[Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Bucureşti
Post Reply
akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

Fratilor, mai mare rasul abia ne adunam 10 insi desi sunt sute de posturi pe topicurile cu pricina.
Si unii vor sa se extinda actiunea, pai ce puii mei sa extinda ca dupa gradul de interes exprimat aici eu nu vad o problema generala eu vad doar cateva cazuri izolate...
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by arka »

Crezi ca e usor sa vii de la sute de Km pentru o constatare? Normal era ca orice reprezentanta Kia sa fie in stare sa dea un raspuns si o rezolvare. Eu de exemplu am ales Kia, si pentru ca este reprezentanta in oras , nu sa fiu nevoit sa merg in alte orase pentru orice problema.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by dbajan123 »

pentru ca sunt multi oameni din provincie care nu pot bate atata drum pana in Bucuresti ca sa li se "descopere" ca le trancane bancheta sau alte chestii si numai suspensiile erau cele bune.

pentru ca oameni care si-au platit masina cu bani jos sau platesc rate de nu-i mai ia somnu' nu se asteptau sa fie nevoiti sa isi petreaca weekendurile prin serviceuri de unde o sa afle ca fac parte din categoria de oameni care si0au luat teapa.

Iar acuma raspuns pentru cei "multi" care gandesc chestii de genu "da ce ma alora de la MIT care vin crezi ca le pare bine?"... NU IMI PASA de aia sunt platit [iar dc nu sunt platiti dublu e teapa lor sau poate nu trebuie sa ne zica noua ca sunt platiti sa vina in ziua aia] dc nu le convin ca sunt obligati sa vina in weekend la munca sa se angajeze la Dacia unde macar nu trebuie sa repare/constate probleme la masini noi [pana in 3000 -5000km], vezi exemplu meu unde la 3000 de km a fost necesara schimbarea TOTALA a casetei de directie + acea bucsa care produce zgomotul peste treceri denivelate, bucsa care acum iar sa bulit si trebuie re-re-re-re schimbata.
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by akm »

Fac aici un mea culpa pentru ca am uitat sa precizez un lucru pe care l-am crezut evident , anume acela ca nu ma asteptam si nu am pretentia absurda, sa vina colegii de la sute de km pentru constatare dar macar cei care sunt aproape ar putea sa faca un efort.
Dar cum spunea un coleg mai inainte se pare ca ideal ar fi sa vina service ul sa ia masina de acasa sa o repare eventual noaptea pentru ca dimineata sa fie inapoi masina.

Departe de mine gandul sa iau apararea service ului (daca ar fi dupa mine i-as da afara pe toti pentru incompetenta iar la unele le-as da foc) dar ceea ce nu se intelege aici si trebuie sa recunosc ca mi-a luat si mie o vreme sa ma prind, este ca:
-nu exista o solutie universala pentru problema zgomotelor
-nu se cunoaste cauza exacta a zgomotelor
-e greu sa repari ceva ce nu poti demonstra usor ca e defect
-se cauta aceasta solutie prin incercarea service ului de a strange mai multe masini cu aceeasi problema si a gasi un numitor comun al simptomelor.
Din cate am inteles eu inlocuirea amortizoarelor cu cele h002 este una din incercarile de a rezolva problema iar primii care vor primi aceste amortizoare noi vor fi practic niste cobai.
Acum legat de partea cu weekendul in service nu convine nimanui sa fie acolo la sfarsit de saptamana dar credeti ca ar reusi sa stranga la un loc 20 de oameni care muncesc, in timpul saptamanii?

Sunt sigur ca suntem cu totii oameni inteligenti va rog sa nu fim absurzi!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ady85btz »

pacat ca cei din bucuresti care urlau pe topicul dedicat acum tac :shock: si nu vor sa vina. ca o mica paranteza: pe 12 eu am renuntat la un week-end la munte unde am pierdut si avansul pentru a veni la mit :smt012
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ionut2007 »

Ma bag si eu pe 26 Aprilie pentru zgomote suspensii spate. La fiecare plecare de pe loc se aude un clonk destul de tare si e foarte enervant, dar culmea in mers nu se aude nimik. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Tre sa trimit cuiva VIN-ul?
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by Ogy »

Lista 26 aprilie suspensii şi lumini:
1. psystem
2. andreea
3. bloggerX
4. lynette
5. ady85btz
6. MihaiM
7. akm
8. adyson1974
9. ionut2007
10. Ogy (probleme cu capul)

Foarte important.
Goliti portbagajele de lucrurile care nu aveti nevoie, lasati doar pachetul legislativ daca se poate.

