Unde si cum ne spalam masinile.

Spălare, ceruire, polish...
shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Unde si cum ne spalam masinile.

Post by shtirlitz »

Pana acum am spalat masina doar la spalatorii obisnuite. Acum sa deschis o spalatorie tip tunel in apropiere. Este putin mai scump, dar daca o spala in 2 min pare interesant. Ce parere aveti?
Image
Daca mai este un topic asemanator, rog moderatorii sa-l mute. merci
Image

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Eu nu as risca s ao bag in asa ceva....riscul este prea mare de a o zgaria cu nisipul acumulat in acele perii uriase.

Acum, fiecare face ce vrea cu copilul sau.


Multa bafta si SARBATORI FERICITE!!!
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Eu am fost la Tunel pe Barbul Vacarescu si n-am asa de impresionat, mai ales ca nu se usuca bine.

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Post by faneman »

Ce parere aveti de pompele cu lance cu care poti spala masina (cu presiune) fara sa o atingi.
Preturile incep de pe la 300-350 ron in selgros si pare sa merite investitia (e mai ieftin si mai placut sa-ti cureti tu masina decat sa ti-o balaceasca altii pe bani). eu vreau sa iau una in primavara; a ma avut/folosit cineva asa ceva?
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

@faneman:
Un amic are o pompa luata din metro,dar nu stiu daca este de care spui tu.
Pompa se cupleaza la robinet sau la un butoi cu apa( cel putin 30 litri),dupa ce se amorseaza se da drumul.

P.S. Eu am folosit numai spalari cu spuma+ceruire. :D
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

crisbeta2002
Posts: 56
Joined: 14 Dec 2007, 18:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by crisbeta2002 »

Eu prefer s-o spal eu :)
Posibil viitor posesor de Kia Cee'd SW

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Post by faneman »

exact la asta ma refer; si cum se spala? merita investitia sau ramane sa te incurce prin garaj...
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Post by mihaizzz »

Eu spal de obicei masina la spalatoriile obisnuite, cele cu "fara atingere", unde pretul este cam de 10 lei interior si tot atat exteriorul. aproape de fiecare data mai raman pete pe jante sau zone in care nu s-a insistat suficient, cum ar si oglinzile.

ieri am ajuns la unirea, la spalatoria de la etajul 7 al parcarii. in afara de faptul ca am avut de asteptat vreo 2 ore pana am spalat-o, am numai cuvinte de lauda despre acea spalatorie. m-a costat vreo 10 lei in plus fata de cat dadeam pana acum dar a meritat.

dupa ce mi-au spalat-o cu spuma activa, clatire, ceara, clatire, au luat-o in primire vreo 4 femei pt curatarea interiorului. au suflat si au curatat fiecare coltisor, pana si scrumiera mi-a fost golita si spalata. au dat si cu silicon, parfum, ce mai, a iesit ca noua. probabil ca data viitoare tot acolo voi merge, oricum nu o spal mai des de odata la o luna si cred ca merita.
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

O sa incerc si eu spalatoria de la Unirii.
Va recomand spalatoria Delta (e undeva pr Bd Expozitiei, langa fac RomanoAmericana vis a vis de Romexpo)
Costa 28 lei int+ext iar la ext ai spalare cu spuma, ceruire cu ceara lichida, uscare cu jet de aer etc.

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

atasez si reversul ofertei cu preturi si servicii. Ma gandeam ca daca o zgaraie costa 2 lei in plus polisharea. Apropo, cum se spala sasiul? adica o spala pe dedesupt?
Image
Image

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

@faneman:
Amicul meu e f multumit de pompa.Iti pot detalii mai multe dupa sarbatori,momentan nu este in localitate.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Post by faneman »

multumesc, astept detalii, vreau sa cumpar o asemenea pompa si chiar sunt intertesat de avantaje/dezavantaje
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Ok,dupa data de 3 ianuarie.Pana atunci:
Sarbatari fericite !!! :D
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

shtirlitz wrote:atasez si reversul ofertei cu preturi si servicii. Ma gandeam ca daca o zgaraie costa 2 lei in plus polisharea. Apropo, cum se spala sasiul? adica o spala pe dedesupt?
Image
Probabil o pun pe o rampa si dedesubt vin cu furtunul cu presiune.
Cat despre polishare eu va recomand sa nu va duceti ori unde scrie `polish`
E o operatiune nu complicata, dar nu toti cei care zic ca fac polish chiar stiu sa faca si fac rau.
Iar o polishare care e inclusa in programul de spalat cu siguranta nu suna bine.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

cea mai meseriasa spalatorie pe care am vazut-o eu era in anii '80 la garajul ont carpati. avea perii speciale pentru roti, jeturi din podea, etc. si mai erau in permanenta cativa baieti pe acolo, care se bagau pe sub masina, mai luau la mana geamuri, oglinzi, etc. stateam in microbuz si era o placere!
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

Post Reply

Return to “Întreţinere”