Unde si cum ne spalam masinile.

Spălare, ceruire, polish...
yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Din cate am citit acolo, nu e indicata pentru bucati de noroi, dar principiul "ud pe ud" mi se pare corect.

Eu n-am ajuns sa am bucati de noroi pe masina decat foarte rar, si atunci doar cu jet de apa le-am luat, dar... cred ca e ok sa incerc sa vad cu ochii mei cum actioneaza... normal, prima data voi da dupa ce spal masina :D
oricum, pana ajung acasa e deja plina de bucatele de "aer curat" bucurestean, dar tot o sa vreau sa vad luciul de care spun baietii!

Si din filmulet, totul pare ok, dar... nu vreau sa cred pana nu verific ;)
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Astazi a ajuns kitul la mine! Uimitor cat de repede s-au miscat baietii!

Daca nu era furtuna asta de afara il si testam sa-i vad eficacitatea! Dar l-am testat pe faianta din bucatarie si pe geam... macar pentru asta si tot a meritat banii :D
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Cat te-a costat in final? si de la cine l-ai comandat ?
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

L-am comandat de pe site de la ei direct www.111.ro

Au un formular de comanda si se misca repede. Pe 6 mai seara l-am comandat si pe 8 la pranz a ajuns la mine. Kitul contine 6 recipiente de 500 ml si 12 lavete (fiecare sticla cu 2 lavete) si a costat 245 RON.
Aproape 41 lei fiecare sticla cu lavetele aferente.

Inca nu l-am testat pe masina si dupa cum ploua cred ca nici azi nu apuc ;)
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

din ce zic ei pe site poti sa faci mult mai multe decat doar sa speli masina:

"In curatania casnica, pe suprafete netede: geamuri si oglinzi, usi, tablouri, mobilier, aparatura de bucatarie (chiuvete, plite, cuptoare, frigidere, s.a), TV, aparatura electronica si informatica, gresie si parchet neted (fara asperitati), robinetarie si alte elemente de inox sau cromate etc"

tare :D

sper sa fie ok, daca e poate imi iau si eu sau poate se mai combina vre-o 2 persoane la un pachet d-asta.
sa ne zici si cat consumi la o spalare a masinii.

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

E testat in interior... pe gresie si geam si e super ok.

Dar astept sa-l testez si pentru destinatia de baza, adica pe masina! Va tin la curent cand reusesc!
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

merge sa se grupeze cineva si de achizitionat impreuna. Asa un chit iti ajunge pana faci barba alba.
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

shtirlitz wrote:merge sa se grupeze cineva si de achizitionat impreuna. Asa un chit iti ajunge pana faci barba alba.
nu cred ca e chiar asa, eu zic ca dupa cateva spalari in bucuresti s-au si dus cutiile. ca doar nu sunt ei fraieri sa iti dea 12 cutii cu care sa stai 5 ani.

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Nu sunt 12 cutii ci doar 6 si 12 lavete! Intr-adevar, e destul de mult totusi. Si vazand ca lumea vrea sa se adune, eu nu m-am gandit sa fac propunerea... daca vreo persoana ravneste la o sticla pentru testare, eu sunt dispusa sa impart pachetul.

Ba mai mult, daca vrea cineva sa se bage la setul pentru cauciuc, piele si plastic, ma bag si eu cu 3-4 sticle.

Am testat solutia pe masina mea dupa ce am varat-o pe o strada cu noroi la greu! Functioneaza perfect si ciudat... a dizolvat noroul si nu l-a intins pe tabla, ci l-a absorbit in acea laveta. Apoi am scuturat laveta si tot noroiul a cazut din porii ei, ramanand curata :shock:

Masina luceste de parca a fost polisata, iar pe geamuri nu mai sta apa ca inainte!

Mie imi place! Ramane sa verificati si voi si sa va dati cu parerea!

P.S. la un grad e murdarie extrem de apropiat de maximum (respectiv irosit solutie la greu ca sa inmoaie noroiul) am utilizat cam 1/3 sticla. Presupun ca la un grad normal de murdarie (respectiv doar cu praful din atmosfera), solutia ajunge cam la 5 spalari.
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

bre, scuze ca nu-s in ton cu subiectul de moment, dar a gasit careva spalatoria aia unde se usuca masina cu jet de aer in craiova?
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Revin cu o observatie: dupa utilizare spalati lavetele individual (nu impreuna cu alte artivole textile) intrucat, cel putin la prima spalare, iese putin din culoare si riscati sa colorati si altceva ;)
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

deci chiar asa de miraculoasa e solutia asta ?
si zici ca un bidonas in cazul in care masina nu este foarte murdara ajunge la 5 spalari??? chiar mi se pare foarte bine, nu de alta dar pe 5 spalari cred ca as da mai mult de 50 ron in bucuresti.
si daca straluceste de parca ar fi polishata atunci si mai bine.
cumva niste poze cu before and after nu ai nu ?
macar fa-ne cateva cu after sa vedem si noi cum straluceste.
cat despre kitul de cauciucuri eu m-as baga la asa ceva dar momentan nu am masinuta asa ca o sa zic pas (d-abia mi-a venit seria)

cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Post by cRbL »

vorbele unora ar fi ca fas fas-ul ala de pe 111.ro lasa urme ...

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

Eu am folosit-o pe masina mea cand avea chiar noroi! Poate culoarea masinii mele e mai anti-urme :) Si mi-a placut.

Asta ma determina sa o incerc si pe un Cee'd Oil Blue care mi-e destul de aproape :D

O sa va spun si pareri legate de culori inchise! Eu ma bazez pe incercarile mele, nu pe vorbele unora! Mi-am luat destule tepe cu vorbele ;)
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

vrem poza sa vedem daca chiar straluceste dupa aia ca in reclame!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D

Post Reply

Return to “Întreţinere”