Painting...Vinyls

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: interesant

Post by Ogy »

Pei stati asa ca pozele expuse prezinta cel mai reusit hb....:) cel de la subaru -masina aia este un vis

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: interesant

Post by ciprianeagu »

Ceva info suplimentare de la Carbon Systems:

Buna ziua,
Stiu masina si cred ca asa a fost adusa de afara. Folia folosita la colantare este folia neagra mata texturata 3D produsa de 3M. noi va putem oferi folia la pretul de 140 lei(1.22x1ML).
O sa va fac un calcul cat ar costa sa va “imbracam “ creed-ul din cap pana in picioare.
Folia fumurie reduce luminozitatea ca cu 10% la faruri, asta poate deranja sau nu….ramane la aprecierea dvs
La stopuri nu este nici o problema…
Cu stima,
Razvan Bordei
Carbon Systems


Eu cred ca ma bag la o folie fumurie pt faruri, si ceva carbon la interior...manere/cotiere usi si consola centrala...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: interesant

Post by scubli »

Destul de bine arata aces Impreza "imbracat" in folia respectiva. Dar a nu uitam si ce este sub folie, daca e corect numarul de inmatriculare si e chiar Impreza STi, jos palaria in fata masinii :)

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: interesant

Post by AlinC. »

Sfat: daca va ganditi sa va colati integral masina (mat, imitatie de carbon etc) verificati 2 chestii:

1. Materialul folosit
2. Ce masini au mai iesit de pe mana firmei respective.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: interesant

Post by ciprianeagu »

Eu unul nu am de gand sa mi-o colez...daca era neagra, poate ma mai gandeam, dar asa...am intrebat si eu sa vad la cat se duce o asemenea operatie...rezultatul e unul super oricum!...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: interesant

Post by AlinC. »

Aparent. Incearca sa lasi masina aia in soare direct, vara. :)
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: interesant

Post by ciprianeagu »

La ce te referi? La caldura sau la deteriorarea autocolantului ?
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: interesant

Post by AlinC. »

La amandoua. Autocolantul va ceda primul.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: interesant

Post by ciprianeagu »

patton wrote:am comandat asa ceva: http://www.carbonsystems.ro/Folie-Transparenta.php
am ales Blue, masina e kompass blue. din pacate nu au pe stoc, primesc comada dupa 15.12.
metoda de aplicare e prezentata pe site-ul din primul post.
Deci?...a sosit coletul?...ti-ai colat farurile?...ceva noutati?
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: interesant

Post by patton »

Astazi a venit coletul. Nu am colat inca farurile, ploua, trebuie folosit feonul si cum nu am garaj...Maine sunt plecat la munte, luni sper sa rezolv problema, la serviciu, luni seara, marti cel tarziu apar pozele.
Saptamana asta am primit husele de la http://www.huse.ro, vin perfect. Nu am apucat sa fac poze dar marti apar si ele.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: interesant

Post by ciprianeagu »

Eu deocamdata nu am dat comanda, ca vreau fumurii si cica imi estompeaza lumina farurilor noaptea cu 10%, si becuri mai m ari de 55W inca nu am gasit...asa ca mai astept un pic...intre timp asteptam pozele tale :D
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: interesant

Post by patton »

Becuri mai mari de 55 se mai gasesc, am vazut odata dar h4, dar nu prea sunt recomandate. Pot topi ceva prin far, circuite, etc. Inca nu am reusit sa aplic folia, astazi am avut o zi "plina".
Folia transparenta blue e mai albastra decat pare pe site, posibil si cea fumurie sa fie mai inchisa decat pare. S-ar putea sa reduca lumina cu mai mult de 10%.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: interesant

Post by mr_wizard »

Un prieten de-al meu face decaluri in genul acesta, mi-a facu si mie ceva de genul:

Image

Abia astept sa le lipesc, sa vad cum va iesi ;)
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: interesant

Post by AlinC. »

Cat te-a costat? Colezi singur masina? Vino cu detalii. Si foto :)
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: interesant

Post by patton »

Nu am aplicat inca folia pe faruri, insa intre timp am cautat in codul rutier si ... dezamagire:
"Art. 102, Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
36. aplicarea de afise, reclame publicitare, inscrisuri sau accesorii pe parbriz, luneta sau geamurile laterale care restrang sau estompeaza vizibilitatea sub limita legal admisa ori impiedica sau diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;"

"Art. 112 Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:
m) autovehiculul are aplicat pe partea frontala si/sau posterioara a acestuia afise, inscrisuri sau reclame care diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;"

Sunt foarte interpretabile articolele, practic orice politist poate spune ca se diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa si ramai fara talon. In acest caz procedura e destul de anevoioasa: mergi cu dovada la o firma care iti dezlipeste folia, aplica stampila, apoi la RAR sa constate ca a fost dezlipita. RAR-ul aplica o folie pe dovada si abia apoi politia iti da talonul inapoi.

Deja nu mai stiu ce sa fac.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”