Manere usi interior cromate

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Manere usi interior cromate

Post by Nesta3 »

1. pentru consola mi-am facut vopseaua la un magazin specializat de aici din bucale, dupa codul vopselei masinii....un spray de 300ml -40roni, un lac spray-20roni cred, si pt manere un spray vopsea negru-15roni,si smirghel-1 leu bucata de 30cm/30cm
2. rama de la skimbator:trebuie s scoti toata consola aia ...adk:bagi o surubelnita in capatul consolei si ridici usor si gata...si pe partea de dedesubt e prinsa cu suruburi....le desfaci si ....voila...si la consola centrala la fel procedezi....bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Manere usi interior cromate

Post by Nesta3 »

EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Manere usi interior cromate

Post by scubli »

Un mic ajutor: consola se mai poate scoate si-n alt fel, eu unul nu vroiam sa folosesc o surubelnita, dupa cum spune Nesta3, asa ca trebuie doar sa prinzi partea de plastic din capatul ei, bagand mana "prin" burduful de la schimbator si tragand in sus de ea. Iese foarte usor.
Acum ai doua metode din care poti alege.
Bafta.

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Manere usi interior cromate

Post by scdvv »

Multam la amun2 de sfaturi.
Deocamdata sa gasesc vopseaua; daca nu-i prea secret poti sa-mi zici pe unde e magazinul? (eu ajung cam la 2 saptamani prin Buc - eventual pe PM).
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Manere usi interior cromate

Post by Nesta3 »

iti spun aici k de trimis PM nu prea pot :x ...e pe soseaua chitilei dak sti zona...iti las nr meu, si cand ajungi ma suni si rezolvam:0765224735
....si referitor la c a zis scubli, se poate trage si de akolo.....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

rody
Posts: 33
Joined: 06 Mar 2009, 17:24
Auto:

Re: Manere usi interior cromate

Post by rody »

Buna, ma intereseaza daca aveti idee cine poate aduce ornamente gen Alum sau carbon pentru interior de pe e-bay fiindca astfel am scapa si de grija vopsitului de elemte de interior.Se poate incerca pe cgi.ebay.at/KIA-CEED-ab-01-2007-Armatur-Dekor_ fiindca are 27 elemente , inclusiv manere laterale. In alta ordine de idei, ar fi frumos de aplicat si o muchie de portbagaj din crom sau inox ,dar inca nu am gasit o firma care sa aduca.Daca stie cineva...

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Manere usi interior cromate

Post by marius01 »

nu se gaseste un autocolant ?!!! Ma gandesc ca e mai simplu decat sa le vopsim! :D
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Manere usi interior cromate

Post by Nesta3 »

autocolant poti gasi in ce culori doresti....cei de la CARBONSYSTEMS au solutii :wink: ...au si un catalog cu "n" nuante din care poti comanda....si sigur gasesti si colant culoare crom....de ex ,eu mi-am colantat plafonul si oglinzile cu negru mat, si am intrebat de curiozitate dak exista colant mat culoare masinii mele(pewter beige)...si surpriza:kiar aveau in catalog exact dupa codul culorii masinii si anume 8Q... =D>
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

rody
Posts: 33
Joined: 06 Mar 2009, 17:24
Auto:

Re: Manere usi interior cromate

Post by rody »

Si cat a costat m2 de colantare cu tot cu manopera?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Manere usi interior cromate

Post by Nesta3 »

pretul pentru plafon, oglinzi si difuzor spate a fost de 200 roni, cu tot cu manopera...am mai pus si folie pe faruri,pret 100 roni, in care a fost inclus si un polish pt suprafata farurilor :wink:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Jenel
Posts: 173
Joined: 07 Mar 2008, 16:29
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Manere usi interior cromate

Post by Jenel »

Tot cautand manere argintii pt cee'd-ul meu am dat peste acest site http://kia-pro-ceed.sgpetch.co.uk/pages/parts care are asa ceva dar doar pt procee'd :( Din ce am vazut eu cee'd -ul hb are manerele altfel...sau ma insel?De asemenea si nuca cromata pt schimbator are un pret bun in comparatie cu preturile de la reprezentanta.Sper sa va fie de folos :D

danzan
Posts: 73
Joined: 01 Feb 2009, 16:10
Auto:
Location: Braila

Re: Manere usi interior cromate

Post by danzan »

Sunt interesat si eu de manerul schimbator si de manerele interioare usi. In ce este pretul, lire sterline ?
O fi "serios" siteul?

Pentru cei care au vopsit manerele interioare:
Demontarea si montarea manerelor presupune desfacerea intregii fete de usa sau doar se umbla la capacul din jurul manerului?
pro_cee'd 1.4 \ 109 CP

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Manere usi interior cromate

Post by iulian2007 »

daca te uiti la terminatia linkului (co.uk) iti dai seama si de moneda...e lira sterlina

cat despre seriozitate....ma abtin sa comentez...k nu cunosc
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Manere usi interior cromate

Post by Nesta3 »

danzan wrote:Sunt interesat si eu de manerul schimbator si de manerele interioare usi. In ce este pretul, lire sterline ?
O fi "serios" siteul?

Pentru cei care au vopsit manerele interioare:
Demontarea si montarea manerelor presupune desfacerea intregii fete de usa sau doar se umbla la capacul din jurul manerului?
trebuie desfacuta toata fata de usa, deoarece manerul este prins de capacul ala iar capacul la randul lui e prins cu suruburi pe partea cealalta...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Manere usi interior cromate

Post by bodo »

1. Pt cine vrea neaparat sa-si vopseasca manerele o pot face cu spray de zinc dupa care o mana de lac si o sa iasa mai frumoase ca cele de fabrica.
2. Sau le desfaceti si le dati unui vopsitor de la service si vi le face gri metalizat ,vi le da cu lac auto si le baga si la cuptor si dupa aia nu mai au moarte si garantez ca in cel mai rau caz v-ar costa cel mult 100ron pe bune (pe blat cel mult 50ron) - toata lumea tre' sa manance o paine :wink:
3. Pt. cei ce vor sa experimenteze pot incerca sprayul cu efect de crom care costa in jur de 20ron
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”