Intretinere exterior.

Spălare, ceruire, polish...
marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by marceli »

@alcatraz: n-am habar cum se face si ce costuri implica. Poti sa-mi dai cateva detalii ? Multumesc.
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

aimbot
Posts: 50
Joined: 18 Sep 2008, 15:44
Auto:
Location: Craiova

Re: Intretinere exterior.

Post by aimbot »

marceli wrote:@alcatraz: n-am habar cum se face si ce costuri implica. Poti sa-mi dai cateva detalii ? Multumesc.
Iti pot da eu niste detalii:
1.Daca zgarieturile nu sunt adanci ( nu cred din moment ce sunt facute la spalatorie) le poti curata cu solutie de polis PREVENT de la MOL la pretul de 20 LEI ( urmaresti indicatiile de pe tub cu privire la modul de folosire) , eu am folosit si merge PE ZGARIETURILE MICI.
2.Daca zgarieturile sunt mai danci, sunt vizibile, masina e matuita, se vad "cerculete" pe vopsea ( nu cred k e cazul ) poti face o polisare.Un polis normal ( nu il faci tu k se face cu un aparat special ) costa 250 LEI si unul foarte bun costa 850 LEI.TINE CONT DE URMATORUL LUCRU: O MASINA POATE FI POLISATA DE MAXIM 4 ORI PE INTREAGA DURATA DE VIATA ...MAI MULT SI VA TREBUI REVOPSITA. [preturile sunt valabile in orasul meu si sunt cele pe care le-am platit eu]
Kia Pro Ceed, 1.4 Best, Cassa White.

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by marceli »

@aimbot: mersi, pt detalii, crezi ca e posibil sa am zgarieturile de la spalatorie? A mai patit cineva?
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

aimbot
Posts: 50
Joined: 18 Sep 2008, 15:44
Auto:
Location: Craiova

Re: Intretinere exterior.

Post by aimbot »

Eu am patit cu zgarieturi de la spalatorie...incearca sa cauti o spalatorie kre sa aibe presiunea foarte mare si sa dea aia cu multa apa p masina.Din cauza k nu dau cu multa apa mai ramane nisip si alte alea si knd dau cu carpa iti dai si tu seama ce iese.PRECIZEZ k dintre cele 2 solutii spuse de mine anterior cea mai buna este a 2-a dar sa faci doar locul acela adik sa nu faci toata masina ( daca se poate ).


P.S. eu am o parere foarte proasta de spalatoriile de la omv, mol ( cele automate), cred k o spalatorie buna eeste aceea care spala de asa natura incat masina nu este atinsa de carpa decat la stergere ( dau cu apa apoi cu spuma activa apoi cu ceara ) si nu dau cu carpa decat la sfarsit.
Kia Pro Ceed, 1.4 Best, Cassa White.

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Intretinere exterior.

Post by .indie. »

Aimbot, daca e corect executat merge si mai mult de 4 ori.

Uite aici detailing :)
http://www.leenks.com/gallery734.htm

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by marceli »

Azi am fost la un vopsitor auto si mi-a spus ca zgarieturile de pe portiera nu sunt de la spalatorie.
M-a indrumat la cineva care face polish si contra sumei de 50 ron, problema s-a rezolvat.
Operatiunea a durat 30 minute, iar eu sunt multumit.
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: Intretinere exterior.

Post by .indie. »

Cele mai frecvente zgarieturi pe portiere apar din cauza frecarii cu crengi provenind de exemplu de la gardurile vii.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by scubli »

@marceli: Ma bucur ca s-a rezolvat, dar sa nu te gandesti la polish ca la o alternativa buna pt. micile zgarieturi. E drept ca-si face treaba perfect, dar se pierde cate o parte din lacul de pe vopsea si tot asa duce la distrugerea vopselei... e destul de periculos si cu polish-ul, trebuie facut doar in ultimul caz.

