Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Considerati necesar un demers la importator?

da
179
96%
nu
7
4%
 
Total votes: 186

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Cum facem service-urile sa ne lase cu piesele noastre?

Post by sender78 »

Legat de pool macar 14 zile merita sa stea deschis.
In ce priveste topicul, poate ar fi o idee buna sa il facem sa apara la rubrica Announcements si nu la simplu topic.
Daca tot avem initiativa de a face ceva, sa o facem cum trebuie de la bun inceput.

Cat despre legatura cu importatorul, as putea sa ma intalnesc cu ei live la un moment dat, cand mai am drumuri prin Bucuresti, ideea este sa stiu in numele cator persoane vorbesc.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Cum facem service-urile sa ne lase cu piesele noastre?

Post by edddie_m »

Exact ar trebui pus undeva mai vizibil.

Cum ne inscriem pe viitoarea lista? Cu CNP? Seria Masinii?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Cum facem service-urile sa ne lase cu piesele noastre?

Post by sender78 »

Sa vedem cate voturi se aduna in aceasta sapt si dupa aceea ne vom gandi si la o forma materializata a acestora.

Sa nu va suparati dar cele 2 voturi "negative" sa spunem asa, mi-au placut cel mai mult pana acum, cu alte cuvinte, noi, adica cei doi care au votat nu, vrem sa platim mai mult pentru acelasi obiect(consumabil). :wink: dragut, foarte dragut, dar respect opinia fiecaruia.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Cum facem service-urile sa ne lase cu piesele noastre?

Post by edddie_m »

sender78 wrote: Sa nu va suparati dar cele 2 voturi "negative" sa spunem asa, mi-au placut cel mai mult pana acum, cu alte cuvinte, noi, adica cei doi care au votat nu, vrem sa platim mai mult pentru acelasi obiect(consumabil). :wink: dragut, foarte dragut, dar respect opinia fiecaruia.
Eu cred ca cele 2 voturi sunt a unor dealeri sub acoperire... :lol:

La urma urmei ce vrem noi e benefic pentru toata lumea. Cei care vor sa isi aduca de acasa consumabilele vor putea face asta, iar cei care nu vor sau nu stiu ce sa caute vor putea sa le ia direct de la service ca si pana acuma.

Totusi de ce nu e pus acest poll intr-un loc mai vizibil cum este subiectul cu coloana?
Si cei care au alte modele de kia tot in aceleasi service-uri isi fac reviziile...Eu personal nu intru pe ariile cu rio, sportage etc si nici ei nu cred ca fac asta....

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum facem service-urile sa ne lase cu piesele noastre?

Post by Misu »

sunt 3 care au votat nu pana acum. curios este de ce nu isi argumenteaza pararea
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum facem service-urile sa ne lase cu piesele noastre?

Post by Ogy »

Unul dintre cei care au votat cu NU sunt eu si am sa-mi argumentez votul cand o sa am timp (sunt putin ocupat).

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Cum facem service-urile sa ne lase cu piesele noastre?

Post by tipitip »

Al doilea este al meu. Am certitudinea că este useless (nu o să poată obliga importatorul dealerul x să te primească cu uleiul tău şi să-ţi dea şi garanţie) dar nu vreau să intru în polemici, deci părerea mea este că nu este necesar. Asta e părerea mea, am dreptul să votez cf. propriei opinii, fără să deducă cineva că sunt împotrivă ca tu sau x sau y să plătiţi mai puţin la revizii? Oricum, pollul este făcut aiurea, ce, dacă votau 16 împotrivă, cei 7 care doreaţi să faceţi ceva, nu făceaţi, că pe 17 nu-i interesează? Părerea mea!

Oricum, asta puţin contează, dacă există membri care vor să iniţieze o mişcare în acest sens, există suportul nostru, dar cu siguranţă nu vom schimba structura forumului pentru asta şi nici nu-l vom umple de topicuri cu linkuri.

Întrucât o astfel de mişcare este o activitate a membrilor, locul ei este la "Întâlniri şi activităţi". Standard, important, anunţ, asta stabilim noi ulterior! Iar subiectul "Service-uri care accepta consumabilele cumparate de client" va fi aşezat în secţiunea "Service şi dealer".