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by eugeniuz2005 »

Pai da ABURELI! a spus cineva ce s-a petrecut cu masina lui daca au fost schimbate amortizoarele? La mine se aude din ce in ce mai des zgomotul ala de tabla lovind podeaua masinii. Si e CALD, din ce in ce mai cald! Ma ia groaza cand se va face iar frig. Si cand ma gandesc ca am dat caruta de bani pe ea.... uneori ma intreb daca nu cumva un Logan era mai bun? (evident intrebarea e retorica si ma priveste)
Si e interesant de ce uzina producatoare tace pentru ca (in mintea mea mai mult) se contureaza o problema care ii afecteaza pe multi. Deci uzina ar trebui sa isi puna semne de intrebare asupra proiectarii masinii. Iar daca face asa de ce nu spune nimic? ca pentru ea e mai simplu. SI MAI IEFTIN! Insa pentru noi, clientii devine stress-ant si acum nu mai spun nimanui sa isi ia Kia Cee”d ci la banii astia orice altceva... Ca bordul zdrangane... ca se aude un zgomot specific din consola fata a masinii (la trecerile de tip roata stanga sus si cea dreapta jos sau invers... chiar si la viteze de sub 10 km/h)... ca din spate uneori ai impresia ca se rupe masina in doua.... ca de la hayon zgomotele se inmultesc pe zi ce trece...ca parbrizul pare facut din plastilina si la fiecare impact (probabil si cu un carabus de mai ca e o insecta dura) se mai formeaza cate o mica zgarietura.... Explicatia ca ”asa face toate” era valabila mereu la Dacia. Aici ma asteptam la altceva. Iar cea cu starea drumurilor e iarasi una aiurea. Stiau cum sunt drumurile in RO si nu o mai comercializau daca e asa sensibila.
Iar de venit si duminica (ca maine si poimaine sunt in Bucuresti) la Bucuresti nu e o solutie... de loc! Probabil o mai tin asa o vreme si, desi e criza sau poate tocmai de aia, ma gandesc ca trebuie sa ii fac vant inainte de vreme si sa imi iau o MASINA! nu un surogat koreean facut in estul Europei.
Problema cea mai stress-anta este daca nu cumva aceste zgomote (exceptia fiind probabil cele din bord) ascund eventuale probleme grave de natura sa imi afecteze siguranta....
Oare cei care au luat variante de echipare scumpe (peste 16000 E) au aceleasi probleme? ca mi se pare tare nasol, groaznic de-a dreptul.
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by DaDiRo »

Acest topic se doreste a fi unul constructiv. Problemele pe care le are fiecare le semnaleaza in topicurile dedicate sau creaza altele noi. Cine este atat de nemultumit si se simte pacalit de masina sa scrie, la importator, pe forum, unde vrea inimioara lui, dar nu aiurea in ce topic gaseste.
Urmatorul post care nu are legatura cu inscrierea pe lista sau se abate de la subiect intr-un mod similar cu cel al domnului EUGENIUZ ... VA FI STERS!!!!

PS: Vad ca se repeta stilul pur romanesc de a crea flame-uri. Eu unul mi-am revizuit atitudinea si zic ca e mai bine sa fac altceva: sterg, editez si alte asemenea!

Spor la scris si la citit!

PS2: Pot sa incep sa dau warninguri, dar deocamdata ma abtin, sper sa nu fiu nevoit sa o fac!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by cata_ceed »

au deschis si duminica ce-i de la mit motors la service? ca as vrea si eu sa imi fac o programare la ei cu niste zgomote la bord... se auzeau de cand am luat-o acum o luna. Se aude pe piatra cubica si drum cu gropi ceva in partea stanga la bord ceva ca un cloncanit... parca ar lovi ceva e un sunet mai subtire asa se aude ca un trepidat asa...
Posesor de Kia Ceed

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by nicul »

Se pare din cate am observat ca aceasta criza nu loveste piata economica ci si intelectul oamenilor...Daca o mai tineti asa in curand vom auzi ca la intalnirea din iunie cutarelu' l-a batut pe cutarica' pt ca imparteau opinii diferite.

Revenind la masinutza noastra... si eu am schimbat a doua oara bieleta, am schimbat unitatea centrala a sist audio, si cuplajul flexibil din directie (o stelutza de cauciuc). In familie exista si un polo 1.4. Ce sa zic masina buna. A avut un amortizor rupt de la bun inceput, a mers in 3 cilindrii o vreme, i sa stricat electroventilatorul, pierde ulei din cutie de ceva vreme...Cee'd-ul este o masina de 11500 de euro si totusi unii se plang ca ar fi dat cat pe un Porsche. (atunci as fi inteles supararea). Nu vreau sa fiu rau, dar adaptati-va la conditii (nu mai luati gropile cu 50km/h luati-le cu 20, pe drumurile mai off-road mergeti usurel nu va luati dupa toti desteptii cu SUV-uri sau Dacii tip papuc, si cel mai important nu-i cereti masinii mai mult decat poate). Toti vor ca tara sa se schimbe fara sa se schimbe ei prima data. Asa ca lasati-i pe cei care chiar au probleme mari (exista la orice marca situatii de acest fel) si nu ii mai judecati aspru. Mai bine i-ati linisti cu o vorba buna decat cu o polemica si mici insulte strecurate.

ionut2007
Posts: 58
Joined: 13 Jul 2007, 22:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ionut2007 »

La ce ora ne intalnim la service Duminica?
Kia Cee'd Lx Best 1.4, Pewter Beige

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by ady85btz »

@cata_ceed: mai bine vi duminica si o sa incerce sa-ti depisteze si eventual rezolve problema ta
@ionut2007: cred ca tot la 11:00
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by tipitip »

BAD NEWS: by me!