Eu am cateva zgarieturi fine pe capota facute de un caine, dar am preferat sa fac tot posibilul sa le ignor si sa nu ajung la polish. Am dat eu cu solutii pt. polish "home use" din comert iar dupa am sters doar cu o carpa. E drept ca le astupa doar pt. 2-3 spalari dar inca polish-ul e departe actiunile mele asupra caroseriei.

aimbot
Posts: 50
Joined: 18 Sep 2008, 15:44
Auto:
Location: Craiova

Re: Intretinere exterior.

Post by aimbot »

.indie. wrote:Aimbot, daca e corect executat merge si mai mult de 4 ori.

Uite aici detailing :)
http://www.leenks.com/gallery734.htm
Eu am facut un polis la masina si mia zis persoana kre mi l-a facut k daca se face de mai mult de 4 ori se va matui vopseaua ( nu va mai luci asa cum luceste dupa un polis normal ), pt cei kre nu stiu dupa polis masina arata k si cum a iesit de pe banda, imaculata.Nu te contrazic, poate ai informatii mai bune decat mine, dar mie asa mi s-a spus.Solutiile Home use gen cea de care am spus in posturile de mai sus ( solutia pt zgarieturi de la prevent) mi-au spus cei care miau facut polisul k dauneaza rau vopselei dar eu tot am folosit-o si rezultatele au fost multumitoare.

P.S. Ai spus k ai dat 50 LEi pt a polisa zgarieturile ...toata masina sau doar portiera....?
Kia Pro Ceed, 1.4 Best, Cassa White.

zoneprotect
Posts: 48
Joined: 24 Nov 2008, 04:44
Auto:
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by zoneprotect »

sau mai bine veniti la noi si rezolvam orice problema legata de polishare profesionala sau ceruire :)

viewtopic.php?f=50&t=3978

aruncati un ochi

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Intretinere exterior.

Post by Aramis »

Zilele trecute am observat urme de labute de pisica pe capota masinii si mi s-a strans inima la gandul gherutelor si la urmele lasate, dar am spalat masina si nu se vede nimic, din fericire :D
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by scubli »

@Aramis: Am avut si eu o problema asemanatoare, dar din pacate nu am fost asa de norocos ca tine.
Intr-o zi am observat pe masina niste urme de labute de caine, cu tot cu noroi si toate cele, iar dupa spalare se vedeau ingrozitor de urat zgarieturile facute in lac. Am reusit sa le acopar cu ceva solutie de polish home use dar odata la cateva spalari trebuie sa o reaplic.

Numai bine.

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Intretinere exterior.

Post by Aramis »

La pisici, din cate stiu eu, ghearele sunt "retractabile", iar cand umbla normal, nu prea au de ce sa fie scoase, asa ca bafta mea ca am parcat intr-un loc unde sunt numai vreo 10 pisici, si nici un caine. (dar de acum, evit zona aia, nu de alta, dar ma strange in spate sa dau 50 lei pe un spalat complet)
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intretinere exterior.

Post by scubli »

@Aramis: Da, chiar sunt "retractabile" dar in caz ca se sperie sau aluneca pe tabla... e un risc si cu pisicile.
50lei un spalat complet ? Asta inseamna exterior, interior, portbagaj ?

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Intretinere exterior.

Post by Aramis »

Oficial 12 lei interiorul, 18 lei exteriorul, iar baietii fac o treaba excelenta. Numai ca s-a mai adaugat bacsisul pt nenea de a spalat masina (si care a avut muuult de munca, c'eed-ul era extrem de murdar) + ciocolata calda, cat am asteptat sa termine cu spalatul (acuma, ca sa fiu dreapta, nu am de ce sa ma plang de omuleti - langa spalatorie au cafeneaua lor, dotata cu un lcd cuplat la 9 camere video de supraveghere care iti arata in timp real ce se intampla cu masinile din boxe; plus ca niciodata masinuta mea nu a mai fost asa de curata)
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

Post Reply

Return to “Întreţinere”