cumpar cheie de roti

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
mdv
Posts: 23
Joined: 13 Oct 2010, 17:44
Auto:

cumpar cheie de roti

Post by mdv »

mi s a intamplat sa fac o pana si fiind vremea urata ,m am grabit sa schimb roata cu cea de rezeva.La plecare fiind zapada mare, nu am observat ca am uitat cheia langa masina........m am intors eu a 2 a zi,dar stiti cum e romanul tot ce gaseste ,strange chiar daca nu i trebuie.
M am interesat la hyundai,caci stiu ca acolo s preturile mai mici:70 ron...mi se pare cam mare ;la kia nici nu indraznesc cred ca preturile s si mai mari.Acum daca stiti chei care se potrivesc de la alte marci( ca marime,ca sa se potriveasca in lacas ,nr 21 bineinteles)si s mai ieftine,astept parerile voastre.

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: cumpar cheie de roti

Post by neagu_bwf »

Gasesti cheie telescopica undeva la 27 30 lei la magazine de piese auto.... si sunt foarte bune ...
iar daca vrei normala (cu4capete) gasesti undeva la 20lei . daca vrei sa iti iei normala te sfatuiesc sa iti iei una sudata si nituita. sunt mai rezistente. dar pt spatiu recomand telescopica.
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cumpar cheie de roti

Post by BAU »

Este o cheie tubulara parca de 22.
Daca nu ma insel, merge si cheia de la vechea Dacie.
Nu recomand sa iei o cheie noua , nu merita financiar .
Poti folosi o cheie tubulara dintr-o trusa de chei cu clichet.
In locul tau as cumpara din orice magazin de piese auto o cheie tubulara care sa se potriveasca ( sau dintr-un tirg de vechituri ) si as suda o tija de otel care sa fie asemanatoare cu cea originala .
Sau as face rost de o cheie de roti de Dacie veche (daca are aceeasi marime), de la orice depozit de fiare vechi sau de la vre-un vecin si as taia-o la o dimensiune apropiata de cea originala, eventual cu un aparat de sudura autogen sa-i dau forma celei originale.

Succesuri !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cumpar cheie de roti

Post by BAU »

Scuze , am transmis al doilea mesaj dintr-o eroare.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”