Eu cu lista aia nu mă duc la MIT! Adică duminică pe 26 nu se va întîmpla nimic!

Pentru cei din listă care chiar doreau o rezolvare pe 26 campania va continua, rog să mă contacteze pe privat. Campania va continua individual, pentru cei din Bucureşti, doar pentru cei din listă (pentru ceilalţi care au stat după monitor, sau după perdea să vadă dacă le ia cineva maşina din faţa blocului să le schimbe amortizoarele, chiar dacă le scîrţie hayonul...îmi pare rău!). Iar provincia, nu ştiu, mulţumiţi-le celor care n-au făcut posibilă o prezenţa care să permită continuarea şi propagarea campaniei!
akm wrote:Fratilor, mai mare rasul abia ne adunam 10 insi desi sunt sute de posturi pe topicurile cu pricina.
Si unii vor sa se extinda actiunea, pai ce puii mei sa extinda ca dupa gradul de interes exprimat aici eu nu vad o problema generala eu vad doar cateva cazuri izolate...
Chiar dacă am găsit înţelegere în mai multe service-uri din ţară, nu voi putea face singur ce ar fi făcut o comunitate întreagă! Dacă nu sunt clar, dacă prezenta campanie era una de anvergură cu participare masivă, puteam cere serviceurilor din ţară să urmeze exemplul! Aşa ce exemplu să urmeze, "chemaţi-vă oamenii de acasă că poate vine vreunul de la ClubKIA.ro!". Eu n-o să mă rog de nimeni să facă asta!

Åži să mai lămuresc o chestie din seria "neuronii nu se regenerează, păstrează-i!": Mit Motors nu are program duminica deci oamenii care au venit pe 12 şi ar fi venit duminică NU SUNT PLÄ‚TIÅ¢I PENTRU ASTA! Pe 12 au venit voluntar pentru această campanie (care ar fi trebuit să fie cu ClubKIA.ro) peste 15 oameni pentru care era tot duminică şi care aveau şi familii (pe Doamna Pavel o aştepta un îngeraş de 3 ani neastîmpărat nevoie mare, ştiu sigur asta!) şi ne-au depăşit numeric! În condiţiile în care s-au anunţat 17 membri cu probleme au fost 10! Cu lista de 9 oameni anunţaţi pentru 26 din care bag mîna în foc că mai mult de 6 nu vor fi, eu nu consider normal să vină de acasă cei care au fost pe 12 (ca idee, 1 Director Marketing şi Imagine Kia Romauto, 1 Coordonator Marketing Kia Romauto, 1 Director Aftesales, 1 şef de service etc...).

Pînă una alta, statistic vorbind: PROBLEMÄ‚ NECONFIRMATÄ‚ CA FIIND COMUNÄ‚ ! Se ştia acest lucru, dar de pe forumul nostru se putea deduce altceva: 180 de oameni care votaseră că spatele crează zgomote! Aşa că am găsit deschiderea necesară reverificării problemei! Din cei 180, 40 au trimis VIN-urile, pe 12 se prezintă 10: 2 cazuri în care nu se mai aude nimic, 1 hayon vinovat, 3 bielete şi nu mai ştiu! Nici un amortizor din cîte ştiu. Deci... PROBLEMÄ‚ GENERALÄ‚ AMORTIZOARELE... să-i spunem lui mutu!

Mai era unul de spunea că nu s-a rezolvat nimic în sensul că nu s-a schimbat nici un amortizor: dacă îşi închipuie careva că pe garanţie se schimbă amortizorul dacă e de vină bieleta, are probleme declarate de Ogy în listă!

1000 de vorbe 2 bani nu fac: EU închei aici discuţia şi campania, îi las pe cei care au probleme şi nu vor să le rezolve (sau care doar pretind că le au, deci cum să te duci în service cînd n-ai nimic?) să abereze în continuare! Voi lua legătura cu cei faţă de care mă simt dator, care chiar aşteptau ziua de 26 şi care vor beneficia de eforturile COMUNE!

În măsura în consideră de cuviinţă, rog un moderator să mute topicul la Cafenea!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Probleme rezolvate] Suspensii spate + lumini de bord

Post by costelo »

tipitip, pentru a spala atata rusine ... pe 26 la MIT in curte ... ar trebui sa-ti faci harachíri [smilie=pdt_piratz_15.gif]
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Post Reply

Return to “Mit Motors International”