Xenon

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Xenon

Post by bondalicir »

salutare. am incercat si eu sa schimb becurile de pe pozitii. toate bune si frumoase. am vazut ca nu e chip sa le scoti cu farurile pe masina. m-am uitat in cartea masinii, scrie ca trebuie sa desfaci 3 suruburi si apoi sa scoti farul, facut. dar farul nu iese de acolo in nici o pozitie. am renuntat. daca cineva a reusit la facelift sa schimbe pozitiile si crede ca ma poate ajuta cu niste sfaturi raman recunoscator. btw cum se scot becurile de pozitii se invarte de mufa sau doar se trage, repet ca am facelift si nu stiu daca e la fel ca la vechiul far..
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Xenon

Post by iulian2007 »

desi nu am vazut ori studiat farul de FL, banuiesc ca principiul e acelasi ca la vechiul cee'd

asa ca apuca cu incredere de cele 2 fire si TRAGE spre motor, fara sa invarti.....eu asa as proceda

banuiesc ca singura diferente intre cl;asic si FL consta in lupa de pe scurta si forma farului.....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
curybete
Posts: 311
Joined: 24 Jun 2009, 22:54
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: Xenon

Post by curybete »

@Shadow,da si pe pozitii am leduri,cu 4led/bec.Lumina de la leduri e identica cu cea a xenonului,oricum e marfa chinezeasca si nu stiu cat vor tine,pana in prezent nu am avut probleme cu ele. :D
BH 10 CLA Cee'd SW 1.4 Kompass Bleu 01.06.2009
ODO:25.000+
Nr.61 coloana KIA!

Dotari aftermarket (pleoape,xenon 6000k,alarma P10,Audio+200W,Jante MaM pe 16'',folie 3M partial,azot in pneuri)

Jante MAM 16'' : http://img542.imageshack.us/g/18052011342.jpg/

FOTO Coloana KIA : http://picasaweb.google.com/claudiukia/ ... directlink

Image

cipi_fg
Posts: 9
Joined: 29 Dec 2009, 14:55
Auto:

Re: Xenon

Post by cipi_fg »

Sal
Ia uitati ce a raspuns RAR-ul despre xenoane
Fri, October 8, 2010 10:49:51 AMRãspuns: Intrebare pe RARom.ro
From: Roxana Paunescu <Roxana.Paunescu@rarom.ro>Add to Contacts
To: cipi_fg@yahoo.com


--------------------------------------------------------------------------------

Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. Inlocuirea farurilor initiale cu altele cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip Xenon) este acceptata numai daca vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, asa dupa cum producatorul acestuia a prevazut in fabricatia curenta pentru respectivul tip de vehicul: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj în func?ie de sarcin?, spalator. Daca aceste componente sunt cele originale, pe care producatorul le monteaza in fabricatia curenta, acestea trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj).
In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul "Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz".


http://www.hirheadlights.com/ Ce parere aveti de becurile astea

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Xenon

Post by Shadow »

Interesant. Dar pentru noi, nu gasim becuri....
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Xenon

Post by TeoB »

am sunat astazi la Trendo Iasi (actualul service Kia, fostul Klado) si pentru kit xenon faza scurta h7 au un pret de 215 ron cu garantie 2 ani (6000k, 35w) .. nu vi se pare un pret prea mic? + 110 ron manopera
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Xenon

Post by Nesta3 »

pretul kitului e in rand cu preturile de prin Bucuresti la firmele de profil( be loud de exemplu)...pretul manoperei e cam maricel, dar dat fiind faptul k il montezi direct la kia si iti mai ofera si garantie 2 ani, eu spun k e mai mult decat ok afacerea...eu am dat 310 lei akum aproximativ 2 ani pe un kit xenon la fel ca cel de care spui tu...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Xenon

Post by bijj »

cipi_fg wrote:Sal
Ia uitati ce a raspuns RAR-ul despre xenoane
Fri, October 8, 2010 10:49:51 AMRãspuns: Intrebare pe RARom.ro
From: Roxana Paunescu <Roxana.Paunescu@rarom.ro>Add to Contacts
To: cipi_fg@yahoo.com


