Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
Post Reply

Considerati necesar un demers la importator?

da
179
96%
nu
7
4%
 
Total votes: 186

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

Nici o miscare, nimica? :?:

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Putina rabdare si voi posta demersurile efectuate, asa cum am promis.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Misu »

ne-ai facut si mai curiosi :shock:
acum serios:nu ma asteptam sa nu dea macar un raspuns chair daca el era fals, vrajeala sau orice altceva. cred ca am avut dreptate cand spuneam ca defectul cel mai mare al ceed-ului este faptul ca este vandut in romania
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by alaexus »

Referitor la raspunsul oficial kia romauto, eu am citit si carnetul de garantie si manualul si nu scrie nici unde ca, consumabilele trebuiesc cumparate de la dealer. Atentie! Piesa de origine kia nu inseamna ca trebuie sa cumpar ulei Valvoline de la kia din service sau filtrul de polen mann tot de la ei. Mai mult, referitor la filtrul de aer scrie ca "se recomanda" sa fie folosit de origine kia nu ca e obligatie. Obligatia este ca manopera sa fie facuta in service autorizat.
Atata timp cat sunt respectate specificatiile tehnice date in manual pentru consumabile nu vad cum ar putea sa ma oblige sa cumpar de exemplu ulei castrol care e de 3 ori mai scump decat oricare altul.

Eu ma jur ca uleiul pus la ultima revizie nu era fabricat de kia ci era Valvoline!
Adica eu zic sa nu ne lasam pacaliti de vorbele dealer-ilor: piesa de origine nu este egal [-X cu piesa cumparata de la dealer!
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

Dealerul face niste marlanii de numa numa...

Cumpara ulei la butoaie de tabla( naiba stie ce ulei e acolo), il pun in recipiente de Mobil spre ex si tu vezi ca iti toarna din sticla de plastic Mobil si esti multumit. Pe urma umplu sticla din nou si gata. :x

Stiu o sa ziceti ca ati luat sticla acasa ca a mai ramas ulei. Cand insa completeaza cate doar 3 litri ce fac cu sticla? Cand duceti sticla cu 1 litru ramas de la cealalata revizie luati sticla goala inapoi acasa? :idea:

Imi pare rau ca nu am facut poza la butoaiele de ulei cu sticle goale langa ele gata sa fie umplute. Eram cu mecanicul in masina si de asta nu am putut.

Plus ca la Iasi masinile KIA functioneaza numai cu ulei Mobil, la Vaslui numai cu Castrol (cica...) . Mai sa fie la orase aflate la 60 de km distanta trebuie alt tip de ulei.... #-o

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

Tot nici o veste despre pasul al II-lea? :?

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by mrs »

CEVA NOU ?
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Ogy »

Anul nou :)
Scuze de gluma.

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

E clar ca inainte de 15 ianuarie nu o sa se mai intample nimica. Acuma intrebarea e daca o sa se intample ceva in 2010....

Am mai spus-o de n ori vreti revizii ieftine, nu le mai faceti la KIA. :wink:

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

In primul rand va urez LA MULTI ANI.

Revenind la subiectul topicului, credeti-ma ca nu am stat degeaba, si sa nu uitam ca au mai fost si sarbatorile.

La sfarsitul saptamanii voi transmite detalii referitoare la continuarea demersului.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Malte »

La Multi Ani ! Asteptam cu interes.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

uwex
Posts: 2
Joined: 07 Jan 2010, 11:34
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by uwex »

edddie_m wrote:Dealerul face niste marlanii de numa numa...

Cumpara ulei la butoaie de tabla( naiba stie ce ulei e acolo), il pun in recipiente de Mobil spre ex si tu vezi ca iti toarna din sticla de plastic Mobil si esti multumit. Pe urma umplu sticla din nou si gata. :x

Stiu o sa ziceti ca ati luat sticla acasa ca a mai ramas ulei. Cand insa completeaza cate doar 3 litri ce fac cu sticla? Cand duceti sticla cu 1 litru ramas de la cealalata revizie luati sticla goala inapoi acasa? :idea:

Imi pare rau ca nu am facut poza la butoaiele de ulei cu sticle goale langa ele gata sa fie umplute. Eram cu mecanicul in masina si de asta nu am putut.

Plus ca la Iasi masinile KIA functioneaza numai cu ulei Mobil, la Vaslui numai cu Castrol (cica...) . Mai sa fie la orase aflate la 60 de km distanta trebuie alt tip de ulei.... #-o


Dealerii au contracte de finantarte cu importatorii de uleiuri.
Ei trebuie sa vinda o anumita cantitate de ulei pe luna ptr. a indeplinii contractul. In schimb ei primesc o finantare pentru scule sau elevatoare sau chiar bani. Aceste sume se ridica la citeva zeci de mii de euro.

Service-urile trebuie sa faca schimbul de ulei cu uleiul clientului daca acesta indeplineste normele (ACEA sau API) cerute de producator.

Adresati-va la
http://ec.europa.eu/solvit/site/index_ro.htm

si povestiti-le de faptul ca Kia nu accepta uleiul clientului sau alte piese. Conform GVO 1400/02 al Uniunii Europene garantia autovehicului ramine valabila chiar daca s-a facut inspectia la un service autorizat ( nu la KIA) sau au fost folosit piese din after market si nu originale.

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by edddie_m »

Sender nu ne lasa asa.... Zi-ne noile noutati...

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by sender78 »

Noutatile pe scurt: plangere transmisa catre ANPC prin care se reda situatia actuala.

Argumentele juridice sunt aceleasi cu cele transmise catre importator, iar pentru a dovedi intentia noastra de a gasi o solutie amiabila cu privire la respectarea cadrului juridic national si european am atasat si confirmarea de primire semnata de catre persoana ce reprezenta Kia RomAuto la momentul transmiterii petitiei noastre.

De asemenea, au fost anexate si copii ale celor doua mesaje email, transmise catre conducerea executiva a importatorului in incercarea de a purta un dialog civilizat. Nu este necesar sa mentionez faptul ca in curtea importatorului bunul simt era in vacanta, adica nu au transmis nici macar un raspuns banal.

Vom astepta acum raspunsul ANPC.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Boby

Re: Demersuri pt. acceptarea propriilor consumabile la revizii

Post by Boby »

Felicitari sender. Va dura cel putin 6 luni cercetarea care o vor face cei de la ANPC dar lucrurile se vor misca in sens pozitiv, cu siguranta.

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”