Jante pentru cee'd

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by apachioara »

Era postata undeva pe forum o galerie cu diverse jante; arata bine, eu am AEZ Tacana de 16" si arata foarte ok
Image
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by tomas_dan84 »

Ce spuneti de jantele astea? Sunt 18 cu 10j ET 30 pe spate si 8,5 cu ET 35 pe fata. Sper sa le pun pe masina cu orice risc si orice sacrificiu :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Jante pentru cee'd

Post by quelloo »

sigur nu ating pasajele rotilor la bracare dupa ce pui anvelopele?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jante pentru cee'd

Post by Nesta3 »

Trebuie sa "umfli" aripile...altfel e imposibil
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by Stefan47 »

8.5j n-ar fi o problema pt fata....dar e cam enorm acel 10j care vrei sa-l pui pe spate...ti-ar trebui un cauciuc f lat...gen 245 sau 255/40

ideea de 18" e f misto, dar nu la latimea aia...totusi...o sa iasa dubios de mult in afara.


mie la 17" si 8J pe spate e ok, iar pe fata iese putin in afara aripii.
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

alexandru_dima82
Posts: 50
Joined: 07 Feb 2011, 13:16
Auto:

Re: Jante pentru cee'd

Post by alexandru_dima82 »

Sincer nu recomand 18".

Eu am 16" cu et 35 si DA pe spate ating usor cand am masina incarcata( cu 2 persoana si bagaje e super bine), si DA iti va creste consumul cu 1 Litru minim, si da e posibil sa distrug mai repede bucse , pivoti etc. (conduc f mult in oras). Eu pot spune ca sunt la limita cu jantele de 16" 205 55. Un etrier mai mic de 35 sigur va atinge aripa spate, de fapt acea contraaripa interioare sau protectie.

Daca ar mai fi acum sa imi pun jante aliaj as opta pt 15" (unele usoare si de firma), as pastra cauciucurile originale pana se uzeaza apoi as lua cauciucuri 205, 55 r 15 (acum mi-am dat seama ca pe mine ma interesa doar latimea cauciucului).

Pe 15" mi se pare masina mai agila mai usor de manevrat, volanul nu mai este asa "teapan" ... si toate astea la un consum decent.


Repet, acesta e cazul meu, eu merg cu masina si incarcata mai ales vara in vacanta, acum daca esti 2 persoane e relativ ok

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by tomas_dan84 »

Stefan47 wrote:8.5j n-ar fi o problema pt fata....dar e cam enorm acel 10j care vrei sa-l pui pe spate...ti-ar trebui un cauciuc f lat...gen 245 sau 255/40

ideea de 18" e f misto, dar nu la latimea aia...totusi...o sa iasa dubios de mult in afara.


mie la 17" si 8J pe spate e ok, iar pe fata iese putin in afara aripii.
pe spate o sa pun 225/40/18 si o sa il intind pe janta dar o sa stea stretch.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by Stefan47 »

bun, si pe fata ce pui? 205? sa stea tot stretch :)

sunt curios ce-o sa iasa...ii mai pui o suspensie pe perne de aer si gata Stanced!
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Jante pentru cee'd

Post by clrandrei »

Din punct de vedere al design-ului arata super bine...dar ii dau dreptate lui alexandru_dima...

Depinde ce vrei si ce buget. Daca tot vrei sa pui de 18...modifica si bucsele si suspensiile mai sport si la aripi sa nu atinga...plus ca trebuie sa reziste nu?

Pui de 18 si apoi cand iti chemi prietenii la o plimbare iti dai seama ca daca va urcati 4 in masina ..atinge peste tot ...
Sau peste 6 luni incepi sa pice bucsele...

Daca tot investesti ...fa treaba cum trebuie :)
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by tomas_dan84 »

clrandrei wrote:Din punct de vedere al design-ului arata super bine...dar ii dau dreptate lui alexandru_dima...

Depinde ce vrei si ce buget. Daca tot vrei sa pui de 18...modifica si bucsele si suspensiile mai sport si la aripi sa nu atinga...plus ca trebuie sa reziste nu?

Pui de 18 si apoi cand iti chemi prietenii la o plimbare iti dai seama ca daca va urcati 4 in masina ..atinge peste tot ...
Sau peste 6 luni incepi sa pice bucsele...

Daca tot investesti ...fa treaba cum trebuie :)
Poi stati mai oameni buni asa nu sariti pe mine, a spus cineva ca pun rotile astea pe suspensia stock! Planul este sa montez o reglabila bilstein B14 dar asta daca ma ajuta bugetul daca nu arcuri -3,5/-4 si amortizoare cu tija scurtata si intarite. Aripile o sa le modific dupa ce montez rotile sa vina pe ele cum trebuie.

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by tomas_dan84 »

Stefan47 wrote:bun, si pe fata ce pui? 205? sa stea tot stretch :)

sunt curios ce-o sa iasa...ii mai pui o suspensie pe perne de aer si gata Stanced!
Pe fata o sa pun fix 205 40 18 :)

alexandru_dima82
Posts: 50
Joined: 07 Feb 2011, 13:16
Auto:

Re: Jante pentru cee'd

Post by alexandru_dima82 »

cred ca o sa vreau sa vad ce iti iese, mai ales cum se comporta dupa utilizarea de zi cu zi... sper ca nu faci modificarea doar sa te uiti la ea. arunca o privire aici http://www.youtube.com/watch?v=Spoc7IwvIBI

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by tomas_dan84 »

Nu am facut nici o modificare pana acum la masina doar de dragul de a privi ci si pentru a se putea folosi. In momentul de fata strang bani sa achizitionez suspensia care este destul de scumpa (3200 lei, bilstein B14 reglabil) si apoi o sa vad cum se incadreaza rotile pe masina.

Boby

Re: Jante pentru cee'd

Post by Boby »

Am luat recent un set de jante germane marca DBV Australia 15"x7, care se potrivesc si pentru anvelopele cu care a venit masina 185/65/15, iar atunci cand voi schimba gumele voi cumpara 195/60-65/15. Vi le prezint in imagini mai jos, sa-mi spuneti daca va plac. Veti observa si valvele ascunse, ce bine dau, marca germana Optivent.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by DjFuN »

Am si eu o intrebare, pe jantele originale kia cee'd r16. ce cauciucuri pot pune sa fie foarte slim? momentan am 205/55 r16
dar vreau ceva cu dot-ul mai mic. care ar fi limita?
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”