Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

De toate pentru toţi

Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Intodeauna (valabil pentru iesiri pe distante mai mari de 10 KM)
8
7%
Deseori (peste 75% dintre iesirile cu masina)
16
13%
Rareori (intre 50% si 75% dintre iesirile cu masina)
32
26%
Aproape niciodata (intre 10% si 25% dintre iesirile cu masina)
38
31%
Niciodata (intre 1% si 10% dintre iesirile cu masina)
9
7%
Absolut niciodata (n-am masina si folosesc transportul in comun)
1
1%
Doar cand ma grabesc (valabil pentru urgente medicale)
7
6%
Doar la orele de varf (valabil in cazul ambuteiajelor de peste 2 h)
5
4%
Nu stiu (nu cunosc Regulamentul - vezi "lotul Pitesti")
5
4%
 
Total votes: 121

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by andreea »

Am votat Rareori dar daca ma gandesc mai bine cred ca e ceva de genu " cam des". O calc pe galben, o iau pe linia de tramvai, fortez prioritatea, de viteza nu mai zic... ce sa mai, daca ai fi 100% corect ai ajunge acasa cu 1/2 ora mai tarziu... Eu sunt de parere ca e bine sa stii ce faci cand incalci o regula, ca daca nu esti stapan pe ce faci cand incalci regula, risti in afara de puncte sau permis si un accident. Ce e mai nasol e ca, daca ai incalcat-o odata, o incalci mereu, mie mi-a trebuit mult pana sa o iau pe linia de tramvai, acu', daca e aglomeratie, nu ma mai dau jos de pe ea.
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by crispisu »

Explicati-mi si mie care e faza cu linia de tramvai? din cate stiu eu, este regulamentar sa circuli pe linia de tramvai (atunci cand sunt max 2 benzi pe sens) cu conditia sa lasi libera calea tramvaiului, atunci cand acesta vine.

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by andreea »

Eu ziceam de atunci cand nu ai voie. Spre exemplu pe Stefan cel Mare, pe Mihai Bravu, sa nu mai zic la foisorul de foc, unde deseori toata lumea merge pe linia de tramvai pe contrasens....
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by crispisu »

a, ok...pt ca am vazut chestia asta la multa lume.
pt cei care au dubii: Art. 103 Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Bogdanescu78
Posts: 46
Joined: 17 Jan 2008, 00:54
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Bogdanescu78 »

Sper sa nu ma "blagosloveasca" lumea insa, la ce infrastructura rutiera este in Romania, consider ca majoritatea ar trebui sa voteze cel putin "Deseori (peste 75% dintre iesirile cu masina)". Daca e sa iei Codul Rutier ad literam, e aproape imposibil sa nu incalci vreo Regula de circulatie la un drum mai mare de 10 Km. De exemplu:
- cati dintre noi "revin pe prima banda ori de cîte ori acest lucru este posibil" atunci "cînd circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens"? asta tot regula de circulatie se cheama si poate ca unii o desconsidera;
- cati nu depasesc limita de viteza legala pe un sector de drum?
- cati pastreaza o distanta suficienta fata de vehicul care circula în fata lor, pentru evitarea coliziunii?
- pe subiectul "manevra de schimbare a directiei de mers" se poate discuta o gramada ... :wink:
- etc
Probabil cei care au votat sub 75% au luat in considerare doar contraventiile si infractiunile mai des intalnite, gen: radar, incalcarea liniei continue, trecerea intersectiei pe culoarea rosie, etc.
Va rog sa recititi Lista tuturor contraventiilor (http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_ ... nala_2.php) si apoi ... poate ... nu ma veti "blagoslovi" (eu unul tocmai mi le-am reamintit) :).

Drum bun si fara probleme!!!
KIA Cee'd 1.4 GSL LX MT + ceva optionale, DAKAR YELLOW

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by crispisu »

Ai dreptate Bogdanescu78...exact asa gandesc si eu...pai numai depasirea vitezei legale (nu prea vad pe drumurile din buc, cel putin, masini care sa respecte limitarea de viteza impusa de semne pe anumite sectoare de drum) daca o socotim si deja incalc regulile. unde mai pui, mersul intre benzi care se practica la greu in buc, inexistenta semnalizatoarelor la unele marci de masini (cred ca nu sunt doatate din fabrica cu asa ceva...), depasirea pe linia continua, depasirea pe trecerea de pietoni...chiar nu are sens sa le enumar...am zis doar ce mi-a venit acum in minte :)
parerea mea este ca procentajul celor care incalca regulile DES este ffff mare.