Mai ţinem polul?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by MihaiM »

A facut cineva niste calcule sa vada cam ce economii se fac? Poate nici nu se merita sa vii cu propriile consumabile. Exceptand placutele care insa se exclud din discutie pt ca suntem lasati sa le aducem de acasa.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Ogy »

@edddie_m posibil ca topicul/topicurile de care vorbesti, sa fii fost moderate de mine.
Asa ca te rog sa-mi spui care si unde s-a mutat si cu siguranta iti voi raspunde (daca nu am facut-o deja).
Multumesc anticipat.
Legat de votul meu catre nu; sa zicem ca nu toti suntem la fel (si automat nu gandim din acelasi punct de vedere). Stiu ca nu asta e raspunsul pe care il asteptati dar va mai pot spune ca vreau sa votez si da si nu doar ca la nu tind mai mult (sunt mai multe argumente pentru el care tin strict de garantie). Avand in vedere ca sunt 12 de DA, si lista o sa creasca (speram sa nu creasca si la NU), nu cred ca aveti de ce sa va ingrijorati pentru un "minoritar 3" la socoteala.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by spdblue »

Ideea este interesanta insa nu stiu daca va pune presiune pe importator pentru a-l determina sa aibe o atitudine mai "domestica" fata de noi. Din pacate traim intr-o tara in care totul se face la extra pret, legislatia este permisiva si favorabila unora (mai putin noua, cei care de fapt prin ceea ce cumparam ii tinem in viata pe ei...).
Chiar sunt curios, am sa-mi dau filtru de polen jos sa vad daca are sigla Kia pe el. Din cate am vazut exista tendinte prin unele locuri de a pune si fara sigla. Chestia bizara este ca produsul in sine este acelasi, doar ca nu are pe el emblema, marca respectiva. Aceasta este de fapt o practica a constructorilor la nivel global, excluzand copiile fara licenta.
Stiu acest lucru pentru ca inclusiv din Ro. pleaca piese cu emblema marcii si fara...un paradox ce incurajeaza venituri clare, adica este ca si cum am reduce TVA-ul si am incuraja consumul, iar cresterea vanzarilor ar aduce un venit constant la buget, sigur.
Preturile sunt oricum triple, pot da un exemplu: filtru de polen acum 1 an pe factura era 126 de lei, filtru ce poate fi comandat la pretul de 40-42 lei acum in 2009. Concluzia o trage fiecare. Am votat da.
Il felicit pe @sender78 si indiferent de ce va face il admir si-l respect pentru initiativa. Totusi demersul unui om nu poate sustine demersul a 4.000 de membrii. Bafta.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by aeon »

macar sa le putem achizitiona noi direct de la importator si sa mergem cu ele in mana si cu factura de la importator...atunci ce o sa mai comenteze cei de la service, or sa fie exact piesele care la au ei dar fara adaosul celor de la service
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Avand in vedere ca deja se impart parerile pro si contra, eu propun urmatoarea abordare mai construnctiva, dupa opinia mea:

- cei interesati sa faca o economie de minim 150 ron / revizie sunt invitati sa voteze da

- cei care sunt interesati sa dea bani mai multi pentru ca asa le dicteaza constiinta, sunt invitati sa voteze nu

Nu voi intra in polemici legate de locul topicului, desi este vorba despre un forum Kia iar acest aspect intereseaza toti proprietarii nu doar pe cei care avem in "dotare", daca ma pot exprima asa, un Ceed.

Pot sa spun doar ca exista, dupa parerea mea, o mica reticenta ce se observa in mesajele postate, iar inserarea acestui topic alaturi de cele cu stegulete, tricouri, suporti numere si intalniri in Bucuresti sau Galati este discutabila.

Se putea lasa topicul la partea cu revizii ca sa nu mentionez ca era frumos si elegant sa fie putin mai "saritor" in ochii tuturor membrilor.

Acum, revenind la subiectul nostru, eu pot sa iau legatura cu importatorul, nu ar fi prima data cand o fac, si pot sa prezint situatia intr-un limbaj comun cu cei care fac parte din conducere si din departamentul lor juridic.

Pot sa o fac pentru mine, sau pentru cativa dintre voi, sau pot sa cer ceva in numele unei mici comunitati, totul depinde de voi, din acest punct de vedere.

Pentru Ogy si tipitip credeti-ma ca in ce priveste garantia, aceasta nu poate sa fie legata de un amarat de filtru de polen, dar asa cum spuneam in postul anterior, respect opinia voastra chiar daca imi pare putin mai "altfel".
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Ogy »

Eu nu m-am referit la un amarat de filtru.....eu m-am referit la garantia masinii mele.
Asa cum am zis cu 2 posturi mai devreme. Nu conteaza trei contra cund sunt 12 sau mai multi pentru. Cineva trebuie sa fie si contra. Ar fi culmea ca voi cei care militati pentru democratie sa-mi ziceti ca nu am voie. Pei cine a facut poll-ul sa bage acolo doar optiunea DA de 15 ori si fiecare alege din ele. Ce stupid suna..... :)
LE: sunt 17 pentru. Cineva (din aia 17 sau chiar toti) sa se bata cu pumnu in piept si sa faca lista. Daca sunt minoritar automat o sa ma pun pe acea lista alaturi de voi...

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

Bun si totusi cum facem pana la urma? Facem o lista cu numele fiecaruia si VIN-ul masinii?

Da serios acuma topicul asta nu se poate pune intr-un loc mai vizibil? :?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Parerea mea este ca va trebui o astfel de lista, iar optiunile ar fi:

1. o lista pe forum
2. o petitie online

Personal, recomand optiunea nr. 2
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”