TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Întîlnirile clubului, activităţi (mai mult sau mai puţin organizate), pe cine am mai văzut...
User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by dbajan123 »

am fost la service ... au schimbat piesa pentru problema troncanitul la volan [scurt stanga dreapta] si supriza problema inca prezenta :shock: ... luat decizie shimbat TOATA CASETA DE DIRECTIE.

Alte probleme: cand am plecat de la service masina tragea dreapta rau ... + Volan necalibrat...intors la service socat de problema - vreau sa zic ca am luat masina de la ei si intr-o linie dreapta [cine cunoaste Str. Jandarmeriei] masina mea facea dreapta si aproape intorcea in 200 m singura - unde am vb cu un domn manager foarte amabil de la after sale, si nu numai amabil dar socant de profesionist, care mi-a dovedit ca un service nu e prost sau neprofesionist din cauza pregatiri oamenilor sau logistici ci din cauza nepasari cu, care lucreaza romani.

In fine omu asta de care zic a luat masina, el fiind la 4 ace, si a puso pe ramapa si impreuna cu aproape toti mecanici din service a inceput investigatia din care a rezultat ca intradevar anumite proceduri, care trebuiau efectuate dupa reparatiile facute de ei, nu fusesara facute.

In fine domnu acesta a luat pana al urma hotararea sa imi opreasca masina acolo, problema fiind una de directie, pana ce piesa o sa fie montata.

Luni o sa ma sune si o sa imi zica care e treba exact ... va tin la curent

P.S. am ridicat si problema amortizoarelor spate si mi-au zis ca nu au gasit nimik deosebit.

P.S.2 nu am dat numele acelui domn pentru ca nu sunt sigur ca ar dori sau nu.
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Joco »

@dbajan123 Este interesant ceea ce spui. De la inlocuirea coloanei NU se modifica geometria rotilor din fata. Poate sa se modifice pozitia volanului, daca nu s-a montat corect, dar nu are voie sa "targa" intro parte. Poate nu au facut adaptarea electronica, dar in cazul asta lipseste doar "senzatia de centru" la mersul drept si atat.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by aeon »

da...si eu am mai multe nemultumiri fata de toate problemele care au aparut la masina si sunt de acord cu voi ca nu e normal sa se intample asta la o masina noua.....am avut si acea problema cu zgomotul la trecere peste denivelari in partea fatza dar am fost la revizie si s-a remediat problema (a schimbat o banala piesa ca si o garnitura de sub volan) insa problema a reaparut acum dupa 3500 de km de la revizie si ma seaca iar zgomotul ala de unde am ajuns la concluzia ca tre sa dau muzica mai tare sa nu-l mai aud pana gasesc cei de la kia solutia remedierii aceste probleme definitive altfel vom schimba acea piesa pana iese masina din garantie si dupa la fel....cred ca cei de la kia cand au facut masina asta sau gandit ca o sa mearga lumea numai pe asfalt bun calitativ si pe macadam nu....

a 2-a mare nemultumire a mea este acel zgomot de la amortizoarele de pe spate care la fel nu au remediere inca...la ce bun masina mai sportiva daca te seaca la confort toate zgomotele provenit de la ea.....la revizie am vb cu inginerul de la service si mi-a confirmat ca nu au ce face...au schimbat amortizoarele la diverse masini si degeaba.....si el are tot o kia si mi-a spus ca cauta o alternativa la acest inconvenient (cauta sa gaseasca niste amortizoare care sa se potriveasca si sa fie pe ulei sau ceva)....am gasit si o rezolvare in gandul meu si la problema asta daca nu o sa ai suport zgomotul pana la gasirea unei solutii din parte celor autorizati...cred ca voi pune in porbagaj un sac de nisip pt ca asa cum ati remarcat si voi cu greutate in spate nu se mai aude....asadar pot spune acum dupa aproape un an de cand am masina si la apoape 19000 km ca am ales prost masina si imi pare rau...abia astept sa o achit si sa o vand din pacate...
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Aegyssus
Posts: 21
Joined: 08 Aug 2008, 14:47
Auto:
Location: Borsa, Maramures

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Aegyssus »

@Radoo
Nu esti singurul din Maramures pe care cei de la Auto Dox Baia Mare l-au pus sa plateasca.
Eu am mers prin luna August la service-ul de 15.000km si am sesizat mai multe probleme.
1. Masina trage putin stanga
2. Din partea dreapta se aude un scartait la bord
3. Frana de mana nu mai prinde decat foarte sus si nici acolo nu prinde bine

Dupa ce masina a stat la ei 45 de minute au venit si mi-au spus ca bordul nu are nimic si frana de mana prinde la fel de bine ca atunci cand am luat masina. Referitor la directie mi-au spus sa merg cu masina in Ferneziu(sper sa cunosti zona) la un alt service si sa-mi fac pe banii mei acel reglaj.