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by andreea »

Apropo de distanta regluamentara, azi dimineata am scapat ca prin urechile acului. Un nenea cu o masina mare (duba) care merge f aproape de fundul meu la trecerea de pietoni era sa intre in mine. Noroc am avut ca pietonu' s-a prins si a dat inapoi, asa am putut si eu sa iau piciorul de pe frana ca altfel "nenea" cu pricina intra in mine si eu inevitabil in pieton.
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by crispisu »

:( urata faza

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Cristi H »

Cred ca in loc de "intotdeauna" trebuia scris "zilnic" :lol: !
Nu-s baiat rau, dar in fiecare seara cand plec spre casa tai linia continua spre oras, ca altfel bag 2 km pana unde pot intoarce regulamentar :lol: :lol: :lol: !
In rest:
- sunt cuminte la linia continua, ca am ramas fara permis de 2 ori acum vreo 10 ani, ca a avut militianul "martor" :evil:
- semnalizez cand depasesc/schimb banda/opresc etc
- nu dau blitz-uri si nu claxonez incepatorii/femeile/copii/pietonii/ (politia/salvarea) :lol: , dar ma irita bizonii :evil:
dar am piciorul drept foarte greu :lol: :lol: :lol: ! Am scapat la limita de 15 pct pt viteza!
Nu ma mandresc cu asta ! [-X
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by lnvisible »

Cristi H wrote:Cred ca in loc de "intotdeauna" trebuia scris "zilnic" :lol: !
Nu-s baiat rau, dar in fiecare seara cand plec spre casa tai linia continua spre oras, ca altfel bag 2 km pana unde pot intoarce regulamentar :lol: :lol: :lol: !
[-X
Poate vrei sa te mai gandesti la asta. Acum nu multa vreme mi-am vazut un prieten mort din cauza asta ... ca n-a mai mers 2 km sa intoarca pe unde era voie, a vrut sa taie linia continua si a intrat un motociclist in el. Motociclistul avea pasager si era cel mai probabil in depasire, mergea cu viteza mare (dupa impact motorul era in treapta a 6). S-au intalnit 2 greseli si rezultatul a fost tragic pentru toti: descarcerare, motociclistul si pasagerul peste tipul asta in masina, morti toti 3 ...
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by ady85btz »

Eu sunt intre "äproape niciodata" si "Doar cand ma grabesc" :D
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Player7
Posts: 65
Joined: 24 Oct 2007, 12:20
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Player7 »

Ma mai incadrez cand e aglomerat pe alta banda de circulatie pentru a pleca mai repede de la stop. Daaaar, asta doar daca stiu ca nu incurc pe altcineva(ex. ma incadrez pentru la dreapta desi vreau inainte pentru ca banda e goala, e rosu si stiu ca urmeaza verde pentru in fata)
Despre viteza insa e alta discutie. Nu sunt genul care o calca, dar la drum lung prin localitati am cam 70 daca e liber drumul. :o :o
Kia cee'd SW LX BEST 1.4 GSL Kompass Blue
Plecat din Zilina:26 Oct 2007
Platit integral: 01 Nov 2007
Livrat: 14 Nov 2007

ducu22pot
Posts: 19
Joined: 04 Mar 2009, 18:00
Auto:
Location: Resita

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by ducu22pot »

Nu foarte des,dar le incalc.Uneori esti fortat de imrejurari,este imposibil in tara astasa circuli corect100%.
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT PISTON GREY
CS 22 POT
http://picasaweb.google.com/ducu22pot/P ... _GR9LDhiwE#

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by Cristi H »

lnvisible wrote:
Cristi H wrote:Cred ca in loc de "intotdeauna" trebuia scris "zilnic" :lol: !
Nu-s baiat rau, dar in fiecare seara cand plec spre casa tai linia continua spre oras, ca altfel bag 2 km pana unde pot intoarce regulamentar :lol: :lol: :lol: !
[-X
Poate vrei sa te mai gandesti la asta. Acum nu multa vreme mi-am vazut un prieten mort din cauza asta ... ca n-a mai mers 2 km sa intoarca pe unde era voie, a vrut sa taie linia continua si a intrat un motociclist in el. Motociclistul avea pasager si era cel mai probabil in depasire, mergea cu viteza mare (dupa impact motorul era in treapta a 6). S-au intalnit 2 greseli si rezultatul a fost tragic pentru toti: descarcerare, motociclistul si pasagerul peste tipul asta in masina, morti toti 3 ...
Depinde de vizibilitate :). La mine vezi 1,5 km inainte si 500 m dupa iesirea buclucasa (linie dreapta, fara "mici" curbe, vegetatie, panouri de reclama, etc) :) ! NIMENI nu a vazut logica marcajului continuu, dar exista, si asta inseamna nerespectarea regulilor de circulatie pt cei care, ca mine, "indraznesc" s-o taie spre oras.
Apropo, am mentionat ca "nu depasesc pe linia continua" :) . Asta era exceptia, si tare ma tem ca ai face la fel ! :lol:
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Cat de des incalcati regulile de circulatie ?

Post by ida01ro »

lnvisible wrote:S-au intalnit 2 greseli si rezultatul a fost tragic pentru toti: descarcerare, motociclistul si pasagerul peste tipul asta in masina, morti toti 3 ...
...nu vreau sa filozofez aiurea, dar din experienta proprie, rezultatul xcarui accident este 99,9% rezultatul unui cumul de greseli, imprejurari, etc. care fiecare se aduna si conduc la rezultat ...(i.e. ala nu a facut, celalat nu a vazut, conditiile mediului erau asa si asa)

ultimul accident investigat a fost ca urmare a 4 greseli in serie, facute de diferite persoane F.experimentate !! :(
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Cafenea”