Sfat achizitie Kia ProCeed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

Salutare tuturor,dupa lungi cautari si lupte seculare,m-am decis in a-mi achizitiona si eu o masina,si anume Kia Proceed,varianta Best,motor 1.6 GSL.Pana sa se lanseze faceliftul eram hotarat sa o achizitionez si cu cateva optionale,insa a picat,pt ca masina din cate vad a ajuns la aprox 12000E fata de aprox 11600E cat era in vara.Vreau ca masina sa o cumpar cu banii cash,doar ca e o problema,prima transa de bani (~300 mil) ii am in banca si nu pot sa ii scot mai devreme de 26 octombrie,iar restul de bani pe la sfarsitul lui noiembrie.Pot da comanda de sapt viitoare,cat este avansul minim?Daca mai astept cateva saptamani,pana pe 26 octombrie ca sa am acei 300 mil,reusesc sa negociez ceva cu distribuitorul,macar niste optionale de maxim 300E,mai ales ca o achit cash,si nu cu credit sau leasing.Eu sunt din Ploiesti,si as vrea sa ma duc la Mit Baneasa,ca din cate am inteles la Neoserv nu vor sa auda de cadouri.Poate ma ajuta cineva cu cateva sfaturi,vreau ca masina sa ma duca maxim 12.000E,mai mult nu se poate :(
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Kiko
Posts: 33
Joined: 16 Jun 2009, 16:31
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Kiko »

Salut.
Am vazut post-ul tau si m-am gandit ca poate te ajuta cu ceva povestea mea :):P
In august mi-am achizitionat si eu o Kia Cee'd 1,4 GSL SW 109cp, tot de la mit motors baneasa. M-am dus la ei intr-o duminica si spre norocul meu am dat acolo chiar peste directorul de marketing parca (daca te intereseaza ideea o sa-ti dau nr lui sa vb direct cu el). Tot asa i-am explicat si eu ca am banii cash si l-am intrebat daca in pretul respectiv al masinii se mai pot pune anumite optionale (masina fiind pe stoc), raspunsul a fost da si asa am plecat cu o Kia Cee'd 1,4 SW black pearl BEST cu urmatoarele optiuni in plus:
- senzori de parcare
- alarma
- cheie cu 2 butoane
- scaune fata reglabile pe inaltime si tetiere active
- presuri
parca cam atata :)
sper sa-ti fie de folos povestea :P bafta
ps: daca mai ai intrebari sunt pe aici :)

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

Merci pentru ajutor,se pare ca tu ai fost norocos,si ai gasit ce vroiai pe stoc,eu sunt putin mai pretentios,daca masina nu e alba nici nu vreau sa aud, :lol: am eu o idee fixa cu culoarea asta si sunt dispus sa astept si 2-3 luni,numai sa fie Proceed 1.6 alb.Din cate am inteles avansul minim ar fi undeva la 500E,nu cred ca e o problema mare ca as putea face rost de banii astia,dar vreau sa ma aleg si cu cateva optionale "cado",macar o clima(nu stiu sigur daca merge pe Best pusa) sau canapele incalzite electric+pachet piele+ crom :D
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Kiko
Posts: 33
Joined: 16 Jun 2009, 16:31
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Kiko »

N-ai pentru ce sper sa fi fost de ajutor si nu cred ca e o problema(daca zici ca poti sa astepti si 2-3 luni) sa te duci si la dealerul de langa tine si pe la alte reprezentantze sa pui niste intrebari sa vezi ce zic oamenii eu asa am facut.
Si in legatura cu clima si eu mi-am dorit dar daca masina a fost din stoc nu s-a putut doar cele mentionate in post-ul celalalt. Sper sa reusesti! Bafta! Cum ai spus si tu nu te grabi!

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by crispisu »

Eu va felicit pe amandoi! Pe kiko pt achizitie...Sa o stapanesti sanatos, cat mai multi km!!! si pe Minu pt decizie: Iti doresc sa reusesti sa iti pui ceva optionale "cado"...succes!!! :wink:

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

Ms Crispisu,intr-adevar a fost grea alegerea,batalia s-a dat intre Opel Astra GTC 1.9CDTI 150 CP(SH,pt ca noua sare de 19.000E,dar vorba aia,masina noua e masina noua,plus ca deja s-a lansat noul model de Astra,deci pas),Fiat GP 1.4T care costa 12.000E,ce ma incanta era ca avea un motor foarte potent,fiind turbo trage destul de jos in ture,si are un cuplu destul de bun,cam ce ma incanta pe mine la o masina,din pacate nu stiu cum sta pe curbe,si nu in ultimul rand Kia Proceed 1.6,care mi s-a parut o masina ceva mai reusita ca si constructie decat Fiat,cu un motor destul de echilibrat,si mai ales cu o suspensie dura si care sta bine pe curbe(din ce am inteles si eu de la altii,nu am condus niciuna din ele).Eu pana acum de cand am luat permisul am condus vreo 3 sapt o Nova,dupa care am schimbat-o cu un Logan,cu care am mers aprox 4 ani,deci ma astept la o schimbare majora d.p.d.v al confortului.De grabit nu ma grabesc,ca am cu ce sa ma "misc",am Loganul care va ramane la parinti dupa achizitie,dar stiti cum e,nu ma grabesc dar vreau sa o am. :))
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by LeCCa »

stai linistit, e o schimbare majora :lol: in varianta best e dotata suficient zic eu, acum la modelul facelift. eventual pachetul crom pt interior, daca mai exista, daca nu , stai linistit, la 12000 e arhi dotata. niste jante de aliaj ar fii totusi bune, dar na, se poate si fara :P
succes!
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

Normal ca la dotari e arhi suficienta,ca pe Logan am varianta Preferance,si am geamuri electrice si 2 airbag-uri,nu am aer,singura chestie care imi doream in plus la o masina era ABS si aer,cam atat.Apropo,acum vreo 2 saptamani ai trecut pe langa mine,eram pod la Tatarani,eram cu un Logan albastru cu 2 dungi albe.
Si mai am si eu o intrebare,pe Best se poate pune clima,ca din ce oferte au postat colegii de forum am vazut ca nu e disponibil pe Best,insa dotarea avea pret(parca 160E),asta in cazul in care pe City si Style au deja clima inclusa.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Ogy »

Din cate stiu de pe forum, toate variantele sunt configurabile. Din ce am vazut pe fl best parca au bagat standard tetiere active si inca ceva.
Referitor la discount (nu am fost bun niciodata) toti banii jos si nu am primit optionale in +, in - da, dar asta e alta. poveste, poate ca era si pana in criza in care o sa intram...

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

Dragii mosului,azi am fost o fuga la Mit Baneasa sa ma interesez si eu de masina,si....si...si am dat comanda deja,Best,Cassa White,FL,1.6 GSL si optionale:Canapele incalzite electric,suport ochelari,si pachet piele +crom.Plus cateva cadouri din partea "casei" .Pretul nu il pot spune,cine e curios imi poate da un pm.Am dat comanda la domnul Nicu Costica,un om de nota 20,dansul m-a indrumat sa dau comanda azi pt ca,comenzile se fac la inceput de luna,si era pacat sa pierd o luna de comanda,norocul meu ca avea tata bani pe card,am scos 15 mil si am dat comanda,de abia astept sa o primesc,momentan sunt programat pentru lotul din noiembrie,acum sa vedem daca se tin de promisiune. :D
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by scubli »

@Minu: Foarte bine, ma bucur ca ai reusit pana la urma sa-ti comanzi ceea ce-ti doresti.
Asteptare usoara si sa ne auzim cu vesti bune :D

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

@Scubli,ms,si eu sunt fericit ca am reusit sa imi comand ce optionale imi doream,mai ales ca m-am incadrat in bani,din pacate clima nu se poate comanda pe Best,dar am pus canapelele incalzite electric in locul ei.Si eu sper sa vina cat mai repede,sper sa nu ma apuce decembrie ca daca ma apuca sigur vine la anul :( ,macar am loganul si am cu ce ma deplasa fata de altii care asteapta masina de luni de zile saracii :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Ogy »

Felicitari pentru achizitie, acum te poti muta pe topicul asteptare masina :)
O sa-ti urmaresc cu interes incursiunea pe acel topic....sa speram ca pana in noiembrie si nu mai mult. Din experienta (si nu cobesc) o sa iti apara prin decembrie.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by Minu »

Sa vina si in decembrie,numai sa ma prinda anul nou cu masina noua :lol: ,de mers am cu ce merge,merg cu Loganul,si oricum nu prea as vrea eu sa vina mai devreme de aprox 20 nov.,ca nu am cum sa o achit ca am restul de bani in banca,oricum dealerul mi-a scris in contract ca termenul maxim de depunere a banilor e 5 decembrie,deci am timp. :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Sfat achizitie Kia ProCeed

Post by scubli »

@Minu: Pe Best nu se poate comanda climatronic probabil, dar clima este o dotare standard. :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”