Cand am plecat de la ei din parcare nu am observat ca frana de mana este trasa, abia la calea ferata de la intrarea in oras am constatat asta.(dupa aproximativ 0,5 - 0,9 km)
Am intors masina si am mers la ei pentru a cere o explicatie pentru asta.
"RASPUNS": Frana de mana este pentru stationare nu pentru mers (raspuns dat de mecanicul sef de service domnul Tatar) si daca nu imi place cum prinde sa merg in alta parte sa rezolv problema cu frana.
Normal ca nu am vrut sa fac aceste reparatii pe buzunarul meu, motiv pentru care am apelat la cei din Cluj. (mai exact din loc. Apahida, jud. Cluj)
Am mers cu masina la Cluj, am explicat care este treaba si mi-au spus ca ei nu pot face reparatia la directie pe banii lor pe motiv ca nu am sesizat asta mai devreme. Am facut reglajul pe banii mei (aproximativ 80 RON), frana de mana au reglat-o ei fara costuri suplimentare si la bord au spus ca trebuie sa desfaca tot si sa vada de unde este problema.
Motiv pentru care am lasat bordul pentru alta data ( dim motive de timp, costurile fiind suportate de ei ).
Am luat legatura telefonic cu Kia Romania si le-am explicat care este treaba cu Auto Dox Baia-Mare.
RASPUNS DE LA KIA: o sa luam masurie necesare.
Cee`d SW 1,4 109HP echipare BEST B-80-FNO Culoare SO RED

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by spdblue »

@dbajan123 de admirat perseverenta si rabdarea pe care o ai. Din pacate inca mentalitatea romanului nu este schimbata pentru ca legile nu sunt atat de drastice.
Ia sa vedem cum ar reactiona orice angajator daca datorita incompetentei sau indiferentei manifestate fata de client ar fi nevoit sa plateasca despagubiri importante care poate l-ar duce la faliment, la pierderea clientelei etc.
Oarece probleme am avut la telescoape, am fost la service, mi-au verificat-o gratuit si mi-au demonstrat ca parametrii de functionare sunt cei normali. Este adevarat ca la frig -10, - 20 de grade uneori zgomotul produs de telescoape imi da fiori, noroc ca nu-mi da si dureri de spate sau de alt fel.
Din cele discutate cu @Joco din pacate pentru noi, la ora actuala nu avem posibisitatea sa cumparam alt tip de telescop, acesta fiind singurul potrivit ca dimensiuni pentru cee'd. Poate o alternativa ar fi sa merg la preparatorii de masini de raliu, sa-mi pierd garantia si sa scap de zgomotul produs...
Legat de garantie, producatorul este inteligent:
- prin oferta de 7 ani incurajeaza cumparatorul;
- are asigurat service-ul cel putin pentru aceasta perioada la masinile vandute;
- traim intr-o lume in care se pare ca nu putem accepta concurenta firmelor atestate si atunci nu dam aprobare cetateanului sa-si rezolve problemele acolo unde stie ca se va rezolva;
- acest impediment se regaseste in proportie de 100% in Romania.

Demersurile facute de cei care au probleme vor conduce la un moment dat (statistica este in favoarea cetateanului - mai ramane bunavointa dealerilor... ) la rechemarea unor loturi de masini pentru a le verifica si remedia neajunsurile (daca Logan a reusit dupa 3-4 ani sa-si dea seama ca trebuie sa faca acest lucru si l-a facut, sa speram ca vom avea si noi noroc).

@Aegyssus mie mi-au reglat frana la revizie fara sa-mi ceara nimic. Asa ca depinde de profesionalismul celor care lucreaza in service. Sper altadata sa am acelasi noroc si sa nu ma confrunt cu "bunavointa" mai stiu eu a cui.
Poate la intalnirile pe care le mai facem sa avem bafta sa primim vreun raspuns mai concret care sa se reflecte si in practica si sa nu ramana la nivel de teorie.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

tedy
Posts: 20
Joined: 23 Apr 2008, 18:52
Auto:
Location: Bucuresti

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by tedy »

@dbajan123 - cu oglinda retrovizoare cum ai rez? ca eu credeam ca-i din bord si cand colo, oglinda....nici la logan nu facea asa :x
1,4 Best, Pewter Beige....e KIAr adevarata..:)

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by dbajan123 »

nush cum au facut ei acolo dar nu mai vibreaza. Si cand zic ei ma refer la cei de la service
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Radoo »

@Aegyssus Nu m-au pus ei sa platesc, mi-au recomandat service-ul pt ca acolo aveau test de telescoape, inca nu am platit nimic si nici nu o sa platesc daca trebuie. Azi trebuia sa ma duc dar nu am avut timp, deoarece a trebuit sa ma ocup de alta problema in care un furnizor de servicii nu-si face treaba si ma obliga sa respect contractu pana la sfarsit. In fine alta poveste. Sper sa am timp maine sa ma duc sa vad cat costa, daca costa pana in 20 de lei poate ca o sa platesc deoarece s-a mai racit iar vremea si se aud bataile din nou, si dupa aia cu hartia voi merge la dealer. Dar si dac-l vor schimba, vine vremea calda si evident ca acela va fi bun. Voi vedea maine. Voi veni cu detalii.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Joco »

@Radoo Daca nu ai sub -5 grade nu vei constata nici o problema pe stand. Eu am facut deja acest lucru. Standul are cursa mica si
nu poate detecta fenomenul.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Radoo »

@Joco Mersi de informatie, am sa tin cont de ea. Eu m-am gandit ca daca circuland se aud totusi sunetele se vor auzi si la stand, dar daca tu zici ca ai facut deja testul, am sa ma duc totusi sa vad cam cat ar costa. La mine se aud si la 0 grade.

