Ceata in far cu xenon la facelift

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
NemeSys
Posts: 122
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Ceata in far cu xenon la facelift

Post by NemeSys »

Salutare!

Am observat ca acum dupa ce am pus instalatie xenon mi-a aparut putina ceata in ambele faruri. Mai exact in colturile farurilor dinspre grila. Cum de apare ceata asta daca garniturile sunt bune si "kituite"

Precizez ca ceata apare doar dupa ce farul functioneaza si se incalzeste putin. Dupa ce opresc farurile si trece ceva timp dispare ceata aia.
Le-am lasat o noapte fara capac dar a doua zi iar a aparut ceata. A doua oara, dupa ce am scos capacele, am tinut farurile(toate becurile aprinse) cam jumatate de ora. Azi am observat aceeasi ceata. :cry:


Mai apare la cineva acest fenomen? Cum se poate rezolva? Multumesc.

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Ceata in far cu xenon la facelift

Post by B06DAN »

Umezeala a patruns in faruri in cursul operatiei de inlocuire becuri. Banuiesc ca operatia nu s-a facut intr-o incapere cu clima controlata (aer mai uscat ca de obicei).
Eu zic sa astepti pana la vara si sa repeti operatia intr-o zi uscata, ca vaporii de apa sa nu mai fie o problema.
Eu am patit chestia asta la un far al altei masini unde aveam acces mai simplu la becuri, si am rezolvat-o introducand in far un saculet de panza cu silicagel deshidratat. Saculetul era agatat cu o sforicica si dupa vreo 2 zile l-am scos tragand de sforicica; operatiile au fost facute prin gaura becului.
Astfel, in far a ramas doar aer uscat si apa nu a mai condensat pe sticla

NemeSys
Posts: 122
Joined: 19 Dec 2009, 09:28
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Ceata in far cu xenon la facelift

Post by NemeSys »

Eu cred ca ai mare dreptate. =D> Ma simt ceva mai bine...

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”