De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

De toate pentru toţi
bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by bogdan-alin »

De ce toti cred ca exista doar aceste 3 masini?
De ce intorc capu ca nebunii cand vad una din aceste masini...cand mult mai rapida este o toyota supra....sau mult mai frumoasa o Mazda RX-8.
Nu inteleg de ce ai vrea sa dai o gramada de bani pe un BMW 3.0d ... cand poti f bine sa iti cumperi un type-r 2004-2005 la jumatate de pret si sa te dai cu masina la 8000rpm.

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by chubby »

pai nu stii?? ce face neamtzu face neamtzu =)) si daca e bemveu e bemveu :)) cotet din 99 pisicutza, M3, numai 50k KM, adusa ca noua din germanica de la baba din garaj, se ducea duminica la biserica si vinerea la piata :))

parca n-am stii la banii astia altfel te vede lumea intr-un bmw :)) valabil si pentru celelalte 2 marci
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by thor29b »

COCALARII "stie" de ce.
Image
Si OPELU e masina de masina!
Last edited by thor29b on 14 Sep 2009, 11:50, edited 1 time in total.
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by chubby »

exact
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by Razvan_G »

Fiindca intr-un BMW pari ceea ce nu esti. Mai nou, cei "elevati" isi schimba si suportii de numere sa nu mai scrie Auto Haus ci sa scrie cel de la dealerul local. :lol:

Dar oare, printre noi pe aici, nu-i nimeni care sa se gandeasca cum ar fi fost daca in loc de 12-13k pe o Kia Cee'd luam un Seria 3 sau Audi A4 (2006)... :) N-as baga mana in foc...
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by Bogdan »

bogdan-alin wrote:De ce toti cred ca exista doar aceste 3 masini?
De ce intorc capu ca nebunii cand vad una din aceste masini...cand mult mai rapida este o toyota supra....sau mult mai frumoasa o Mazda RX-8.
Nu inteleg de ce ai vrea sa dai o gramada de bani pe un BMW 3.0d ... cand poti f bine sa iti cumperi un type-r 2004-2005 la jumatate de pret si sa te dai cu masina la 8000rpm.
Comparatia ta este una deloc fericita!!

Hai sa iti zic de ce as dau eu o "gramada" de bani pe un bmw 3.0, sa luam un seria 3, ca e mai apropiat in clasa de typeR-ul de care zici tu!
Poate ca m-am saturat de 8000 de ture, de facut liniute, de mers la curse, de rupt spatele prin gropile tarii, dar in acelasi timp vreau o masina puternica, luxoasa, performanta si sa mai si consume putin...

Confortul acelui type r de care zici tu este 0, AC-ul este optional si multe altele, insa e o masina sportiva ...

Totul tine de gusturi, nevoi si posibilitati, exceptie facand cei care isi iau masini doar sa dea bine printre vecini, sau isi iau masini pe care nu le pot intretine de niciun fel, doar sa aiba si ei o masina(si aici sunt multi, indiferent de marca masinii pe care o detin)

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by bogdan-alin »

Ok! Dar......crezi ca intre Honda Acord si Seria 3 este f mare diferenta (in afara de pret )
Sa nu uitam totusi ca exista si Lexus...o masina peste Bmw la confort...parerea mea.
am pus acest Post...deoarece am un f bun prieten care a strans si el 7000-8000 E si vrea sa isi cumpere si el o masina! BMW bineinteles. Ma tot chinui sa il fac sa inteleaga ca la banii aia poate sa cumpere o masina mult mai buna si mai noua...decat un BMW cu nu stiu cati kilometri. Am gasit aman2 pe mai multe siteuri si dupa multe telefoane...Volvo S60 , Saab 9-3 , un Avensis foarte frumos!
Adica ce nu inteleg eu este ca....romanul nostru vede la vecinu ca a achizitionat un Bmw , Audi ..... uite ce masina a cumparat ala...ii merge bine....dinasta imi doresc si eu...de ce sa dau 30.000 poate chiar mai mult...cand pot sa cumpar o masina la fel de buna la un pret mai bun...de ce trebuie sa avem numai Bmw pe strada...apare acuma un S500 la vreo 100mii...dupa 4 luni apare LS500 la 150mii....ce naiba are ala diferit fata de cel precedent de e cu 50mii mai scump???
@Bogdan...stiu ca ai Citroen daca nu ma insel....de ce nu preferi un C6??? Ti se pare mai bun BMW si mai confortabil decat C6?

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by Bogdan »

Pai tu nu ai dat toate datele problemei..sa inteleg ca acest topic a inceput de la prietenul tau care are 7-8000 si vrea sa cumpere un "junghi" de BMW

In cazul asta da, n-as lua niciodata asa ceva, insa daca am bani si imi permit oricand as opta pentru Mercedes in primul rand si apoi BMW si Audi!

Referitor la intrebarea ta legata de C6...! Mi l-as lua, daca mai am in garaj cel putin un Seria 5 sau un E, si sunt pasionat tare de Citroen..altfel nu!
E o masina aparte, o masina rara, o masina extrem de confortabila, insa foarte scumpa, si datorita faptului ca stiu ce inseamna Citroen in Romania, nu mi-as lua asa ceva daca as avea acum 50 000 EUR de aruncat pe niste fiare!