--------------------------------------------------------------------------------

Modificarea/inlocuirea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa se accepta numai cu elemente care poarta marcaj de omologare specific si daca verificarea efectuata evidentiaza faptul ca noile dispozitive isi indeplinesc rolul functional. Inlocuirea farurilor initiale cu altele cu surse de lumina cu descarcare in gaz (tip Xenon) este acceptata numai daca vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, asa dupa cum producatorul acestuia a prevazut in fabricatia curenta pentru respectivul tip de vehicul: faruri, surse de lumina cu descarcare in gaz, dispozitivul care declanseaza arcul electric (ignitor) si cel care stabilizeaza curentul electric (ballast), sistemul automat de reglaj în func?ie de sarcin?, spalator. Daca aceste componente sunt cele originale, pe care producatorul le monteaza in fabricatia curenta, acestea trebuie montate in ateliere autorizate ale reprezentantei constructorului in Romania, fapt dovedit prin emiterea unei adrese in care se enumera elementele montate si se mentioneaza ca acestea sunt originale (de prim montaj).
In cazul in care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricatiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizata in cadrul atelierelor autorizate pt modificari constructive. In acest caz se va solicita declaratia de conformitate in care se vor enumera elementele montate, specificandu-se dupa caz, nr. de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.
In ambele cazuri, dupa reomologarea vehiculului se va mentiona in CIV textul "Echipare retrofit cu surse de lumina cu descarcare in gaz".


http://www.hirheadlights.com/ Ce parere aveti de becurile astea

de unde stiu ei ca sunt xenoane din fabrica ca doar nu scrie nicaieri
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Xenon

Post by Minu »

Pt ca xenoanele din fabrica care sunt pe masini au lupa si spalator faruri. :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Xenon

Post by catalin4u24 »

Cele de fabrica au lupa, spalator faruri si auto-leveling.
'22 Xceed 1.5T City

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Xenon

Post by TeoB »

Nesta3 wrote:pretul kitului e in rand cu preturile de prin Bucuresti la firmele de profil( be loud de exemplu)...pretul manoperei e cam maricel, dar dat fiind faptul k il montezi direct la kia si iti mai ofera si garantie 2 ani, eu spun k e mai mult decat ok afacerea...eu am dat 310 lei akum aproximativ 2 ani pe un kit xenon la fel ca cel de care spui tu...
eu le-am zis ca vreau xenon alb pur si ei mi-au zis ca asa e
dar din cate observ si din pozele si din albumul tau si din cunostinte (stiam ca 4300k e albul pur) nu e chiar alb alb nu? ai vizibilitate cu 6000k (ma refer in conditii de ploaie)? sau e valabila faza aia ca 5000k-6000k aftermarket = 4300k oem
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Xenon

Post by cmihai »

hai sa vezi niste poze cum se vede 6000k....
xenon dif faza scurta lunga.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Xenon

Post by Shadow »

Va spun din proprie experienta. Cee'd cu 6000k si in oras, care e cat de cat luminat, iti scoate ochii cand trece din sens opus sau iti merge in spate. De mers in afara orasului nu mai spun, cate secunde esti orbit. Evident, nu deranjeaza la fel de mult ca un matiz sau un Logan.
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

User avatar
TeoB
Posts: 144
Joined: 29 Jan 2008, 19:36
Auto:
Location: Radauti, SV

Re: Xenon

Post by TeoB »

eu ma gandeam ca 4300k pe c'eed (am si pleoape (poate ajuta prin faptul ca nu dau lumina in sus)) + ca are si capacelul ala de protectie in mijlocul farului nu deranjeaza... daca deranjeaza nu mi-as pune (ca sunt constient ca as deranja nu numai pe ceilalti din trafic (nu doresc asta) dar si o masina de politie)
Kia C'eed [2007] 1.6 CRDi (90HP) - 139000 km [ de la 3000 km ]
Kia Sportage [2013] 1.7 DSL (115HP) - 175000 km [ de la 3 km ]
VW Passat B8 Variant [2015] 2.0 DSL (150HP) - 140000 km [ de la 135000 km ]

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Xenon

Post by iulian2007 »

eu am facut propriul meu test.....
1. cu masina goala, 2 pasageri cu farurile ridicate pe maxim, fara pleoape - deranjam pe cei din sens opus (mi se dadeau flashuri
2. aceleasi conditii ca mai sus, numai ca de data asta cu pleoape - nu am mai deranjat pe nimeni, nu am mai primit reclamatii cu flashuri...insa pt a fi mai sigur, nu merg niciodata cu farurile pe pozitia 0 (*max) ci pe 1
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”