parbriz kia cee'd "original"?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

parbriz kia cee'd "original"?

Post by mortymer »

a mai schimbat cineva parbrizul la sid, la reprezentanta?... scrie pe el "KIA"?... nu de alta dar mie la img mi-au schimbat pe casco parbrizul si e "original" nu scrie nicaieri "KIA" pe el... si nici nu am putut sa iau unul cu protectie uv platind diferenta pentru ca "domne se introduce in sistem seria sasiului, si ce a avut masina de la mama ei, aia vine, nu se poate altceva"... plus ca plasticele din partea de jos-lateral a parbrizului, au cazut astazi, le-am pus eu la loc cat de cat... nu de alta dar sunt niste profesionisti...
multumesc pentru raspunsuri... si inca ceva, pe kia.ro nu mai gasesti nici un nr. de telefon... le-au capat creierii de la reclamatii?...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by bobbo1981 »

Pai stai sa ne intelegem. L-ai schimbat pe garantie? Altfel nu vad de ce nu ai putea pune alt parbriz.
Eu l-am schimbat pe garantie si e parbriz original.

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by mortymer »

nu pe garantie, pe casco-a cazut ocreanga pe el-... pe al tau scrie kia in partea drapta jos?... e original?... ce le mai place cuvantul asta... ce am pus intre ghilimele este citat din domnul de la img, daca insistati ii dau si numele profesionistului, nu e de la mine din burta...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by mortymer »

doar un coleg si-a schimbat parbrizul?... la reprezentanta...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by chubby »

eu il am crapat in 2 locuri dar inca nu ma indur sa-l skimb :)) si daca o sa il skimb prea curand
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by mortymer »

nici io nu ma grabeam daca nu observam ca de la cald-frig au inceput sa se lungeasca crapaturile existente si sa apara unele noi... nu aveam chef sa ma trezesc intr-o dimineata ploioasa cu piscina in masina... am si capota indoita in urma caderii aceleiasi crengi, dar din cauza profesionalismului de renume mondial al lucratorilor din servisurile romanesti am preferat sa pastrez vopseaua de fabrica in defavoare unui vopsit profesional la ei - nici vopseaua si nici lacul nu par crapate desi s-a indoit capota... cei de la casco mi-au pus si asta pe constatare, dar am renuntat pentru motivele mai sus enuntate... revin scrie "KIA" pe parbrizul schimbat la reprezentanta???... aceasi intebare am adresat-o acum 2 saptamani si celor de la kia.ro... ia ghiciti, am primit pana acum vreun raspuns?... ati castigat... NU... asa ca ma cam c?c in cei 7 ani de garantie daca ei nici pe bani mei nu fac treaba... desi e unul din motivele pentru care am luat kia sid si nu mazda 3... inca un idiot-ma refer doar la mine- victima a marketingului agresiv ...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by bobbo1981 »

Da. Pe parbrizul meu scrie KIA.
http://picasaweb.google.ro/bobbo1981/Ch ... 4987495234
Parbrizul are 2 saptamani de cand l-am schimbat.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by Ogy »

@mortymer, in ultimul tau post ti-ai raspuns intr-un fel singur.
Mai este un alt topic pe aici, unde scrie CLAR, unde si ce trebuie sa cumperi si NU se refera la nici o reprezentanta KIA!
Sa iti reamintesc eu, parbrizul pe care il vroiai :termopan cu doua fete cu hidromasaj etc adica ala cel mai scump hidrofob, incalzire etc era cu tot cu manopera 800lei pe la Ager sau cam asa ceva (este o functie sus Search).
Asta este pentru ca m-ai ofticat ca te-ai dus la ei pentru treaba asta!
Si acum daca tot l-ai schimbat la ei (tu nu ai fransiza ?), vreau sa vad si eu o poza cu parbrizul pusa aici pe forum (acolo unde sunt siglele si per ansamblu ca sa se vada masina) ca sa vada tot omul smecheria....
Chiar imi pare rau pentru intamplarea ta. Sti cat a fost parbrizul, chiar daca a fost pe casco? :) aprox 3000lei
Asteptam rezolvarea. :(

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by mortymer »

imediat pun si pozele... sa ma prin mai intai cum...
http://picasaweb.google.com/gabi.morariu/Sica#
diferenta se vede intre poza mea si a colegului de mai sus... nu scrie KIA nicaieri...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by bobbo1981 »

Ce observ eu diferit si din cate stiu 7 de pe ultimul rand este anul de fabricatie, adica 2007 la tine.
La mine este 9 (mai greu lizibi - poza facuta cu telefonul) adica ar trebui sa fie fabricat in 2009.

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by mortymer »

nu scrie KIA... am asteptat si 3 saptamani... probabil ca l-au adus din trecut cu masina timpului, de aia a durat atat... deci nu e "original"... ca tot le place cuvantul asta ... ajung io la revizie peste o luna... imi iau toate consumabilele io... sa dea dracu sa-i aud pronuntand cuvantul "original"...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by rayman »

Pai producatorul e acelasi, prin urmare si calitatea ar trebui sa fie aceeasi. Kia nu face parbrize, probabil si-au pus sigla acolo printr-o conventie cu producatorul, pentru anumite loturi doar.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by blajanm »

Salut. Si eu mi-am schimbat parbrizul anul asta prin iulie la Autoforte Oradea si sunt multumit de lucrare, nici nu se vede ca a fost schimbat. Singura diferenta este ca si la mine lipseste insemnul Kia de pe parbriz. Acest lucru nu ma deranjeaza deoarece firma care a produs geamul este aceeasi Saint-Globain. Probabil difera pretul de achizitie al parbrizului, lucru ce eu nu l-am resimtit deoarece a fost schimbat pe casco.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
ceed 2.0 Diesel
Posts: 104
Joined: 09 Jun 2009, 16:28
Auto:

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by ceed 2.0 Diesel »

Si eu am schimbat pe casco si pe al meu scrie KIA. Concluziile le trageti voi.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: parbriz kia cee'd "original"?

Post by alex79 »

Am schimbat si eu pe Casco parbrizul. Nu l-am schimbat intr-un service Kia. Am fost la unii care se ocupa doar cu parbrize. Montajul este ok. Deviz total 892,77 lei cu tot cu TVA. Daca as fi facut cu banii jos costa 700 lei. La Kia ar fi costa vreo 2700 de lei. Intr-adevar pe parbriz numai scrie KIA ( si nici Saint Gobain ).
Initial am incercat sa schimb parbrizul in garantie. Nici un service nu si-a asumat raspunderea ( fostul Alti Motors si Rodav Vaslui ) sa schimbe in garantie, iar reprezentanta astepta raspuns de la ei.
A schimbat cineva in garantie parbrizul. La mine s-a fisurat si nu era nici o urma de lovitura ( fapt confirmat si la service ), dar s-a considerat ca nu poate fi garantie...
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Post Reply

Return to “Generalităţi”