Un BMW nu este mai confortabil decat un C6, insa un A6 sau un E, se apropie cu brio de confortul C6-lui, bineinteles toate cu suspensie adaptive. Airmaticul de la Mercedes, se apropie chiar bine de C6, deci in situatia asta, la aceiasi bani, de ce as lua un Citroen, care a incercat el sa intre in segmentul premium, insa s-a rezumat doar la cunoscatori si pasionati???

Un tigan, un cocalar, un combinator, un bisnitar, normal ca nu si-ar lua niciodata C6, pentru ca e doar un Citroen, chiar daca el in sinea lui nu stie ca C6-le ala face pipi pe un seria 5 cand vine vorba de confort...Aici sunt multe de vorbit si povestit, si multi catalogheaza posesorii de Mercedes/BMW sau Audi total aiurea, ii baga pe toti in aceiasi oala cu categoriile descrise de mine mai sus!

Cu riscul de a ma repeta, pentru mine e clar, am bani si imi permit sa achizitionez/intretin, o masina cat mai apropiata de nevoile mele(acum in momentul de fata ar fi A6). Ca in banii de A6 sunt poate alte 10 posibilitati mai ieftine mai bune, sau mai putin bune, asta da poate fi foarte adevarat, dar de ce sa nu iei ceva ce iti place si iti doresti??!?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by Ogy »

Cred ca batalia nu este corecta (desi ca si "spatiu interior" da) intre seria 5 si C6. C6 cred ca vrea sa fie in clasa cu seria 7 si acolo....
Lexus is220 (il cunosc foarte bine) la cum arata credeam ca se bate in liga cu seria 5, de fapt el este in liga cu seria 3....
Pe unde merg aud mercedes. Pe mine ma inebuneste mai repede linia unui bmw sau a unui audi decat mercedes.
@bogdan-alin din ce ai expus acolo eu as alege saab-ul. :)

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by bogdan-alin »

Saab-ul , Volvo sunt masini mult mai bune decat o caruta de Audi sau Bmw cu kilometri peste cap de nu stiu cate ori...Lexus Is220 este o masina incredibil de confortabila...de silentioasa...si f luxoasa...la un pret f bun comparativ cu restu!
Am citit undeva pe net nu mai stiu pe ce site...o sa inceapa sa deschida cel putin cate 1 service in orasele importante ale Romaniei, deci incet incet se rezolva si problema asta la ei(orikum sunt toyota destule)
Impresia mea este alta...sunt destul de multi care isi cumpara Bmw-Mertzan pt simplu motiv ca vede cum coboara nu stiu ce Gutza din S500 , vede nu jtiu ce baiat din vitan ca se urca in Septar....il vede pe Vasile in fata blocului cu A8, sunt o mie de exemple de genu asta , de Q7 nu mai vorbesc...daca este si Alb cu atat mai bine.
Cu banii care dau baietii pe masinile astea....prefer oricand sa cumpar un Lexus sau Jaguar...

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by Bogdan »

deci inseamna ca tu esti mai exclusivist de vrei lexus sau Jaguar...

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by bogdan-alin »

nu neaparat ca sunt mai exclusivist!
pentru mine masinile nu inseamna doar Bmw si Mertz!
prefer altceva mai bun la acelasi pret sau poate chiar mai mic!

User avatar
radoy
green piranha
Posts: 187
Joined: 23 Nov 2008, 23:24
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by radoy »

ce imi vine mie in minte cand ma gandesc la cele 3 marci?
BMW-cocalari
Audi-tarani
Mercedes-manelisti
desigur ca imaginea acestor marci este stricata de catre cele 3 categorii de "oameni" pe care i-am enumerat mai sus
foarte multa lume isi achizitioneaza aceste masini fara sa se gandeasca daca si le pot permite...am cunoscut cateva persoane care stateau ba in chirie ba in garsoniera dar in fata blocului aveau o masina peste 30k euro..foarte multi traiesc cu impresia ca daca sunt vazuti intr-una din aceste masini sunt automat considerati "barosani"...."cum sa fii barosan intr-o KIA? sau Ford"


cred ca toata lumea cunoaste acest videoclip.....reprezinta romanul "realizat" in strainatate....vai dar ce audiiiiii

P.S. daca ar fi sa imi achizitionez unul dintre modelele de mai sus..as alege Mercedes pentru confortul si siguranta pe care le ofera....dar numai daca mi-as permite sa intretin masina..
VW Golf IV variant 1.9 dizăl din 2004. Tot verde :D BH 62 RBY
poze > http://picasaweb.google.com/robert1987.10/Golf4#

1) Esti pe net
2) Esti pe clubkia.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi :D

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by bogdan-alin »

pana la urma am reusit sa il fac pe prietenul meu sa renunte la ideea de a achizitiona un "minunat" BMW si a reusit sa puna mana pe un "JAF". Volvo s60 din 2003 , Negru , 2.5 D 163 cp ...full ( la navigatie ii lipseste Cd..dar nu e o problema asta ) pielea de pe scaune arata foarte bine , kilometri 89.440 cu cartea de la service , cumparata din romania , reviziile facute toate la service volvo baneasa! Pret 8400 E!

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: De ce numai BMW , AUDI si MERCEDES?

Post by bumblebee »

Sincer si pt mine marcile astea 3 au o imagine nu tocmai buna.
Dar un BMW il vad oricand superior unui Volvo (ma refer evident la modele concurente direct)
Kia Cee'd 1.4 best

Post Reply

Return to “Cafenea”