuseste. Si nu sunt f scumpe 5-6 mil

PS: eu am f20, f31 este varful din cate stiu, dar nu se gaseste in RO.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

Post Reply

Return to “Cafenea”