Aegyssus
Posts: 21
Joined: 08 Aug 2008, 14:47
Auto:
Location: Borsa, Maramures

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Aegyssus »

Radoo wrote:@Aegyssus Nu m-au pus ei sa platesc, mi-au recomandat service-ul pt ca acolo aveau test de telescoape,
Si la acel service nu se plateste?
Cee`d SW 1,4 109HP echipare BEST B-80-FNO Culoare SO RED

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Radoo »

@Aegyssus
Inca nu am fost sa vad exact despre ce e vorba, cel care face acest test era in concediu, poate au vreo intelegere cu dealer-ul, stiu eu? Dar am spus si ma mai repet daca nu au si trebuie sa platesc clar ca nu voi plati. Oricum vine vremea calda si nu voi mai avea pt ce sa ma duc. Vezi ce a scris Joco, care a facut deja testul si nimc. Asta e. Asteptam cuminti pana iarna viitoare.

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by theio1 »

Salz, as vrea sa ma bag si eu un pic. Cred ca daca nu facem ceva nu se va rezolva nimic, nu va fi nimeni civilizat cu noi, si asa cum citeam ce scria cineva mai devreme, daca taci esti luat de fraier, daca faci putin gat si te certi cu ei ti se rezolva toate problemele. Am si eu aceleasi probleme pe care le au toti, poate noi romanii avem auzul mai fin decat altii, drumurile clar sunt de departe cele mai proaste si va spun cu certitudine ca sunt de departe cele mai proaste din europa, am vazut aproape toata europa cu vechea mea masina de care eram mai multumit cand am vandut-o si avea saraca 7 ani si 180.000Km parcursi. Deosebirea dintre ea si cee'd este ca era japoneza. Asa e viata si sincer va spun ca daca vom tacea din gura nu se va rezolva nimic. Cand mi se va apropia urmatoarea revizie va voi mai scrie si va voi tine la curent cu privire la service-ul din baneasa. Eu sunt taur si taurii nu prea accepta sa fie calcati pe coada, iar eu la prima revizie m-am certat urat cu cei de la baneasa, acum la a doua vreau sa ma tina minte, iar la a treia revizie cand ma vor vedea vreau sa ma recunoasca de departe. Eu va spun o treaba si am mai scris-o pe un alt topic: scrieti tot, pe baza scrisului veti putea face plangeri oriunde. Daca problemele sunt scrise, acolo raman. Eu am sa scriu pe fisa asa cum am facut si la prima revizie si in momentul cand vine fisa la final voi cere o copie pentru ca asa voi putea arata oricui voi face plangere modul in care s-au rezolvat problemele.

Nu stati degeaba ca nu se va rezolva nimic, mai mult nervii vostrii si cred ca mai important banii vostrii vor avea de suferit. Parerea mea ca masina nu este proasta, stiam de cand am luat-o ca nu este cea mai buna, insa motivul pentru care orice lucru are garantie este tocmai acela de a rezolva probleme de conceptie, de defecte de fabricatie si asa mai departe. Despre preturi nu discutam, toate sunt mari peste tot, nu doar la Kia, asa sunt dealerii autorizati, au preturile conform monopolului pe care il au. Doar datorilta noua preturile vor scadea, ei nu le vor micsora de la ei buna-vointa niciodata.

Eu sustin schimbarea pe care doriti sa o facem si cine are nevoie de ajutorul meu il sustin cu masina pe care o voi baga in teste, are toate problemele ridicate pe acest forum, parerea mea ca toate le au, doar ca la unii vor aparea putin mai tarziu. Eu cred ca impreuna vom putea sa fim mai puternici decat dealerii pentru ca parerea mea noi suntem cei care ii platim pe ei si nu invers.
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by Radoo »

Eu sustin schimbarea pe care doriti sa o facem si cine are nevoie de ajutorul meu il sustin cu masina pe care o voi baga in teste, are toate problemele ridicate pe acest forum, parerea mea ca toate le au, doar ca la unii vor aparea putin mai tarziu.
Foarte corect. Acuma imi suna si mie oglinda. Sper sa nu am treaba si cu directia. :shock:
Eu cred ca impreuna vom putea sa fim mai puternici decat dealerii pentru ca parerea mea noi suntem cei care ii platim pe ei si nu invers.
Toata treaba s-a stins cand nici nu a inceput bine. :roll:

theio1
Posts: 77
Joined: 27 Jan 2009, 17:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TREBUIE SA FACEM O SCHIMBARE [va rog cititi si participati]

Post by theio1 »

Adica?
cee'd 1.4 cu cateva optionale :)

Post Reply

Return to “Întâlniri şi activităţi”